Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La 7500 de euro?

    Comment


    • Eu ma gandesc sa fac schimb cu Civic-ul 5D VIII Executive MT cu AT... nu prea se descurca prietena cu manuala...
      Sau ma rog... ceva care are fie senzori de parcare, fie camera, sa nu franga vreun gard sau vreo bara

      Comment


      • Scuze de double post
        Cunoaste careva aceasta masina? https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...-ID7GroHo.html
        Personal e cam ceea ce mi-ar trebui... Civic, 1.8, AT, cred ca e executive (?) - nu imi dau seama de plafon, vad ca are senzori de parcare...

        Comment


        • Nu e executive, n-are plafon panoramic, n-are xenon.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Da.. atunci... ce echipare este? Stiam ca doar executive-ul avea incalzirea in scaune, clima pe doua zone si senzori... se pare ca sunt si alte nivele de echipare
            Pare destul de ieftina, pentru anul 2010...

            Comment


            • Ceva e putred aici.
              A existat un lot de 10 masini parca, destinat pietei rusesti, care a ajuns in Ro, fix in 2010. Au fost toate AT, toate culoarea asta, dar erau o echipare dubioasa, diferita de ce aveam noi. Erau executive, dar fara plafon panoramic si aveau in plus pielea. Asta pare sa fie una din ele, problema e ca nu are xenon, iar eu imi aduc aminte ca lotul ala avea.
              Eu cred ca ori a fost lovita si nu mai are spalatoarele (poate chiar si farurile), fie gresesc si nu e din lotul ala. Dar sunt 99% convins ca de acolo e pentru ca imi aduc aminte ca nici culoarea asta nu a fost disponibila la noi, inafara de astea 10 masini.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • Dragos, ai dreptate. Din acel lot face parte, are si climatizare cu 2 zone, si are si butonul de actionare a spalatoarelor de faruri.
                Clar bara fata si grila nu sunt originale. Acel lot avea grila de FL cu cele 2 nari, si avea spalatoare pentru xenon.

                Comment


                • Ah, nu stiu cum de nu mi-a sarit in ochi grila, care e cea mai evidenta chestie. Deci cu siguranta masina a fost lovita in fata. Multam de completare, Catalin!
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • Am sunat la domnul din anunt. Zice ca e al 3-lea proprietar, are faruri cu halogen, nu stie istoricul masinii... adica al modelului. El tot asa l-a cumparat.
                    A cumparat masina de la 49,000 km pentru sotie, in 2014, de la cunostinte de ale lor, care au zis ca au avut grija de masina... Stie tot istoricul masinii de cand a intrat in posesia cunostintelor sale (rude) si a spus ca nu a suferit nici un incident, nici cat a fost la rudele lor, nici cat a fost pe mana sotiei.

                    Cineva cica a venit ieri si i-a spus ca pare sa fi fost lovita in fata dreapta, insa nu grav

                    Comment


                    • E clar ca na fost refacuta cu piese din dezmembrari. Asta nu e neaparat o problema mare, poatr sa nu fi fost lovita grav. Dar e clar nu a mai fost refacuta cum a fost cand era noua.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • Sfat achizitie Honda Civic 1.8 i-VTec

                        Salut,
                        Fiind pasionat de masini sport am hotarat sa imi achizitionez o Honda Civic ca prima masina. Am gasit diverse anunturi, cu Honda Civic din 2007-2009, cu numar de km pana in 100k-130k, motor pe benzina, varianta de 1.8 cu 140CP. Ce parere aveti despre masina? Credeti ca ar merita sa o cumpar? Este fiabila sau ma trezesc cu probleme la motor in cel mai scurt timp? La ce ar trebui sa ma uit, sa vad daca km sunt aproximativ reali si cat credeti ca ar merita sa dau pe o astfel de masina?
                        Multumesc!

                        Comment


                        • Salut, bine ai venit!

                          Multe din raspunsurile pe care le cauti sunt in topicul dedicat: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ratori/page177

                          Succes!

                          Comment


                          • Salut si bine ai venit pe forum!

                            Pe urmatorul Thread gasesti foarte multe informatii: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...li-cumparatori

                            "Ce parere aveti despre masina?"
                            Eu am o parere foarte buna, ca este un model reusit, un design de acum 13 ani care este cel putin interesant si in momentul actual.

                            "Credeti ca ar merita sa o cumpar?"
                            Daca merita sa o cumperi, este o chestiune care ramane, cred eu, la aprecierea ta, dupa ce te informezi putin despre plusuri si minusuri.

                            "Este fiabila sau ma trezesc cu probleme la motor in cel mai scurt timp?"
                            Modelul de 1.8 i-vtec este unul destul de fiabil, din cate stiu eu, si daca a fost intretinut corect, nu ar trebui sa te astepti la astfel de probleme. Asta nu inseamna ca este exclus si nimeni nu o sa poate spune daca o sa te trezesti cu probleme la motor sau nu.

                            "La ce ar trebui sa ma uit, sa vad daca km sunt aproximativ reali si cat credeti ca ar merita sa dau pe o astfel de masina?"
                            Pai sa aiba inspectiile/reviziile trecute in caietul de service, cu km aferenti si verificat cu ce are in bord. Daca reviziile s-au facut la reprezentanta, cred ca se poate verifica si autenticitatea informatiilor din caietul de service.
                            Parere personala: Eu zic ca merita sa dai pe masina intre 4500 si 8000 euro, in functie de: anul de fabricatie, km actuali, starea tehnica si optica, modul in care a fost intretinuta, rezultatul unei verificari intr-un service autorizat (de recomandat Honda), bugetul tau.

                            Eventual incearca sa citesti cat mai multe pe thread-ul mentionat mai sus pentru a-ti face o idee mai clara.

                            Comment


                            • Mutata discutia in topicul dedicat
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by scarr View Post
                                Salut si bine ai venit pe forum!

                                Pe urmatorul Thread gasesti foarte multe informatii: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...li-cumparatori
                                Originally posted by crsN View Post
                                Salut, bine ai venit!

                                Multe din raspunsurile pe care le cauti sunt in topicul dedicat: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ratori/page177

                                Succes!
                                Va multumesc mult pentru raspunsuri si bine v-am gasit

                                Comment

                                Working...
                                X