Mara Motors - dealer Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mara Motors - dealer Braila

    Am cautat pe forum si am vazut ca nu exista un topic despre dealerul din Braila. Vreau sa vad ce pareri aveti despre dealeri, despre service.

    Eu personal am pareri si bune si mai putin bune despre ei. Vineri 15 august 2008 am achitat masina si joi 21 august mi-au livrat-o. S-au miscat destul de repede. Penibil mi s-a parut faptul ca dealerul mi-a oferit "din partea casei" pachetul legislativ (trusa medicala, triunghi, etc) dar cand sa ridic masina, pachetul lipsa si m-au luat cu vrajeala ca nu toate vin cu aceste pachete. Pe covorase a trebuit sa dau eu 300 lei, si macar daca erau din mocheta, nu din cauciuc. In fine, macar am masina. Curios sunt care e treaba cu service-ul ca am inteles ca il fac la Nissan.
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

  • #2
    Topic pentru dealeri isi fac dealerii direct, nu le-au deschis clientii lor
    Mara Motors, prin reprezentantii ei, nu au fost interesati de acest lucru (de forum in general), desi am incercat sa-i conving ca ar fi benefic atat pentru ei cat si pentru noi, consumatorii.

    Eu tot de la Mara Motors mi-am luat Accord-ul acum un an si de asemenea nu am primit nimic din partea casei. Partea interesanta a fost insa ca desi mi-au spus ca pachetul legislativ nu este inclus in pretul masinii, la receptie, cand ne-am uitat in portbagaj, trusa sanitara, triungiul reflectorizant si extinctorul erau prezente. A urmat o scurta perioada de nedumerire a dealer-ului si apoi a replicat scurt: astea nu trebuiau sa fie aici ... (?!), iar eu am replicat si mai scurt, inseamna ca HTR a crezut de cuviinta sa le puna acolo, nu? Evident, ca sa fie treaba buna pentru toata lumea, s-a considerat ca dealer-ul mi le-a facut cadou si cu asta s-a incheiat subiectul.

    Despre dealer, mare lucru nu ar fi de spus, decat ca ori de cate ori am avut contact cu ei, totul a decurs mai mult de ok: amiabili, receptivi, promti, intelegatori.
    Service-ul intr-adevar la Honda se face la Apan/Nissan. Am fost pana acum de 2 ori la ei in service: o data pentru revizie si o data pentru montarea unei admisii Injen.
    Totul a decurs in conditii relativ normale, desi, mie mi-au lasat o impresie de genul "se poate si mai bine"...
    Daca vrei, pot sa-ti povestesc la un suc mai multe din experientele mele.

    Felicitari pentru masina si sa o stapanesti sanatos. Ne vedem in trafic
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

    Comment


    • #3
      e bine de stiut ca mai am concetateni pe hondafan. Stii cumva cand isi deschid ei service?
      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
      sigpic
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

      Comment


      • #4
        Din discutiile pe care le-am avut cu ei, am inteles ca au in plan sa-si deschida un service monomarca; cand si undeva va avea loc acest lucru, nu pot sa-ti spun pentru ca nu stiu. Poate ca n-ar strica sa ii intrebi direct pe ei acest lucru
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

        Comment


        • #5
          Originally posted by bgdsta View Post
          Pe covorase a trebuit sa dau eu 300 lei, si macar daca erau din mocheta, nu din cauciuc.
          Cel tarziu la iarna vei avea nevoie de cele de guma, deci chiar asa de rele nu sunt nici ele!
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #6
            eu pot sa vorbesc despre service Apan.

            am fost la ei cu o dauna, s-au miscat relativ ok. ca peste tot unde sunt 7 departamente care nu stralucesc la comunicarea intre ele, au fost mici intarzieri legate de niste ornamente care venisera dar incomplete, si au observat asta abia cand sa le monteze, etc...

            dar in concluzie a fost ok, am avut de schimbat bara fata, ambele faruri xenon, proiector fata, ornamente + grila, capota de vopsit si radiator de schimbat. nici o diferenta de nuanta la vopsirea capotei, doar cativa pori, in rest...am fost multumit.
            13 CRV EX 2.2 M/T

            Comment


            • #7
              Sa inteleg ca ai reparat o masina Honda, ca asa am fost si eu cu loganul si mi s-au parut ok.
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • #8
                da, Accord.
                13 CRV EX 2.2 M/T

                Comment


                • #9
                  honda va avea reprezentanta gata undeva in luna decembrie.

                  Comment


                  • #10
                    bucurie bucurie. Sper ca o sa aiba si service adevarat.
                    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                    sigpic
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                    Comment


                    • #11
                      Honda Accord

                      Salut

                      Vreau si eu sa imi cumpar un Accord si am fost la dealarii din Braila de la Mara Motors. Totul a fost OK cu prezentarea am achitat garantia pentru comanda dar apoi aflu ca nu imi aduc masina decat daca fac plata integral in avans!!!!
                      Adica fara sa vad masina eu trebuie sa o platesc integral si apoi sa astept. Mai apoi citind in contract se spune ca odata cumparata masina (adica platita) nu o mai poti refuza din nici un motiv (probleme tehnice sau altceva, etc).
                      Voi cum ati procedat? Mi se pare tare ciudat. Ati platit si voi inainte cu ochii inchisi si cu speranta ca va veni candva ... intreaga.

                      Multzam

                      Comment


                      • #12
                        Stiu ca alti dealeri nici nu acceptau decat avans (pt cei care au crut sa o plateasca integral de la inceput...) Nu stiu ce sa zic
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Plata integrala spuneau ce-i drept atunci ... cand va sosi in tara .... undeva. Dar de vreau, spun tot ei, ca pot sa o platesc si acum, no problem.
                          Ideea era ca oricum vor sa faci plata fara sa vezi masina si in contract se stipuleaza ca nu poti refuza masina din nici un motiv dupa ce produsul a fost VANDUT (adica ..... platit integral)!!!!
                          Nu stiu, dar a citit vre-unul contractul ala integral si pe indelete? Ca se vorbeste acolo doar de raspunderea clientului, iar vanzatorul nu se obliga decat sa livreze .... o masina .... cum o fi ea.
                          Chiar toata lumea a fost multumita de contractul asta impus? Banuiesc ca e standard.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by NeeK View Post
                            P
                            Ideea era ca oricum vor sa faci plata fara sa vezi masina si in contract se stipuleaza ca nu poti refuza masina din nici un motiv dupa ce produsul a fost VANDUT (adica ..... platit integral)!!!!
                            Nu stiu, dar a citit vre-unul contractul ala integral si pe indelete? Ca se vorbeste acolo doar de raspunderea clientului, iar vanzatorul nu se obliga decat sa livreze .... o masina .... cum o fi ea.
                            Chiar toata lumea a fost multumita de contractul asta impus? Banuiesc ca e standard.
                            Daca nu'ti convin clauzele si nici nu le poti negocia, e de preferat sa incerci la alt dealer. Slava Domnului, sunt, totusi, destui, si, cu siguranta, unii sunt mai flexibili in negocieri. Nu'i frumos sa fac referire directa la impresiile despre un dealer ori altul, insa daca ai timpul si rabdarea sa citesti sectiunea despre dealeri, vei trage singur anumite concluzii...
                            Cat despre contract, acesta e un act convenit prin intelegerea ambelor parti, asa ca nimeni nu te poate obliga sa-l semnezi daca ai anumite retineri referitor la clauzele propuse. Pana la urma, cred ca exista in contractele tuturor dealerilor clauze impuse de importator (fara a fi identic formulate) si cluze pe care incearca sa le insereze dealerul respectiv (conforme cu politica Honda). Nu vad de ce nu s-ar putea introduce clauze si de catre prezumtivul client (mai ales ca acesta ofera contravaloarea produsului, nu'l primeste mok)
                            Nu-i stiu pe cei din Braila, dar o masina nu-i, totusi, o ceapa (pe care, daca ai platit-o si e stricata, o arunci fara parere de rau)
                            http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
                            Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

                            Comment


                            • #15
                              Salutare.
                              Cred ca undeva in toata povestea ta, s-au interpretat unele lucruri mult exagerat.
                              Eu personal am trecut prin aceeasi experienta prin care treci tu acum si pot zice ca am achitat masina in avans sau nu, in functie de punctul de vedere din care privesti.

                              Avansul de ~5% achitat pentru rezervare auto.
                              Masina era deja pe drumul catre Romania. Dupa ~ 2saptamani, aceasta a ajuns in antrepozitul din Ploiesti parca ... am primit si seria de motor (pentru ca initial pe factura proforma de 5% era trecuta doar seria de sasiu) si cu o noua factura proforma am fost la banca pentru livrarea restului de 95% in contul dealer-ului.

                              Probabil ca in aceeasi ipostaza te regasesti si tu, si de aici problema cu "plata in avans"

                              Din ce stiu, treaba e diferita in aceasta situatie de la un dealer la altul si de la un brand la altul: ori sa-ti aduca masina si tu sa o vezi ca sa stii pe ce dai banii (adica restul de 90-95%), ori sa achiti "in avans" cu 2-3 zile, cum am facut eu, stiind ca masina e deja in Romania si ca aceasta nu va pleca catre dealer pana nu se achita restul de bani.

                              Nu sunt in masura sa te sfatuiesc cum sa faci, insa eu unul n-am avut nici un fel de probleme la achizitionarea si receptionarea masinii.

                              Cat despre eventualele probleme pe care le-ar putea avea masina, stiu ca atunci cand mergi la dealer sa-ti ridici masina trebuie sa se faca o receptie de catre tine iar masina sa corespunda tuturor criteriilor tehnice, optice, etc date de catre producator.
                              Ai de ales in a face receptia sau nu in cazul in care ti se pare ceva nelalocul lui. Aici insa, probabil te poate sfatui altcineva de pe forum, care cunoaste aceste aspecte mai bine decat mine.

                              Succes in orice directie vei merge.
                              hondatu
                              Administrator
                              Last edited by hondatu; 27-10-08, 17:24.
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

                              Comment

                              Working...
                              X