Consumuri la CR-V !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La distantele astea iti recomand o bicicleta...

    Serios acum, 500 de metri? La distantele astea sa nu te astepti la consumuri ca la carte, ci mai degraba cu 40-80% mai mari...

    Motorul nu se incalzeste si nu se atinge temperatura optima de lucru, uleiul e mai rece, mai vascos si motorul depune un efort mai mare.

    In plus inteleg ca o lasi sa se incalzeasca... in cazul asta consumul e de un infinit de litri pe kilometru (daca intelegi aluzia ca masina nu se misca).

    soo... se poate si mai mult
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      nu ma plang... doar v-am spus si atat
      eu am jucat basket (semi)profesionist si am o problema la un genunchi, asa ca,desi am 2 biciclete mountain-bike (una cu kilometraj si tot ce-i trebuie), nu prea pot sa merg pe jos, mai ales cu bagaje (si burta) - cel putin pana rezolv chestia cu un ortoped (se pare ca un ligament incrucisat e problema)
      Speed never killed. Only brisk stopping.sigpic

      Comment


      • #33
        stai linistit....o sa scada...consumul(vezi la thread-ul tau).....da mai grav e cu burta....zau...nus' ce-o sa faci....
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

        Comment


        • #34
          sunt convins ca o sa scada (cel putin consumul...); ca sa-ti faci o impresie de cum merg prin oras cu Matizul, sa stii 2 lucruri: 1. consumul in oras (facut dela plin la plin) 9%!(in conditiile in care motorul are 799 cmc), 2. uneori mi se intampla sa ajung ultimul intr-o intersectie in care n-am prioritate si sa nu plec primul - dar FOARTE rar...
          Speed never killed. Only brisk stopping.sigpic

          Comment


          • #35
            Bucuresti-Ploiesti-Predeal-rasnov-Bran-rucar-targoviste-bucur=7,2
            Buc-Targoviste-Pucioasa-Bran-Pucioasa-Bran-Pucioasa-Bucuresti = 7,9
            Buc-targoviste-Pucioasa =6,4
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
            http://www.hotelcehov.ro/

            Comment


            • #36
              craiova-carbunesti-craiova (160km) 6,3%!!!
              Speed never killed. Only brisk stopping.sigpic

              Comment


              • #37
                Bucuresti -Pucioasa-sinaiaia-Predeal-Bran-Predeal--Sinaia-Pucioasa-Buc: 7,2l/100 km , consum mediu.
                Bucuresti- Sinaia-1400-Sinaia-Bucuresti : 7,5l/100 km , consum mediu.
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                http://www.hotelcehov.ro/

                Comment


                • #38
                  craiova - straja - craiova = 360 km @ 6,9% (prietenii stiu de ce... )
                  Speed never killed. Only brisk stopping.sigpic

                  Comment


                  • #39
                    2,0 benzina manuala
                    dupa primii 43 000 km consum mediu 9,6%
                    in oras media ar fi 12,5 fara A/C si aprox 14 cu A/C la viteza din
                    afara 7,5% fara aer si 8% cu aer (clima) la o viteza intre 90-125 km/h

                    Comment


                    • #40
                      8,5% in oras (mers linistit)
                      Speed never killed. Only brisk stopping.sigpic

                      Comment


                      • #41
                        CR-V 2003 2.0 - consum benzina

                        Salutare,
                        dupa vreo 20 000 de km facuti cu CR-Vul meu (adus din Germania la 120 000 km, model 2003) ma roade destul de tare consumul nu din urban ci din extra urban.
                        Inteleg consumul urban de ~12l/100km (11,5 in brosura masinii) dar extra urban nu reusesc sa scot sub 10,5/100 (declarat 7,6/100 in brosura) - asta la ~100km/h , cu un condus destul de civilizat (cred).
                        Am facut testul electro la Honda service (Timisoara), totul pare a fi ok la masina.
                        Stie cineva cum ar trebui sa fie in realitate?
                        Multumesc.

                        Comment


                        • #42
                          90km/h ---> 7,6
                          120km/h ---> 10,5

                          Comment


                          • #43
                            @ 2techniq:
                            Sa stapanesi sanatos masina si bine ai venit printre noi!

                            Cand e multa umiditate in aer, orice motor aspirat consuma mai mult. Trage mai bine si consuma mai mult, tine de temperatura de combustie, exista o discutie mai ampla pe forum, unde cei cu pregatie in domeniu au explicat ce si cum. Poate asta e explicatia. Oricum 7,6 ca in brosura nu se poate obtine pe un drum public, consumurile din carte sunt obtinute in conditii speciale, pe banc, conditii atmosferice ideale, fara greutatea masinii, fara frecare, fara vant, acceleratii extrem de lente, frana de motor. Mai conteaza multe aspecte: presiunea din pneuri, calitatea carburantului, daca ai mers cu vant din fata, conditiile de aderenta pe sosea (asfalt umed + anvelope vara sau all season). Eu zic sa mai ai rabdare si sa mai refaci calculele si pe alte trasee, in alte conditii atmosferice. Cauta sa alimentezi si cu un carburant mai bun.


                            Atentie! Fiind incepator pe forum, cred ca ar fi bine sa citesti atent regulamentul general si pe cele din fiecare sectiune in care vrei sa postezi si sa folosesti functia Search inainte de a deschide un topic nou. Exista un topic despre consum CR-V in sectiunea CR-V. Aici este o sectiune gen "Jurnal de bord", fiecare isi prezinta masina si experientele cu ea, dar exista si ceva reguli despre cum trebuie denumit topicul, de exemplu.
                            Last edited by Tudor; 29-01-09, 23:22.
                            Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

                            Comment


                            • #44
                              Multumesc Tudor de completare.

                              Voi muta threadul si il voi uni cu cel existent.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Consum la CR-V automata?

                                Am vazut ca sunt cativa useri cu CRV benzina noul model cu cutie automata. Ma intereseaza cam cat consuma in oras, pe autostrada (130 km/h) si pe drumurile noastre (100 - 110 km/h). Multumiri anticipate

                                Comment

                                Working...
                                X