Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @bibix2
    Daca esti in cautarea unor piese, te poate ajuta https://www.lingshondaparts.com

    Comment


    • Link bun de pus deoparte. Momentan sunt in cautarea unei masini.
      As fi vrut o metoda sa ma asigur in legatura cu anul in care e fabricata masina pentru care sunt in tratative, daca cunosc seria de sasiu.

      Comment


      • Originally posted by Corbu' View Post
        Google e prietenos!
        Nu am folosit, dar m-am uitat putin pe:
        www.autodna.ro
        www.vin-info.com
        Nu pot sa-ti recomand unul sau altul pt ca nu le-am folosit efectiv. Sunt exemple pe fiecare site.
        am cautat si eu de curiozitate pe vin-info VIN-ul meu si am ramas surprins ca mi-au identificat 9 poze cu avariile suferite de masina mea in timp...

        singura problema era ca era o masina rosie in poze, nu alba ca a mea, si ca modelul era un accord coupe din 2000, nu un civic din 2015... dar asta nu e atat de important, important era ca macar era o honda! :-))
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • Originally posted by bacu View Post
          am cautat si eu de curiozitate pe vin-info VIN-ul meu si am ramas surprins ca mi-au identificat 9 poze cu avariile suferite de masina mea in timp...

          singura problema era ca era o masina rosie in poze, nu alba ca a mea, si ca modelul era un accord coupe din 2000, nu un civic din 2015... dar asta nu e atat de important, important era ca macar era o honda! :-))
          Cand o sa vrei sa o vinzi ai grija sa declari totul

          Comment


          • Civic 2007 1.8 benzina 100km dotari destule mi s-a spus (cunostinta) istoric service, bara spate zgariata in rest pare ok, 5500E. La ce sa fiu atent ? La ce probleme ar trebui sa ma astept ? Ce ar trebui sa verific ? eventual ce service ? preconizez cam 15.000 km pe an din care 80% in oras.

            Va multumesc

            Comment


            • Chiar nu e nimeni dispus sa ajute ? Mi-a luat 4 zile pana mi-a activat contul si tot degeaba..

              Comment


              • Păi chiar că l-ai activat degeaba dacă n-ai citit nimic până acum. Ajutorul e deja aici, presărat în postările anterioare.
                Crezi că cele 5 vorbe despre maşina pe care ai pus ochii pot forma cuiva o opinie validă încât să-ţi ofere un sfat particularizat?
                Mergi cu maşina la un dealer Honda, plăteşte o evaluare şi vei obţine o părere avizată.
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • ! Prima data fa o programare la Asko, chiar daca nu iti place masina si nu ajungi la verificare, macar sa ai programare, costa cam 300-400lei, depinde de cat vrei sa verifice.
                  Cand vezi masina pleaca de la premisa ca e "varza cu ceapa" si cine ti-o vinde minte de "ingheaza apele", mare parte din masini sunt neintretinute si conduse f prost; mai ales in bucuresti, unde se circula bara la bara la anumite intervaluri si se parcheaza pe unde se gaseste, ambreiaj uzat, discuri si placute la fel, cutia poate agata in 1-2.
                  Sunt multe de verificat, un ghid gasesti si aici: https://www.vezicatface.ro/articole/...na-second-hand
                  Vezi si ce zice intuitia, daca simti ca nu e Ok, pleaca, daca iei o "lemon car" o sa scapi f. greu de ea, cele nemtesti sunt baza in ro.

                  Comment


                  • Originally posted by bekxy View Post
                    Păi chiar că l-ai activat degeaba dacă n-ai citit nimic până acum. Ajutorul e deja aici, presărat în postările anterioare.
                    Crezi că cele 5 vorbe despre maşina pe care ai pus ochii pot forma cuiva o opinie validă încât să-ţi ofere un sfat particularizat?
                    Mergi cu maşina la un dealer Honda, plăteşte o evaluare şi vei obţine o părere avizată.
                    Asta e punctul final la care voi ajunge. Am mai pus o mazda pe rampa si am economisit 250 lei chiar daca eu i-am platit. Rostul postarii mele era pentru a afla defecte frecvente, probleme in proiectare si altele.

                    Comment


                    • Originally posted by mib404 View Post
                      ! Prima data fa o programare la Asko, chiar daca nu iti place masina si nu ajungi la verificare, macar sa ai programare, costa cam 300-400lei, depinde de cat vrei sa verifice.
                      Cand vezi masina pleaca de la premisa ca e "varza cu ceapa" si cine ti-o vinde minte de "ingheaza apele", mare parte din masini sunt neintretinute si conduse f prost; mai ales in bucuresti, unde se circula bara la bara la anumite intervaluri si se parcheaza pe unde se gaseste, ambreiaj uzat, discuri si placute la fel, cutia poate agata in 1-2.
                      Sunt multe de verificat, un ghid gasesti si aici: https://www.vezicatface.ro/articole/...na-second-hand
                      Vezi si ce zice intuitia, daca simti ca nu e Ok, pleaca, daca iei o "lemon car" o sa scapi f. greu de ea, cele nemtesti sunt baza in ro.
                      OK, in lini mari cam ce probleme ar reperezenta uzura normala la o honda civic cu 10 ani vechime si 100K km ? Nemtestile sunt baza, dar Civic-ul acesta il iau de la un cunoscut, dar chiar si asa vreau sa fiu sigur.

                      Comment


                      • "Never do business with friends or family - regula 1 si "everybody lies" - regula 2

                        Uzura depinde de cat si cum a mers, fiecare relatie masina/sofer e speciala, km putini valoreaza cat o "ceapa degerata", daca nu sunt de calitate, mers bara la bara in Buc(uzura mai mare decat constant in afara orasului, sa nu zic autostrada), si mai ales, reparata la nea Vasile, mecanic all cars, sau condusa de un racer boy sau femeie. Masinile aduse din afara sunt de multe ori mai bune mecanic chiar daca au km mai multi pt simplul fapt ca sunt drumuri mai bune la ei si merg constant cu aceeasi viteza pe autostrazi si intretinute mult mai bune, nu trece orice rabla inspectia TUV.


                        Daca iti place ce vezi, ca sa fii sigur pe ce dai banii, obligatoriu verificare la Asko, stiu ei ce sa verifice si sa fii sigur ca au sa gaseasca "ceva" ...

                        Comment


                        • Defib tu nu esti prea convins ca vrei Civic... "Nemtestile sunt baza" )... baza la ce ? Pare ca mai degraba ai prins o masina la un pret foarte bun de la o cunostinta si renunti la afinitatea ta pt nemtesti din acest motiv .
                          Ai mers cu masina, iti place ? Civicul e recunoscut pt o suspensie mai dura, nu foarte antifonat, etc. Despre ce model e vorba ? Sedan sau Hatchback ?
                          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                          "Binele o duce rau in Romania"

                          Comment


                          • Pretul pare ok, la prima vedere - desi, daca as vinde acum Civic-ul meu, cu mai putin de 100k km, e drept (dar tot din 2007), nu l-as da in banii respectivi. Solutia propusa de colegi e cea mai corecta - ASKO sau Honda Nord (din experienta personala recomand Asko), urcata masina pe elevator si verificata la sange. Ca fapt divers, la ultima revizie a masinii mele, pe un elevator din service era un Civic 2008 cu vreo 126k km la bord - m-am luat cu mainile de cap cand am vazut in ce hal putea sa arate - un exemplu tipic de masina neingrijita si condusa cu nepasare (tehnic, trebuiau schimbate enorm de multe, iar estetic arata de parca ar fi fost folosita in Afganistan, doar urmele de gloante lipseau de pe ea)...
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • Originally posted by GUR View Post
                              Defib tu nu esti prea convins ca vrei Civic... "Nemtestile sunt baza" )... baza la ce ? Pare ca mai degraba ai prins o masina la un pret foarte bun de la o cunostinta si renunti la afinitatea ta pt nemtesti din acest motiv .
                              Ai mers cu masina, iti place ? Civicul e recunoscut pt o suspensie mai dura, nu foarte antifonat, etc. Despre ce model e vorba ? Sedan sau Hatchback ?
                              Cred ca ai inteles gresit. Cand a spus ca 'nemtestile sunt baza', cred ca s-a referit la afirmatia lui mib404 "...Vezi si ce zice intuitia, daca simti ca nu e Ok, pleaca, daca iei o "lemon car" o sa scapi f. greu de ea, cele nemtesti sunt baza in ro.", el ducand ideea mai departe. El intelege ca nemtestile sunt baza in ro (altfel spus, majoritatea masinilor existente pe piata din Ro sunt nemtesti), dar totusi vrea sa fie sigur ca masina amicului lui este in regula. Nu mai fiti asa rai

                              Ca sa fiu si la subiect: verificarea masinii inainte de achizitionare, intr-un service autorizat, este chiar recomandata.

                              Comment


                              • @scarr, asta am omis-o .
                                Astept sa ne spuna daca e vorba de Sedan sau Hatchback, sa il putem ajuta cu informatii mai concrete.
                                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                                "Binele o duce rau in Romania"

                                Comment

                                Working...
                                X