Mara Motors - dealer Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc pentru raspuns

    Am mai intrebat si pe alti dealeri Honda prin tara si toti au confirmat aceleasi conditii. Am intrebat si alti dealeri la alte marci de masini si nu e aceasi politica. Doar inca doi au confirmat aceleasi proceduri: Mazda si Toyota. In rest plata se face la livrare (vezi Opel, noua Skoda ...).
    Am intrebat cum se procedeaza si pe afara (Italia), ce-i drept nu la Honda si mi sa raspuns: "cum e posibil asa ceva?".
    Dupa cum spunea cineva mai inainte intradevar masina nu e o ceapa pe care daca e stricata o arunci, e chiar mai mult si nu stiam ca sunt asa mutli darnici de mana in Rom sa arunce cu cate un miliard pe "coada ursului din padure". A schimba un bec ce nu functioneaza nu e o problema dar a chitui o aripa sau altceva si sa pretinzi ca e noua e altceva. Iar de ai un eveniment rutier mai tarziu cu asigurarile iar ai probleme vazand ca aripa e chituita.
    Personal stiu o intamplare de acu doi ani la o alta firma de masini ce a livrat ca noi masini precontractate, reconditionate, dupa ce tirul ce transporta masinile la destinate in Rom sa rasturnat pe drum. Le-au aranjat bine si daca clientul vede bine, dar daca ai un contract ca astea ce vad eu (si auzit) astazi chiar de vezi tot degeaba, ca se spune ca nu poti refuza cea ce deja ai cumparat.
    Oricum nu ma asteptam la o rezolvare a problemei dupa ce am intrebat in stanga si dreapta si am primit aceleasi date, ci mai mult acum ca un semnal de alarma. Semn ca in Romania se pot face si afaceri mari pe banii clientului fara prea mari raspunderi. Iar clientul .... ce mai conteaza ..
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 27-10-08, 17:25.

    Comment


    • #17
      Poate vor creste preturile, si de asta trebuie s-o platesti acum, integral ?!?!?!
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #18
        Deocamdata preturile au scazut...
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #19
          Originally posted by NeeK View Post
          Am mai intrebat si pe alti dealeri Honda prin tara si toti au confirmat aceleasi conditii. Am intrebat si alti dealeri la alte marci de masini si nu e aceasi politica. Doar inca doi au confirmat aceleasi proceduri: Mazda si Toyota. In rest plata se face la livrare (vezi Opel, noua Skoda ...).
          Vorba aia: "exista o explicatie..."
          Dealerii nu vor sa-si "blocheze" propriile fonduri. Daca in comertul "obisnuit" comersantul plateste marfa furnizorului, urmand a-si recupera banii si profitul prin vanzare catre client, acesti dealeri prefera sa lucreze exclusiv cu banul clientului;
          cand face rezervarea, dealerul trebuie sa achite avansul (in general, aprox 10%);
          cand masina soseste, importatorul (Honda Tranding Romania) o factureaza dealerului si i-o livreaza doar daca acesta o achita (asa incat, dealerul "paseaza" achitarea clientului).
          Din acest motiv, clientul plateste "orb". Practic, dealerul care procedeaza asa ramane cu marja, fara a fi nevoit sa foloseasca sume tampon.
          Procedura asta duce la urmatoarele concluzii:
          -dealerul este "amarat" (nu poate disponibiliza pentru cateva zile 20 - 30 K euroi);
          -relatia dealer - importator este conjuncturala (ai platit - ai luat);=> oarecari suspiciuni ale clientului (daca am o problema, pot miza pe buna colaborare intre dealer, importator, fabricant?).
          -dealerul nu are incredere in produsul pe care-l vinde ("ce ma fac in cazul in care clientul pt care am comandat masina se razgandeste?; raman cu masina in stoc si cine stie cand o vand sa-mi recuperez banii...")

          Cred ca datorita acestor explicatii nu prea se gasesc masini in stoc la dealeri (cu exceptia celor care sunt mai "deschisi" la notiunile legate de business).

          Probabil ca cele scrise mai sus vor fi dezaprobate de anumiti dealeri sau reprezentanti ai acestora. In cazul in care am gresit, ii rog sa ofere contraargumente plauzibile
          http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
          Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

          Comment


          • #20
            Joi 27 noiembrie 2008 este deschiderea Complexului Honda din Braila (showroom+service) pe dig in cadrul Apan. O sa incerc sa vorbesc atunci cu ei poate intra si pe forum.
            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
            sigpic
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

            Comment


            • #21
              Ar fi super
              Multumim!
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #22
                Bogdan, eu zis sa nu-ti pui sperante prea mari
                Am discutat cu ei despre acest lucru acum mai bine de un an, cand mi-am luat accord-ul ... nu au fost incantati de aceasta idee.
                Dar nu-i nimic rau sa incerci si tu ... eu o sa fiu in spatele tau sa te incurajez

                Mai e de mentionat faptul ca la eveniment, vor fi prezenti Gina Pistol si formatia Akcent. Se pare ca spectacolul va fi garantat
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

                Comment


                • #23
                  Dadada, sa inteleg ca vii, da?

                  Oricum, poate incercam sa vb si cu directorul general sau pe cine prindem pe acolo, doar nu o sta toata lumea dupa Gina.
                  Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                  Comment


                  • #24
                    Am primit si eu 2 invitatii fiecare pt 2 persoane pt ziua de joi ora 18:00 parca... Cred ca voi fi si eu prezent si poate mai atragem cateva persoane care sa intre pe forum...asa ca sa fim mai multi din zona GL-BR ca nu prea este activitate desi nr de honde a crescut simtitor...
                    2008 Honda Civic 5d i-shift

                    Comment


                    • #25
                      Sal tuturor!!! Vreau sa va anunt ca din data de 27.11.2008,MARA MOTORS va avea propriul ei service,situat in Braila,DJ 221 A,Km 4.O zi buna tuturor!!
                      schumi D.S.
                      Junior Member
                      Last edited by schumi D.S.; 25-11-08, 12:08.

                      Comment


                      • #26
                        Service Honda "MARA MOTORS" BRAILA

                        Sal tuturor!!! Vreau sa va anunt ca din data de 27.11.2008 "MARA MOTORS" Braila,dealer HONDA va avea un nou showroom si un service nou situat in Braila,DJ 221A,Km 4.O zi buna!!!
                        Scuze bgdsta dar acum am vazut ca mi-ai luat-o inainte cu anuntul.Vorbim pe 27.11.2008/18:00 daca vii la deschidere,despre forum..Surprise!!!
                        P.S. "Ceea ce va doreati!"
                        schumi D.S.
                        Junior Member
                        Last edited by schumi D.S.; 25-11-08, 14:13.

                        Comment


                        • #27
                          Am fost prezent la deschiderea noului showroom+service MaraMotors la intrarea in Braila dinspre Galati. A fost o atmosfera placuta, cu invitati de seama. Au cantat cei de la Akcent si prezentarea a fost facuta de Gina Pistol. Noua locatie este una foarte bine aleasa, destul de aproape atat de galateni cat si de braileni, iar constructia se ridica la standarde europene si este realizata in specificul Honda. Succes maxim pe viitor si speram sa ne oferiti servicii de cea mai inalta calitate. Poate va aparea si cineva pe forum de la MaraMotors si sa se posteze si cateva poze mai bine realizate.
                          2008 Honda Civic 5d i-shift

                          Comment


                          • #28
                            De acord, e un showroom modern, un service cu 5 posturi de lucru. Am apucat sa vorbesc despre forum cu dl Irinel Iacob si a zis ca in cel mai scurt timp vor intra si ei. O sa ii facem sa intre pana la urma.
                            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                            sigpic
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                            Comment


                            • #29
                              Mara Motors este prezenta pe forum de aprox 1 an
                              cat de curand vor intra si consilieri comerciali

                              ma bucur ca v-a placut showroomul si evenimentul
                              2004 Subaru Impreza WRX STi
                              1998 Nissan 200SX S14
                              1970 Datsun 240Z

                              Comment


                              • #30
                                Si acum ne spui ???
                                Sa va faceti topic separat !
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X