Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă te interesează am pus și eu Honda la vânzare... ma doare sufletul ca trebuie sa o dau dar am nevoie de bani. Este atent întreținută, reviziile numai la reprezentantă, la fel și operațiunile efectuate de-a lungul timpului (Carpați Motors și Asko). Jante noi 17 + cauciucuri iarna Dunlop DOT 2017. Fără accident în istoric... Este de văzut...

    Comment


    • Originally posted by mcb View Post
      Ce ziceți, merită drumurile pentru a fi văzute?

      Cunoaste cineva aceste masini?
      Honda Civic VIII
      https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...-ID7Gq7V7.html

      Comment


      • salut dn nou,
        sunt nou pe acest forum si as fi interesat sa cumpar un Civic Tourer, dar am cateva necunoscute mai ales pe partea de motorizare.

        am vazut Tourer-ul de la Asko si nu-mi dau seama de ce arata a facelift si e inmatriculat in 2014 (o sa dau un telefon dlui Beta).

        Masina lui Jozsi arata superb dar fata de cerintele mele are 3 nepotriviri sa le zic asa:
        -pretul este peste bugetul meu (nu comentez);
        -culoarea este alba (cam pretentioasa pentru mine), dar sa zicem ca o voi spala mai des decat Cee'd-ul meu care vede spalatoria cam o data pe luna.
        -motorizarea este benzina, iar eu vreau un diesel.

        Din ce am citit pe forum, multi proprietari de benzinare se plang de motorul 1.8 ca este prea "gurmand", prea zgomotos si prea "lenes" la turatii joase.
        Eu conduc un 1.4 aspirat cu 5 viteze care pentru oras este ideal avand cutia cu rapoarte scurte, dar la drumuri lungi este "lenes". Daca mergi linistit pe autostrada cu 110 e totul ok, dar peste 120 si consumul si zgomotul cresc. Nu mai vorbesc de drumurile nationale, unde pentru o depasire trebuie sa dai si a 3-a. La 100 km/h in viteza a 5-a motorul merge la 3000 rpm la fel ca si 1.8-ul de la Honda, deci ma gandesc ca nu sunt mari diferente de functionare. Bine, sunt ceva diferente dar probabil dupa 4000 de ture.

        PS. la interior vad ca Tourer-ul de la Asko are tweetere langa oglinzi si 2 butoane pe display-ul de navigatie. Tine de echipare?
        Nu stiu care sunt diferentele la interior intre varianta originala si facelift pentru Tourer.

        Originally posted by Ciuciumax25 View Post
        Ma intereseaza doar varianta Tourer si facelift.
        Multumesc si spor la vanzare.
        ticker
        Administrator
        Last edited by ticker; 30-01-18, 11:57.

        Comment


        • La Tourer facelift, sistemul audio are 3 variante, in functie de nivelul de echipare:
          - 4 incinte la Comfort
          - 6 incinte la Elegance
          - 8 incinte la Lifestyle si Executive (320w)

          Cauta pe undeva o brosura, sunt destule chestii faine incepand de Lifestyle care nu exisata pe nivele mai mici, gen suspensie adaptiva.

          Comment


          • Am gasit brosura.
            Butonul de START este doar in echiparea Executive sau e un optional?

            Comment


            • Butonul de start si pielea (cu reglajul electric a scaunelor) sunt doar pe Executive. Si in cazul hatchback, si trapa (inexistent la Tourer). Restul dotarilor se gasesc si pe Lifestyle. Optional se poate pune pachetul ADAS (asistenta la condus), nu vine implicit nici pe Executive.

              Comment


              • Cele 2 masini/motoare nu se pot compara dpdv al performantelor, zgomotului de rulare si al flexibilitatii motorul. Daca cee'd-ul 1.4 pentru tine e ok, civicul o sa ti se para nava, puternic, silentios si economic. Nu ma intelege gresit, am condus de cateva ori cee'd si i30 1.4 - presupun ca vorbesti de prima generatie de cee'd, nu? Sunt niste masini foarte corecte si chiar fun as putea spune, dar nu se pot compara cu civicul.

                Un alt aspect, daca nu faci peste 25k km chiar nu merita sa te uiti la diesel. Cam ala e punctul din care incepe economia. Iar economia dpmdv ar trebui sa fie semnificativa ca sa suport rontaitul de suruburi sub capota si caldura care vine in 2 saptamani iarna, cand e ger.

                Eu unul daca as cauta un civic tourer as lua masina lui Joszi fara sa ma gandesc de 2 ori.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • Originally posted by Ciuciumax25 View Post

                  Mersi, dar caut doar cutie automata, de aceea am intrebat de cele doua masini ( https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...tml#365450849d si https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...rm#xtor=SEC-81)

                  Inca sper ca le cunoaste cineva de pe forum ca sa imi ofere o opinie Apropo, mersi IB pentru raspuns!

                  Spor la vanzare oricum!

                  Comment


                  • Originally posted by mcb View Post
                    Mersi, dar caut doar cutie automata, de aceea am intrebat de cele doua masini ( https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...tml#365450849d si https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...rm#xtor=SEC-81)

                    Inca sper ca le cunoaste cineva de pe forum ca sa imi ofere o opinie Apropo, mersi IB pentru raspuns!

                    Spor la vanzare oricum!
                    Am inteles. Spor la cumparare!

                    Comment


                    • Originally posted by bluebilly View Post
                      salut dn nou,
                      sunt nou pe acest forum si as fi interesat sa cumpar un Civic Tourer, dar am cateva necunoscute mai ales pe partea de motorizare.

                      am vazut Tourer-ul de la Asko si nu-mi dau seama de ce arata a facelift si e inmatriculat in 2014 (o sa dau un telefon dlui Beta).

                      Masina lui Jozsi arata superb dar fata de cerintele mele are 3 nepotriviri sa le zic asa:
                      -pretul este peste bugetul meu (nu comentez);
                      -culoarea este alba (cam pretentioasa pentru mine), dar sa zicem ca o voi spala mai des decat Cee'd-ul meu care vede spalatoria cam o data pe luna.
                      -motorizarea este benzina, iar eu vreau un diesel.

                      Din ce am citit pe forum, multi proprietari de benzinare se plang de motorul 1.8 ca este prea "gurmand", prea zgomotos si prea "lenes" la turatii joase.
                      Eu conduc un 1.4 aspirat cu 5 viteze care pentru oras este ideal avand cutia cu rapoarte scurte, dar la drumuri lungi este "lenes". Daca mergi linistit pe autostrada cu 110 e totul ok, dar peste 120 si consumul si zgomotul cresc. Nu mai vorbesc de drumurile nationale, unde pentru o depasire trebuie sa dai si a 3-a. La 100 km/h in viteza a 5-a motorul merge la 3000 rpm la fel ca si 1.8-ul de la Honda, deci ma gandesc ca nu sunt mari diferente de functionare. Bine, sunt ceva diferente dar probabil dupa 4000 de ture.

                      PS. la interior vad ca Tourer-ul de la Asko are tweetere langa oglinzi si 2 butoane pe display-ul de navigatie. Tine de echipare?
                      Nu stiu care sunt diferentele la interior intre varianta originala si facelift pentru Tourer.



                      Ma intereseaza doar varianta Tourer si facelift.
                      Multumesc si spor la vanzare.
                      Bluebilly asa cum iti spunea si un coleg mai sus cele 2 motoare de 1.4 si 1.8 nu au nici ceea mai mica legatura . Destul de des merg cu un i30 pe aceleasi drumuri prin tara .
                      La zgomot ca idee undeva la 120km/h ai cele 3000 rpm in a 6-a.Este total diferit vs i30 aici .Da, depasirile le faci cu vit 3 si 4 de obicei . Dupa 2 ani de condus 1.8 le fac de placere chit ca in unele cazuri poti folosi a 5/6-a .Consumuri ? Depinde evident de talpa dar iti spun sincer ca i30 imi pare in special pe autostrada chiar ceva mai gurmand .Acum evident daca le compari cu un diesel mic gen 1.4-1.6 da consuma mult dar daca mergi spre aceleasi valori de putere ( gen140-150CP) consuma cu putin mai mult .Acum evident cat faci pe an . Daca faci sub 25k km ii dau dreptate colegului dragostan nu merita investitia intr-un diesel . Bine eu fac aproximativ 35k km pe an si tot nu a meritat sa imi mai iau un diesel....

                      Comment


                      • Am Cee'd-ul din 2008 si am aproape 120000 km. Nu e mult stiu, de aceea am vrut benzina cand am luat Cee'd.
                        Numa' ca anul trecut m-am mutat din oras si tre' sa fac naveta zilnic 50 km. Nu e prea mult pentru bucuresteni, dar eu care am stat numai in oras, im pare ca pierd ceva timp pe drum. Masina va fi folosita 50/50 oras si afara. Econ-ul isi face treaba mai bine in oras sau in afara?
                        Ce consum are 1.8-ul in trafic normal? Bine nu vorbim de trafic in Bucuresti care nu e normal.

                        Comment


                        • Nu am reusit sa gasesc vreo imagine cu lampile stop noaptea. Linia care le uneste se aprinde si ea?

                          Comment


                          • Nu, e doar decorativ.

                            Comment


                            • se aprindea doar la concept...




                              Avand in vedere ca inclusiv Hyundai si Kia adopta lampile LED 3D, putea si Honda sa bage sistemul de pe Tourer Concept si cred sincer ca ar fi atras mai multi clienti.

                              Dealtfel, cred ca un facelift identic cu Conceptul si (evental) motoarele noi ar face modelul sa reziste pe piata inca 4 ani...


                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Nu se intrevede un tourer pentru actuala generatie?

                                Comment

                                Working...
                                X