Concediu Austria

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    eh, drum bun si tie. asa era si planul meu initial... dar deh.. nevasta, shopping... etcaetera.

    BTW, ce cauti prin Cluj Debrecen ?
    Deviltry
    Senior Member
    Last edited by Deviltry; 19-09-08, 19:37.
    Honda Civic 5D MY2012 1.8 A/T Polished Metal Metallic

    www.aikibudo.ro
    www.facebook.com/aikido.sakura

    Comment


    • #32
      Salut,
      In septembrie voi pleca in concediu in Slovenia - Austria.
      Mi-am montat acum ceva timp o camera de filmat auto pe masina si am gasit pe net niste articole ceva mai vechi in care era precizat ca nu ar fi legala folosirea camerei auto in Germania, legislatia fiind foarte clara in acest sens, insa in Austria am gasit ceva discutii ca ar fi legala folosirea ei, dar ilegala publicarea filmuletelor pe net, dar am gasit si ca ar fi ilegala folosirea camerei.
      Camera e foarte discreta, aproape ca nu se vede de afara insa nu as vrea sa risc.
      Aveti idee daca in Austria e interzisa camera de filmat auto ?
      Last edited by F_BON; 26-08-16, 13:52.
      Honda Civic Sedan '08 ES A/T

      Comment


      • #33
        Din cāte am īnțeles, fără a putea preciza un temei legal, este interzisă folosirea ei. Din acest motiv pe google maps nu au nici streetwiev.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • #34
          https://driveeuropenews.com/2014/09/24/zeelandbrug/
          http://www.oeamtc.at/portal/dashcams...o+2500+1617815
          Eu am avut, la intrare in AT au vazut-o vamesii dar nu au zis nimic. Asta in primavara.

          Comment


          • #35
            Eu stiu ca in Austria poti s-o folosesti in scopuri personale atita timp cit nu te distrage de la condus si folosesti datele in scop personal (nu poti folosi filmarile spre justificare in fata autoritatilor sau tertilor indiferent de speta).

            Vezi insa sa n-ai detector de radar, din cite stiu eu simpla lui existenta in masina, fie si in portbagaj in valiza, iti poate aduce necazuri.
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • #36
              Eu am mers de multe ori cu camera pe casca. Nici o problema. Chiar am trecut si granita in Elvetia filmand si vamesii nu au zis nimic.
              Cu detectorul radarul e in schimb adevarat. Aveti probleme si daca aveti functia de camere video activata in sistemul navi. Se lasa cu scandal, amenda si confiscarea navigatiei.
              LE: Aveti grija la noile radare din Austria. Iti dau amenda pt viteza medie pe un anumit sector de drum. Deci pastrati viteza legala .
              kawamoto
              Senior Member
              Last edited by kawamoto; 26-08-16, 19:57.

              Comment


              • #37
                Multumesc pentru informatii. Nu stiu sigur daca o voi lasa in geam sau nu. Cel mai probabil o voi da jos inainte de granita dintre Slovenia si Austria sau o voi folosi ocazional pentru a nu risca.
                Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                Comment


                • #38
                  Mai degraba se uita dupa migranti (transportati ilegal) decat dupa camera ta video...[emoji3]


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • #39
                    1. Aveti idee daca vinieta pentru Austria se poate cumpara din Romania?
                    2. Oare in Gyor (in oras) e de gasit?

                    Comment


                    • #40
                      Zice pe site-ul lor oficial, ca se poate lua din tarile invecinate de la niste cluburi auto (OAMTC si ARBO) sau din benzinariile din apropierea granitei. Sau din granita, adaug eu din ce stiu.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • #41
                        Multumesc mult, ro861!
                        Ideea e ca imi doresc foarte mult sa scap de benzinariile din granita.
                        Cum voi sta vreo doua nopti prin Gyor, sper sa gasesc in oras!

                        Comment


                        • #42
                          Uite site-ul de mai jos, eu am cumparat de la ei, se trimite prin posta, numai sa ai suficient timp inainte de plecare.

                          https://www.tolltickets.com/country/...spx?lang=en-GB
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc mult, Zagado!
                            Am pus doar linkul la bookmarks: au mai ramas putine zile pana la plecare, din pacate!

                            Comment


                            • #44
                              Poti sa o iei din tara, pe varianta Aradului spre granita sunt mai multe chioscuri care vand de hu si at non stop.

                              Comment


                              • #45
                                Gyor e pe langa Austria deci cred ca ai sanse sa gasesti. Daca nu, imediat cum treci de granita la austrieci ai un shell pe dreapta si iei de acolo. In 5 min ai rezolvat
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X