Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, Hondafan!
    Este prima mea postare pe forum, sunt foarte incantat sa fac parte din aceasta comunitate si sunt de asemenea incantat de decizia pe care am luat-o de a achizitiona in viitorul foarte apropiat un model de Civic 1.8 I-VTEC gen. 8.
    Eu sunt din Bucuresti si as prefera sa cumpar masina tot de aici sau cat de cat aproape si am gasit 4 anunturi si vroiam sa va intreb daca cunoasteti masinile sau stiti ceva despre ele?
    https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...a-IDaGi6d.html
    https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...8-IDaz9pH.html
    https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...c-IDaQ5gB.html
    https://www.olx.ro/oferta/epica-hond...tml#49d4c4d846
    De asemenea, am vazut doua probleme comune la modelul respectiv pe care nu am inteles cum sa le reproduc: cea cu ambreiajul care patineaza (intre ce trepte, cam la ce turatii si care ar fi senzatia mai exact) si cea cu aerul conditionat (din cate am inteles merge o perioada si apoi se opreste si se intampla de obicei cand e motorul cald??) Ori nu am inteles foarte bine ori nu am cautat unde/cat trebuie.
    Va multumesc in avans pentru orice ajutor!

    Comment


    • Primele două sunt una şi aceeaşi şi e cam obosită, a treia e ciudată īn sensul că nu are proiectoare (şi, din cāte ştiu, īn Ro nu s-au vāndut fără, deşi zice că e cumpărată de aici; poate le-a spart şi a pus capace), iar a patra nu e rea.

      Ambreiajul, īn anumite condiţii de temperatură şi umiditate, smuceşte doar la plecarea de pe loc.
      La vārsta asta, īntr-adevăr, cam pică AC-ul.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • Releul pica de obicei. Era sub 100 Ron la reprezentanta.
        ....

        Comment


        • Originally posted by bekxy View Post
          Primele două sunt una şi aceeaşi şi e cam obosită, a treia e ciudată īn sensul că nu are proiectoare (şi, din cāte ştiu, īn Ro nu s-au vāndut fără, deşi zice că e cumpărată de aici; poate le-a spart şi a pus capace), iar a patra nu e rea.

          Ambreiajul, īn anumite condiţii de temperatură şi umiditate, smuceşte doar la plecarea de pe loc.
          La vārsta asta, īntr-adevăr, cam pică AC-ul.
          Chiar nu vazusem ca sunt aceleasi... dubios mai stii ceva referitor la ea sau doar asa din anunt? Referitor la a 3-a multumesc pentru informatie, o sa ma intalnesc oricum cu proprietarul pentru ca sta in zona mea si acum chiar sunt curios mai ales ca a spus si ca a schimbat parbrizul, a patra da e cea mai buna optiune cam peste bugetul meu dar o sa incerc sa o vad, poate mai creste bugetul, asta e ).

          Comment


          • Ia īn calcul și un Sedan, ai punte spate independentă, cāștigi īn confort și stabilitate. Bașca e și Made in Japan.

            Comment


            • Chiar nu imi place design-ul de pe sedan, stiam de faza cu puntea spate dar chiar nu am ce sa fac

              Comment


              • Asa eram si eu pānă am condus Sedanul, că nu imi place, ca e urāt, apoi m-am sucit imediat. Dacă reușești să treci peste, ai doar de cāștigat.

                Comment


                • Dar se gasesc la noi sedan cu 1.8, eu am vazut numai hibride?

                  Comment


                  • Richie, nu mai incerca sa convingi omul (oricare ar fi el), rogu-te!
                    Lui ii place aia si basta. E convins.

                    Comment


                    • @Vtin : ))))) nu stiu ce pierd si dacă aleg hatch-ul, probabil nu vor ști niciodată!
                      @Tarabostez evident ca găsești!

                      Comment


                      • Eu vin de pe o masina cu bara de torsiune pe spate si pot sa spun ca este oribil de condus prin Romania (masina pare ca se rupe cand iau o groapa un pic adanca) ati mai condus si alte masini similare as vrea sa stiu cum se compara cu Civic sau daca e o problema mai mult de amortizoare?

                        Comment


                        • Salutare tuturor! Care sunt avantajele și dezavantajele unei honda civic sedan automată hybrid? Vă mulțumesc.

                          Comment


                          • Posibila teapa

                            Salutare colegi.

                            In primul rand - Tarabostez - ce buget ai ?
                            Ce ai vazut din cele 4 masini ?

                            In al doilea rand un mic avertisment pentru colegi.

                            A fost de vanzare (acum e pitulata ) o Honda Civic '08 īn Lupeni, destul de curăţică, 71.000 de km, cutie Ishift, preţ de īnceput 6 mii negociabil.
                            Proprietarul chipurile roman plecat in America, masina luata in 2013 strict pentru concedii - de la o verisoara, in afara de concedii pastrata in garaj, se ocupa de vanzare un Dan, amic cu proprietarul, imputernicit bla bla.
                            La prima vedere (auzire de fapt) amabil, politicos, mai cultivat. Cand a auzit de test in reprezentanta a inceput ca el nu are timp, ca revine din concediu medical, etc.
                            Sa iau legatura cu proprietarul.
                            Luat legatura cu proprietarul, acelasi feeling de inceput, pana am ajuns la discutia cu verificarea in service, ca o sa caute un alt amic care are timp.
                            Doua zile nici un semn, apoi il apelez eu, stai putin ca avem o problema a murit tatal lui Dan, nu se poate acum, vorbim mai tarziu.

                            Il las pana marti, il apelez din nou, il intreb de masina si el incepe:

                            -oooooooo
                            -aaaaa da
                            -imi aduc aminte
                            -Au aparut chestii neprevazute
                            -Masina nu mai este la vanzare.

                            Fac pe prostul si il sun pe Dan. Salut buna ziua amabil etc, pana cand ii spun ca am sunat si saptamana trecuta.
                            Replica: AAA pai nu mai este la vanzare masina. Ma scuzati am un deces in familie. SI INCHIDE.

                            Da-o in puii mei de masina.
                            Dar eu nu inteleg ceva.
                            Vineri deja era decesul. Asa am inteles.
                            Vineri sambata duminica luni marti.
                            Cat dureaza domne un deces la romani ?

                            Revenind, aveti grija ca masina cred ca e teapa. E rosie, 1.8, Ishift din ce am inteles, 5 usi, 71000km, din 2008.
                            Numere HD 10 UOI. Pe proprietar il cheama Marius Sima - chipurile tehnician dentar undeva la naiba - n praznic la tara la americani.

                            Pe romanu imputernicit il cheama domnul Dan

                            Take care


                            Sper ca nu am incalcat vreo regula de-a forumului postand asta.
                            M-am gandit sa ajut si eu colegii cu experienta mea si sa ii avertizez.
                            exceswater
                            Junior Member
                            Last edited by exceswater; 17-04-18, 18:32. Reason: editare corectare
                            «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
                            Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

                            Comment


                            • Pai bugetul ar fi cam 5500, dintre masinile alea nu am apucat sa vad nici una asta urmeaza in weekend. In legatura cu patania ta, eu ii intreb direct la telefon daca accepta test la reprezentanta (am si zis in primul post ca as vrea o masina din bucuresti tocmai ca sa nu fie probleme cu verificarea in servis) daca nu, asta e, trecem la urmatoarea .
                              Apropo de servis, la ce informatii sa ma astept despre masina daca fac inspectia pre-cumparare/vanzare la asko?

                              Comment


                              • @optix Avantaje, spatiu, impozit 0 sau redus 95%, din punctul meu de vedere o masina frumoasa, suspensie independenta spate care se cunoaste la drum lung, cutia CVT care mie personal imi place, interiorul, spatiul, iluminatul, made in Japan, nu deschizi capota cu lunile si cand o deschizi, completezi cu lichid de parbriz si verifici fluidele, care sunt toate la nivel.
                                Dezavantaje, lacul prost, urasc lacul la Honda, posibilitatea aparatiei ruginei la pasajele aripilor spate, portbagajul e mai mic ca la sedanul de 1.8 pentru ca bateria e pusa intre portbagaj si bancheta, consumul e ca la 1.8 daca iti place sa o turezi, eu unul nu pot sa nu ii dau minim un S pe zi. Cea mai mare problema, bateria hibrid, aici depinde cum iti este norocul dar neaparat o sa-ti trebuiasca un grid charger si daca nu ai unde sa o incarci, mergi pe 1.8.

                                Comment

                                Working...
                                X