Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu a zis nimeni ca nu are AT clasic, dar modelul este mai rar intalnit si mai scump. Eu vad 4D o masina mai ok din punct de vedere al confortului si fiabilitatii.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Salut
      Dupa ce am cochetat fara succes cu Accord am ajuns si la Civic Break

      Pentru cunoscatori cum pare pretul pentru masina asta?
      https://suchen.mobile.de/auto-insera...ction=parkItem

      Imi trebuie si mie un etalon de pret ca sunt putine masini de genul asta si tare imi e ca nimeresc una cu pret bubuit

      Salutari
      Dan

      Comment


      • Era de vanzare la Asko un Tourer Executive 1.6 din 2014 dar cu "pachet" facelift la vreo 13.000 euro. Am mai vazut un Civic hatchback, 1.8, Elegance + Winter Pack cu GPL la 10.500 euro. Dar daca poti sa cresti bugetul, la 16.500 euro stiu un Tourer ca nou, 1.8 Lifestyle + ADAS cu nici 15.000km.

        Comment


        • Originally posted by Jozsi View Post
          Era de vanzare la Asko un Tourer Executive 1.6 din 2014 dar cu "pachet" facelift la vreo 13.000 euro. Am mai vazut un Civic hatchback, 1.8, Elegance + Winter Pack cu GPL la 10.500 euro. Dar daca poti sa cresti bugetul, la 16.500 euro stiu un Tourer ca nou, 1.8 Lifestyle + ADAS cu nici 15.000km.
          Multumesc de info
          1.6 Tourer executive caut dar vad ca echiparea executive difera pe diverse variante, accord executive e sweet spot, Civic e la nivel decent

          Cat despre 16.500 1.8 e putin mai mult decat am disponibil, incerc sa pastrez un 10-15% din buget pentru neprevazute dupa cumparare

          Sa inteleg ca asta la 12.000 e corecta ca pret...

          Multumesc

          Comment


          • Eu daca as avea de ales intre 1.6 diesel sau 1.8/2.0 benzina la pret identic, as alege benzinara, cu siguranta nu as da bani in plus pentru 1.6. Dar asta e tare relativ, depinde in principiu cat mergi si pe unde. Legat de dotari, executive-ul pe tourer are doar piele in plus, parca. As pune mai mare accent pe sistemul improvizat de infotainment (Honda Connect) pe facelift si pe ADAS. Nu stiu cum e xenonul pe pre-facelift, dar LEDurile pe facelfit sunt bestiale.

            Comment


            • Originally posted by Jozsi View Post
              Eu daca as avea de ales intre 1.6 diesel sau 1.8/2.0 benzina la pret identic, as alege benzinara, cu siguranta nu as da bani in plus pentru 1.6. Dar asta e tare relativ, depinde in principiu cat mergi si pe unde. Legat de dotari, executive-ul pe tourer are doar piele in plus, parca. As pune mai mare accent pe sistemul improvizat de infotainment (Honda Connect) pe facelift si pe ADAS. Nu stiu cum e xenonul pe pre-facelift, dar LEDurile pe facelfit sunt bestiale.
              1.Fix asta e problema cu masina de mai sus, e executive dar nu are piele si mi se pare ciudat credeam ca tine de faptul ca e civic tourer.

              2. Motorul 1.6 e cel cu recordul de consum de 2.85 pe 13.000 km, ca sa fiu foarte specific masina o iau pentru familie, voi face in medie 20.000 pe an din care cam 10.000 urban in bucuresti, 4-5 mii in tara , si 4-5 mii autostrada extern , e cam la limita calculul dar la 20.000/an cam renteaza dieselul.

              3. Cat despre civic tourer vreau sa gasesc una sa o conduc multi zic ca e doar un golf cu curul mare si mai neconfortabila si mai neprietenoasa, nu stiu, accordul mi-a placut dar nu am gasit un diesel break decent dupa 2012.

              Iar ADAS credeam ca vine standard dincolo de o anumita dotare la toate,

              Multumesc

              Comment


              • Cea de sus de pe mobile e Sport sau Elegance, NU Executive.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by ticker View Post
                  Cea de sus de pe mobile e Sport sau Elegance, NU Executive.
                  Mda , vanzatorul se jura ca e executive de aici si derutarea mea

                  Nu as bate drumul pana la Hamburg sa imi dau seama ca stai, e de fapt altceva....

                  Comment


                  • Nici eu nu cred ca este executive. Nivelul de echipare nu este trecut in caietul service? Sa dovedeasca faptul ca e executive.

                    Ai apucat sa te urci macar intr-un tourer sa vezi cum e? Eu cred ca e altceva fata de Accord si ar fi bine, inainte sa faci un drum pana in Germania, sa vezi macar daca masina ti se potriveste.

                    PS: citisem adineaori ca varianta Executive ar avea reglaj lombar electric, piele si xenoane. Sa nu fie ceva reimport, altfel daca s-a produs pentru DE nu cred ca ar corespunde nivelului de echipare mentionat de ei.

                    Comment


                    • Nu are nici geamuri fumurii spate. 100% nu e Executive
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Salutare,
                        Stie cineva ceva despre Championship white-ul acesta?
                        https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...tml#be87c8d009
                        '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

                        Comment


                        • Salutare, ma tot uit de o mașina ieftină pe care sa o am cānd mai vin prin țara, știe cineva ceva despre acest i-Shift?
                          https://www.olx.ro/oferta/vand-honda-civic-IDbh0BV.html
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • Merita vazuta masina sincer. Pare bine intretinuta, iar km, extrem de putini. Cat despre i-shift, depinde ce vrei de la masina, e o cutie lenta, dar care isi face treaba cand ai nevoie de kick down sau putere. Mai are momente in care schimba fix cand nu te astepti(gen intr-o urcare daca tii constanta acceleratia, la un moment da o sa schimbe, ceea ce e putin deranjant), dar oricand poti prelua manual comanda si schimba din padele. Asa am pe civic si sincer sunt f multumit de masina, nevasta-mea nu mai zic.

                            Comment


                            • Transmisia iShift a fost inlocuita cu A/T clasica o data cu facelift-ul, intrucat au existat probleme.
                              Iar vanzatorul acela are 5 masini la vanzare...

                              Comment


                              • Da, știu la ce sa ma aștept de la ishift, nu ar fi problema. Dar interiorul arată atāt de īngrijit și de bine, in condițiile in care interiorul ăla e atāt de greu de īntreținut in astfel de stare la civic, īncāt nu prea mai contează dacă e vāndut de un samsar, pentru ca e clar ca mașina a fost extrem de bine īngrijită.
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X