Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu are importanta parerea noastra, tu nu ne cumperi noua masina, ti-o cumperi tie. Conteaza parerea ta, nu a noastra.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Ideea era ca unii spun ca e alta suspensie altii spun ca e la fel, cum a spus si colegul 1 post in spate .
      Eu eram curios sa aflu adevarul.

      Sent from my Absolut bottle.
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • Salutare!

        Cunoaste cineva TypeR-ul asta? http://olx.ro/oferta/vand-honda-civi...tml#7a658148be

        Comment


        • Aceeasi intrebare o am si eu azi am facut un drum pana la Timisoara pentru Civicul EP3 revopsit alb de pe lajumate.ro....bataie de joc asa ceva nici nu mi imaginam ca se vinde si denigrator m a atentionat inainte de a o vedea.Ar fi util daca stie cineva ceva despre cea postata de alin.c
          mario
          Senior Member
          Last edited by mario; 06-04-16, 22:14.
          Civic EP3,Civic FN2
          După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

          Comment


          • daca se poate zice, ce avea EP3-ul din Timisoara? Merci

            Comment


            • 145k km?! scaune varza ,trebuia revopsit total ,volan musai reconditionat, body kit montat din nou, jante revopsire, asta doar la prima vedere.Era lovit in fata dar nu am mai insistat ca omul era de pe alta planeta.Cerea 5000e dar nu dadeam nici 2000 la cat urma sa muncesc la el.Nu am insistat pe mecanica pt ca nu a mai fost cazul.Eu pe CL7 am primit 6000 si e impecabil 108k reali toate lichidele schimbate, frane noi ATE sezutul la scaune retapitat.Vreau un sa cumpar un EP3 sa muncesc pe el si sa l am doar for fun...imi place tare mult mecanica de pe el dar daca am noroc de unu cat de cat sa fie"in mintile lui"
              mario
              Senior Member
              Last edited by mario; 06-04-16, 22:19.
              Civic EP3,Civic FN2
              După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

              Comment


              • multumesc. multa bafta sa ai sa gasesti ceva pe sufletul tau!

                Comment


                • Originally posted by mario View Post
                  145k km?! scaune varza ,trebuia revopsit total ,volan musai reconditionat, body kit montat din nou, jante revopsire, asta doar la prima vedere.Era lovit in fata dar nu am mai insistat ca omul era de pe alta planeta.Cerea 5000e dar nu dadeam nici 2000 la cat urma sa muncesc la el.Nu am insistat pe mecanica pt ca nu a mai fost cazul.Eu pe CL7 am primit 6000 si e impecabil 108k reali toate lichidele schimbate, frane noi ATE sezutul la scaune retapitat.Vreau un sa cumpar un EP3 sa muncesc pe el si sa l am doar for fun...imi place tare mult mecanica de pe el dar daca am noroc de unu cat de cat sa fie"in mintile lui"
                  Nu prea sa gasesti asa ceva si oricum nu la banii aia. EP3-urile in mintile lor (adica impecabile) valoreaza in jur de 10k. Parerea mea! Ma refer la cele asemanatoare ca stare cu cea descrisa de tine pentru CL7.

                  Oricum ai da-o, in masini de genul asta sunt bani de bagat si nu putini. Cei care au avut grija de ele si le-au intretinut ca la carte nu sunt prosti sa le dea degeaba. Practic ai 2 variante - fie iei unul la 5k asa cum e si te apuci de el, fie cauti unul de-a gata, doar ca si acolo e posibil sa mai fie de lucru si trebuie sa te pregatesti sa platesti ceva pentru el...

                  Unele masini au fost legendare, sunt ceva mai rare, sunt dorite etc. Comparatia cu CL7 in acest caz nu este cea mai fericita.

                  LE: Din fericire la masinile mai vechi ai o piata buna de piese AM si SH. Daca vrei AM, eu am insistat pe OEM... Practic problemele descrise de tine mai sus le rezolvai cu cateva mii (interior + volan in stare foarte OK - 700 EUR, revopsit - 1500 EUR, jante refacute 200 EUR, bodykit - cateva sute ca banuiesc ca nu aveam tot probleme).

                  Problemele serioase vin din mecanica - niste belele pe la cutie si inca ceva pe la motor/ directie si ai scos 3-4k.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Denigrator m a scolit exact la fel cu sumele de bani.In nici un caz nu comparam EP3 cu CL7 doar ca mod de intretinere a unei masini.Am facut 600km sa o vad si imi venea sa plang de halul in care a ajuns legenda EP3.Poate sant eu exagerat!
                    Civic EP3,Civic FN2
                    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                    Comment


                    • O sa public in curand lista cu ce am schimbat la ATR, in caz ca mai exista doritori sa stie la ce sa se astepte. Masinile astea chiar merita investitia, te simti "altfel" cand le conduci, plus ca si dpdv performanta inca stau f bine. Treaba e ca trebuie sa fii pregatit sa bagi bani, mai ales daca ai avut asa grija de CL7, e clar ca esti chitibusar ca si mine... Eu m-as uita la cateva aspecte care mi se par capitale: accidente grave, rugina, intretinere corecta pe durata de viata - aici ma refer la reviziii etc, dar in special la componente schimbate tot cu unele OEM etc. Altfel o sa te trezesti ca iti spune ca a schimbat bratele de suspensie sau rulmentii si de fapt a pus niste prostii care trebuie inlocuite urgent si o sa pierzi bani ca la balamuc pe asa ceva. Restul se repara.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Dragi colegi, Honda Trading a luat-o razna ???
                        Ia uitati ce preturi au "trantit" la Civic sedan !
                        Dupa ei, un Civic sedan LS iese acum la 18.348 Euro !!
                        Asta-i la pret de Civic 5D Elegance Tech Edition !

                        Sunt sanatosi la cap !!??

                        Comment


                        • N-are legatura cu realitatea.

                          Un LS il poti lua de la dealer la 13.000 Eur + Rabla (TVA inclus), adica 14500 fara tichet, TVA inclus.
                          Un ES e 14.100 + Rabla adica 15600 Eur fara tichet, TVA inclus. (ex: http://autovit.ro/anunt/honda-civic-...tml#572cba4ebe)

                          Clar merita cei 1100 Eur in plus pt un ES
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Pai stiu, am vazut si eu anunturile dealer-ilor de pe Autovit.
                            Dar va dati seama ca majoritatea potentialilor clienti, informarea preliminara si-o fac pe site-ul oficial al importatorului !
                            Abia apoi cauta oferte pe le dealeri ...
                            Pai cand vad un pret de peste 18.000 Euro cu tot cu TVA pentru un Civic sedan in echiparea de baza ... li se taie cheful !

                            Comment


                            • Nu stiu acolo dar si aici au inebunit...
                              Un amic a trebuit sa schimbe "sincroanele" asa se spune?!!! La treptele 1/2 & 3 ... Cu tot cu mana de licru i-au cerut 2000€
                              Exact aceeasi lucrare pe un alt R anul trecut in iunie 1100... Aceelasi service ...vina scumpirilor


                              Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
                              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                              Comment


                              • EP3-ul alb de la TM, cel cu 'scaunele zdrente' s-a vandut. A ajuns la Craiova. Daca mai vrea cineva EP3 a ramas doar cel negru de la Bucuresti.
                                '01 Honda Civic Type R EP3

                                Comment

                                Working...
                                X