Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai fac
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Pacat. Toata lumea din clasa ei face break. Vor pierde multi clienti. Ultima generatie de tourer nu a iesit la ceva timp dupa lansarea hatch-ului?

      Comment


      • Salut, cunoaste cineva masina https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...0-ID7JZU9.html ? Am fost sa o vad si parea ok, nu a dat nici o eroarea pe tester. Doar ca n-am putut sa o conduc pentru ca avea o roata desumflata. Urmeaza sa ma duc din nou zilele asta. Aveti ceva recomandari legat de as trebuie verificat mai bine? Pretul e ok?

        I-am facut si raportul pe autoDna si e un pic ciudat ca ultima inregistrare e in 2016-04 si atunci avea 94000km.
        Aici e si raportul https://www.autodna.com/vin/SHHFK278...7f/autodna_vhr

        Comment


        • Daca e acelasi propietar in acte de acum 2 ani nu vad o problema. Poate a folosit-o mai rar.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Pe autoDNA da o medie a cati km. ar trebui sa aiba masina, nu stiu aia cat are in realitate masina in cauza.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Masina e la al doilea proprietar. Stiu ca e o medie, doar mi se pareau putini 10000km in aproape 2 ani.
              Mai aveti si alte sfaturi, cum sa o mai testez sau ce sa testez cand o sa o conduc? Am asa o frica sa nu-mi iau teapa dupa cat am citit pe net...
              Civic-ul mi-a sarit in ochi doar de vreo 2 saptamani si nu am avut timp sa ma documentez cum trebuie.

              Comment


              • Originally posted by sky0000 View Post
                Masina e la al doilea proprietar. Stiu ca e o medie, doar mi se pareau putini 10000km in aproape 2 ani.
                Mai aveti si alte sfaturi, cum sa o mai testez sau ce sa testez cand o sa o conduc? Am asa o frica sa nu-mi iau teapa dupa cat am citit pe net...
                Civic-ul mi-a sarit in ochi doar de vreo 2 saptamani si nu am avut timp sa ma documentez cum trebuie.
                Daca te intalnesti cu proprietarul si stati putin de vorba, poate reusesti sa iti dai seama daca e sincer sau nu. Pregateste-i cateva intrebari capcana
                Din moment ce nu mentioneaza starea in care se afla, daca are unele defecte sau probleme, cum sta cu consumul de ulei, cand s-a facut ultima revizie la instalatia de climatizare, ar trebui intrebat direct si vazut ce raspuns se primeste.
                Pretul e uneori o percepere personala, facand o comparatie cu ce am gasit pe mobile.de eu as zice ca pretul e corect +/- 200e, daca masina e in regula.
                De verificat, in general pt. orice masina: cutia sa schimbe bine in toate treptele; sa nu se auda zgomote ciudate de sub capota; cum sta la capitolul rugina; directia.
                De verificat, in mod special: functionalitatea climei, rabatarea electrica a oglinzilor. Eventual completeaza colegii.

                Succes!

                Comment


                • Mersi!
                  Asta e prima masina pe care cumpar si pe care am vazut-o. Din ce am vorbit cu el parea sincer, stia masina, a raspuns la toate intrebarile si zicea sa il intreb si alte chestii despre masina. Masina nu parea pregatira dinainte, sub capota era prafoasa iar inauntru era putin prafoasa. El a zis ca nu a mai fost folosita de o luna, avand alta masina.

                  Comment


                  • Eu am verificat o masina care era adusa din Belgia si in rapot apareau numarul de km de la ultima inspectie tehnica, care erau cu 100.000 mai multi decat cei care ii avea pe olx.autoDNA_Belgia_VF38E9HL0CL073824_power_by_autoDNA.pdf

                    Comment


                    • Stiu ca masina asta e la vanzare de prin ianuarie 2017 cand imi vindeam si eu Type S-ul de atunci. Eu aveam 60.000 km reali si masina avea aceiasi varsta. De ce nu s-a dat nici acum nu stiu. Dar km pot fi reali ... depinde de multe aspecte. Si daca mai are cu adevarat o masina sigur nu a mers doar cu asta. Stii cum e, km sunt doar un numar. Daca masina e in regula si pare ok, merge ok ... si iti place, ia-o. Nici nu prea au probleme in general. Singura care imi trece prin cap e caseta aia amarata de directie.
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                      Comment


                      • https://www.autovit.ro/anunt/honda-civic-ID7Gk9bb.html am gasit si eu, vad ca e acelas vanzator. Diferenta de km de atunci pana acu e cam de ~500. Ori nu a mers cu ea ori are ceva. Plus ca nici asigurare numai are din iunie 2017 din ce am verificat. Urmeaza sa ne vedem maine si il intreb atunci.

                        Comment


                        • Acum am vazut ca esti din Iasi. Daca ai dubii si mai vrei o parere pot sa o vad si eu (chiar si cu tine). Dar daca se dovedeste ca nu mai are asigurare, cam complicat cu test drive-ul, dar banuiesc ca rezolva cumva.

                          Edit: Sau daca vrei / poti vii in zona Tudor / Splai Bahlui cu masina si ma uit la ea / o duc pe 2 drumuri sa verificam batai chestii. Stiu cum era cu a mea mai mult decat as vrea.
                          T-Bone
                          Senior Member
                          Last edited by T-Bone; 07-02-18, 22:36.
                          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                          Comment


                          • Ti-am lasat PM, azi la 10 merg sa o vad. Stiu ca e cam din scurt dar da-mi un semn daca vezi mesajul si daca vrei binenteles.

                            Comment


                            • Salut! Citesc de ceva timp pe forum si am decis ca urmatoarea masina sa fie un Civic 5D de preferat dupa 2010, cu motorul 1.8 si as avea o intrebare la care nu am gasit un raspuns exact. Pe masina actuala am cutie manuala dar nu m-ar deranja automata pe viitor. Asadar, cat de mare este diferenta dintre cutie manuala si automata cand vine vorba de performante? Nu ma intelegeti gresit, nu am asteptari foarte mari de la un motor aspirat de 1.8 dar momentan conduc un banal 1.6d (110hp) si in anumite situatii un surplus de putere ar fi mai mult decat bine venit. Din cate vad in specificatiile tehnice exista o diferenta de 2 secunde intre cutia automata si cutia manuala, de aici si nelamurirea mea.
                              Inca nu am avut ocazia sa conduc nici un model de Civic dar va urma de indata ce reusesc sa vand masina actuala...
                              alexhw
                              Junior Member
                              Last edited by alexhw; 12-02-18, 23:33.

                              Comment


                              • Nu sunt deloc rele automatele de la Honda, mai ales automata in cauza, dar daca vrei sa poti sa storci toata puterea din acel 1.8, iti recomand sa mergi pe manuala. Cu atat mai mult cu cat manualele de la Honda sunt printre cele mai bune cutii manuale posibile.

                                Comment

                                Working...
                                X