Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by exceswater View Post

    ....

    Dar eu nu inteleg ceva.
    Vineri deja era decesul. Asa am inteles.
    Vineri sambata duminica luni marti.
    Cat dureaza domne un deces la romani ?
    Decesul la români ( cu o posibilă excepție) cred că durează la nesfârșit. Adică cred că e un proces ireversibil.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Salut!
      Am gasit pe internet un anunt cu o Honda Civic 1.8 i-vtec din 2007. Proprietarul spune ca masina are 135.000km, masina fiind achizitionata de el din Romania. Stau sa ma gandesc daca este bine sa cumpar o masina care are atatia km facuti in Romania sau ar fi mai bine sa imi aduc una din Germania, deoarece calitatea drumurilor difera. Despre numarul de km nu stiu daca sunt modificati sau nu, deoarece majoritatea masinilor second din Romania au km dati inapoi. Farurile masinii par matuite, schimbatorul de viteze pare destul de uzat, iar sigla Honda de pe volan nu mai are argintiul pe ea. Imii creeaza suspiciuni pozele care au o focalizare pe centru, fiind neclare.
      Aici este link-ul cu masina: https://www.autovit.ro/anunt/honda-civic-ID7Gssv1.html
      Voi ce parere aveti?

      Comment


      • Părerea mea e că e un Civic 5D deși în anunț scrie că e sedan, în 4 uși
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Clar e 5D
          Uzura de pe manerul schimbatorului de viteze e intr-adevar destul de mare pentru 135 mii km (probabil ca sunt km facuti in regim preponderent urban). Iar sigla de pe volan nu cred ca e un reper, pe volanul masinii mele sigla e curatata de vreo 2-3 ani, iar eu am aprox 95000 km cu ea, tot din 2007). Farurile matuite nu sunt neaparat un semn rau, pot fi chiar cele din fabrica (asta poate insemna ca masina nu a avut avarii frontale grave). Foarte rau nu arata, am vazut exemplare cu mai putini km afisati pe bord care aratau jalnic.
          Daca are istoric de service verificabil (cat se poate) si un test zdravan (de preferat la o reprezentanta cu experienta) nu scoate la iveala cine stie ce bube, poate fi o optiune. Chiar daca e din Brasov, unul din judetele unde se fac cele mai mari samsareli din minunata noastra tara...
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • @Wagner: Subscriu, cu doua mentiuni:
            - am vazut 5d cu 70.000 de km condus de o femeie cu unghii lungi si inele pe degete. Sa mai spun cum aratau cotierele si schimbatorul de viteze?!
            - pe langa Constanta si Galati (+Tecuci, oras care vine nu doar cu tepari, ci si cu politisti paticipanti), Brasovul pare decent in materie de tepe, desi nu e.

            Comment


            • +1 Vtin

              Tepele pot aparea de oriunde asa ca nu m-as baza pe oras cand vine vorba de achizitii. Ieftin si bun cam greu.

              Masina sotiei are tot vreo 70.000 si are sigla si schimbatorul decojite.

              PS si asta fara unghii lungi si inele ca-i oftalmolog
              ....

              Comment


              • In privinta masinilor din Germaina sunt de acord! Drumurile lor sunt mai bune decat ale noastre. Kilometrajul e bine sa fie mare insemnand ca a mers mai mult afara decat in oras ceea ce este foarte bine. Uzura masinii in oras e mai grava decat un numar mare de km facuti afara din oras.
                Ridica masina pe o rampa si uita-te bine pe dedesubt la tot!

                Comment


                • Originally posted by Tarabostez View Post
                  Chiar nu vazusem ca sunt aceleasi... dubios mai stii ceva referitor la ea sau doar asa din anunt? Referitor la a 3-a multumesc pentru informatie, o sa ma intalnesc oricum cu proprietarul pentru ca sta in zona mea si acum chiar sunt curios mai ales ca a spus si ca a schimbat parbrizul, a patra da e cea mai buna optiune cam peste bugetul meu dar o sa incerc sa o vad, poate mai creste bugetul, asta e ).
                  Sunt curios ce ai vorbit cu propietarul de la a 3-a honda.... cum a motivat lipsa proiectoarelor si de ce a fost nevoie sa schimbe recent parbrizul ?

                  Comment


                  • Nu m-am mai intalnit cu el, mi s-a parut prea mare bataia de cap.

                    Comment


                    • Bună tuturor!
                      Am câteva întrebări:
                      1. Ce părere aveți referitor la o Honda Civic hatchback din 2007 cu peste 260.000 km. la bord?
                      2. Trebuia sa îi schimbe distribuția sau ambreiajul până să ajungă la atâția km?
                      3. Credeți că e bună sau o vinde deoarece ar avea probleme ascunse?
                      Vă mulțumesc mult.

                      Comment


                      • 1.Diesel sau benzina?
                        2.Depinde foarte mult unde si in ce fel a fost condusa (ma refer la ambreiaj). Nu am auzit pe nimeni pana acum sa schimbe distributia la 5D 2007 pe benzina.
                        3.Esti constient ca nu are importanta ce credem noi, un test la un dealer autorizat te va informa cu privire la ce mai are bun sau nu masina respectiva.

                        Recent am aruncat un ochi pe site-uri (si de la noi si din afara tarii) care contin anunturi de vanzare cu Civic-uri si Accord-uri produse in perioada 2006-2014 si m-am cam luat cu mainile de cap. OK, gasesti un 5D cu 4000 EUR (si probabil 200000+ km afisati in bord)- daca nu are istoric verificabil cu piesele schimbate, e foarte posibil sa scoti o suma destul de mare de bani sa o aduci in firea ei.
                        Exemplu: https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...tml#b4629ed398
                        Ma indoiesc sincer ca masina din link are km reali (2007 si Germania)...
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • Da, e pe benzină. Mulțumesc mult pentru răspuns.

                          Comment


                          • Salutare din nou colegi.

                            Chinul meu s-a incheiat.
                            Ultima masina vazuta de mine este cea pe care si Tarabostez o postase si anume

                            https://www.olx.ro/oferta/epica-hond...tml#49d4c4d846

                            chipurile o masina epica.

                            Ca sa avertizez si colegii doritori de asa ceva, m-am plimbat degeaba Craiova Bucuresti pentru aceasta epica teapa.

                            Spicuiesc din descriere si traduc totodata.


                            - Plafon geam panoramic NU MERGE CAPACUL INTERIOR DIN SPATE...care culiseaza
                            - Oglinzi reglabile si incalzite electric OGLINDA SOFER RUPTA SI PRINSA CU ISOLIER BAND SI UN SORICEL
                            - Jante aliaj 17' Originale Honda cu cateva zgarieturi, ce-i drept, dar indreptate la service profesional in 2017 JANTELE BATJOCORITE IN ULTIMUL HAL. CHESTIA CU SERVICE PROFESIONAL E GEN "PE CUVANTUL MEU" - CRED CA SUNT MAI USOARE CU 10% LA CAT SUNT DE RASCHETATE DE BORDURI

                            - Vopsea neagra originala, cu zgarieturi fine, obisnuite rularii in oras si normale pentru o masina ce are 10 ani.

                            MASINA BATJOCORITA - LOVITA IN BOT SI REPARATA IN BATAIE DE JOC, LATERALE ZGARIATE, USA SPATE DREAPTA RUGINITA, NUMAI INFUNDATURI, PUNCTE DE VOPSEA SARITA, PLASTICE RUPTE IN PORTBAGAJ, LOVITA SI IN SPATE CU URME VIZIBILE, HAION CARE NU CADEA FRUMOS, CAPACE SURUBURI LIPSA PE LA PRINDERILE HAIONULUI.


                            Scuze pentru CAPS.
                            Singurul lucru de bun simt al masinii este ca intr-adevar e curatica la interior. Relativ. Adica e spalata de curand ceva de genul.
                            Volanul este retapitat dar sigla de pe volan nu mai are nichel deloc, schimbatorul este o bila semizgariata pe care scrie Mugen dar care nu pare cine stie ce, are mp3 bagat in locasul acela din fata schimbatorului.

                            Lovita in spate, haionul nu cade correct, proprietarul facea pe niznaiul.
                            Aripa fata stanga se vede ca e revopsita, nu stia nici de aia...
                            Usa dreapta spate are ceva rugina buna pe ea.
                            Dupa accidentul din fata a vopsit spoilerul si a prins fustita de spoiler CU NEGRESE. REPET CU NEGRESE, Ca nu stiu ce prinderi erau rupte desi insista ca e spoiler nou. Parbrizul plin de ciobituri, cateva si pe plafonul de sticla.
                            Arata bine numai in mers si numai de la distanta.

                            Daca n-a fost lovita rau in spate, eventual refacut spoiler si haion si revopsita, ar fi ceva.
                            Dupa ce am discutat la telefon ca vin sa o vad a modificat pretul de la 6200 la 6500.
                            Masina nu merita mai mult de 4000 asa cu indulgenta.

                            Multumesc colegilor pentru amabilitate, din pacate plimbarile prin tara dupa tot felul de gunoaie overpriced m-au dezgustat foarte mult.
                            Am renuntat la Honda.

                            Am ajuns la un Mitsubishi Lancer X din 2008, 1.8, 143 cai, model Invite, istoric cunoscut de fratele meu, este comandata de el pentru client, o singura persoana, masina intretinuta omeneste.
                            Sper ca pot fi in continuare membru aici, am fost placut surprins de amabilitatea colegilor.
                            De asemenea laude pentru Lucian de la ASKO, fara sa ma cunoasca, eu fiind craiovean, a fost super foarte amabil la telefon, urma sa ma ajute cu verificarea la ASKO a oricarei Honda gasite in Bucuresti.

                            Pentru cei care vor Acord, vedeti ca are Lucian una super ok. E pe OLX la 5750.
                            exceswater
                            Junior Member
                            Last edited by exceswater; 26-04-18, 10:40. Reason: Corectare
                            «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
                            Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

                            Comment


                            • macar bine ca ai luat o decizie (tu stii daca-i buna sau nu). Nu stiu cum reusesti sa te impaci cu Lancer-ul, ca mi se pare extrem de rudimentar si neprietenos interiorul ala. Am mai tot incercat si eu sa ma conving pentru un Evo, dar aspectul asta nu ma lasa sa trec peste.
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • @Ady: compenseaza exteriorul care arata foarte bine si tinuta de drum excelenta.

                                @Exceswater: cred ca ai ales foarte bine, mai ales ca e foarte dificil sa gasesti o masina care sa fie cat de cat ok. Spun asta avand in vedere cate drumuri si cati bani am prajit vand sa gasesc un Civic 5d acum cativa ani...
                                S-o porti sanatos si sa fii ferit de necazuri cu ea!

                                Comment

                                Working...
                                X