Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by paranoia View Post
    Eu am verificat o masina care era adusa din Belgia si in rapot apareau numarul de km de la ultima inspectie tehnica, care erau cu 100.000 mai multi decat cei care ii avea pe olx.[ATTACH]55906[/ATTACH]
    Asta cu autoDNA este o mare teapa de raport La mine, imi apare data de cumparare la Ursus Brewries in categoria damage report:

    2011-10-24 VEHICLE LOSS CLAIM
    Country: ROMANIA
    Amount: 2000 - 2500 RON

    Apoi Buyback-ul de la Honda, la fel, cand Ursus Brewries a renuntat la masina pentru alta prin buy-back:

    2012-10-16 VEHICLE LOSS CLAIM
    Country: ROMANIA
    Amount: 1500 - 2000 RON

    s.a.m.d.

    Apoi, imi zice faptul ca masina ar trebui sa aiba (pe graficul vietii cu mileage-ul) un avg. de 143.686 km, desi a raportat corect nr de km la vanzare si pretul. Cred ca puteau corela km pe care au reusit sa-i citeasca. Masina are acum 76000 km si nu e nici pe departe la numarul de km indicat de cei de la autoDNA.

    Comment


    • Originally posted by ivladbogdan View Post
      Nu sunt deloc rele automatele de la Honda, mai ales automata in cauza, dar daca vrei sa poti sa storci toata puterea din acel 1.8, iti recomand sa mergi pe manuala. Cu atat mai mult cu cat manualele de la Honda sunt printre cele mai bune cutii manuale posibile.
      Mersi frumos pentru reply! Da, am vazut ca sunt foarte laudate manualele dar nu auzisem foarte multe despre cutiile automate.

      Comment


      • Salut! din nou..Inca nu am reusit sa imi iau un Civic.
        Momentan am pus ochii pe acesta https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...tml#b411b18f4b .
        Pareri?
        L-as trimite pe Dan Babu de la masina potrivita sa o verifice ca sa nu bat drumul degeaba pana la Bucuresti.

        Comment


        • Dan Babu e tipul care verifica timpul de 0-100 kmh cu un aparat secret (probabil ceva ultra precis facut de NASA) si pe baza comparatiei cu timpul oficial dat de producator (care oricum variaza in limite largi in functie de conditii atmosferice, calitatea asfaltului, sofer, gume etc), reusea sa isi dea cu parerea cu privire la starea motorului...

          Pe scurt, am citit la un moment dat ca spunea ca a gasit un Audi A6 la care timpul masurat de 0-100 kmh era de 9.264 sec, fata de 9.2 cat da producatorul (cifrele sunt puse de mine, sa va faceti o idee), deci motorul era in parametri!

          Cum sa nu ai incredere intr-un om care gandeste atat de corect?!?
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • N-am buton de like pt. postarea lui Xander. Inteleg perfect utilitatea serviciului, dar personal daca ar veni la mine sa verifice masina i-as explica frumos ca m-am razgandit si ca nu mai e de vanzare. Este exemplul suprem de semidoct in domeniul auto.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Cine este personajul de care vorbiți? Nu știu cum de l-am ratat ))
              Să-l aducem la INH 2018 , să jurizeze cam toate probele.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Mai bine nu. Cine stie cate modele Honda sunt facute din bucati si le descopera el. :P
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • Dacă descoperă pe unde au ajuns piese de-ale mele ( fără voia mea), īl chem
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Ok, ok ). Atunci cineva care se pricepe sa verifice un Civic in Bucuresti? Sau e suficienta o verificare la Asko?

                    Si legat de masina de mai sus, cum vi se pare?

                    Comment


                    • Strict din poze pare OK. Dar altfel e cand o vezi la fata locului.

                      Intreaba de accidente, verifica cu seria de sasiu daca au fost evenimente nedeclarate

                      Si da, daca restul sunt ok si omul e serios, de verificat la Asko.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Am verificat masina de mai sus la Asko si nu ramane. Daca mai este cineva interesat de masina respectiva pot trimite raportul prin PM

                        Este cineva pe forum care se gandeste ca vanda un civic dupa 2010 1.8 benzina?
                        As posta la anunturi dar nu am numarul de posturi necesare.

                        Comment


                        • Pai mai bine spui aici ce probleme are masina, mai ales daca este ceva grav.
                          The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                          https://www.instagram.com/iamrusu/

                          Comment


                          • Nu e grav, dar e ciudat sa tii la preț și să zici că sunt "normale". Defectul clasic cu joc īn caseta de direcție (enervant mai mult decāt un defect efectiv), compresorul de climă nu merge deloc sau īn parametri, bucșe īmbătrānite și 150.000 km. Și īn condițiile astea zice că prețul afișat este unul normal. Dacă prețul este normal īnseamnă că problema este īn capul meu. Vă spun căci am īncercat să-l consiliez pe user-ul sky0000 cāt m-a dus capul după experiența mea de utilizator FN1.
                            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                            Comment


                            • Si mie mi se pare mare pretul. Daca e dus compresorul, asta ar insemna aprox. 600 euro. Restul nu stiu ce preturi au, dar ma gandesc ca depasesti 1000 euro, daca vrei sa le rezolvi pe toate.
                              Eu as intelege ca masina se vinde cu anumite defecte, ca deh, nu e noua, dar defectele trebuiesc anuntate, iar pretul undeva la maxim 6k euro. Insa fiecare are propriile asteptari si este constrans sau nu de propria-i situatie.

                              Comment


                              • https://drive.google.com/file/d/1--s...ew?usp=sharing

                                Comment

                                Working...
                                X