Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uau! Pai daca deja ai infomatii din service-ul Asko, ma intreb in ce masura sunt serioase intrebarile tale.
    E fain ca ne-ai aratat cati ani ai si ce pregatire profesionala ai...

    Comment


    • Mecanicii de la asko sunt extrem de prosti..pentru ca nu au de lucru ...din revizii si placute nu iesi mare lucru.
      @vtin daca vrei sa facem conversatie ai PM., nu vad rostul off-topicului .

      Comment


      • Originally posted by Delphi View Post
        Ti-a zis-o!
        Release the dragons!!
        WW3

        Comment


        • @kmc - eu nu-ti recomand honda, nu e pentru tine plus ca lanturile chiar nu sunt pe viata cum ai zis si la servisare esti mult mai castigat in alte parti vag opel etc ca au experienta mult mai mare, chiar poti sa inveti de la ei
          R 42659 - Milano Red Ep3

          Comment


          • Originally posted by kinky_boy View Post
            @kmc - eu nu-ti recomand honda, nu e pentru tine plus ca lanturile chiar nu sunt pe viata cum ai zis si la servisare esti mult mai castigat in alte parti vag opel etc ca au experienta mult mai mare, chiar poti sa inveti de la ei
            Vad ca aici e mai mult misto intre userii cu experienta. Dar prefer sa raspund , in cadrul facultatii am avut stagiu de pregatire in anumite centre , PBN , Auto Cobalcescu , Meridian , Radacini Motors . Am ales PBN , eu avand un Seat si fiind pasionat de VAG ( ciuma e peste tot si la toti ) .
            In cele 3 luni in care am fost 3-4 zile pe sapt cate 8h , am vazut extrem de multe masini "muci" pe garantie.
            TSI : lant intins , lant gripat , pompe ulei duse , turbine cu joc in ax , ecu prajit
            TDI : egr , dpf , turbina , pompe de inalte
            In urma experientei de acolo am tras niste concluzii clare , nu merita VAG nou , cele vechi erau mai calitative.
            Prefer sa iau honda , zicala cu honda o lasi la copii mostenire se poate aplica daca intretii masina.
            Nu cred ca am ce sa invat de un mecanic , mai ales cei din reprezentante , tot ce stiu practic am invatat de la 14-15 ani de la colegii de munca ai lu' taicamiu , el lucrand in service de cel putin 10 ani.
            Propun ca mistourile sa se mute in PM , nu cred ca cineva care se va afla in postura mea ,de a cauta info, ar vrea sa citeasca niste caterinci ieftine.

            Comment


            • atata timp cat tu iti dai cu parerea fara sa ai cunostiinta despre ce vorbesti, esti tu insuti o caterinca ieftina. Mergi in lumea ta de ingineri si cere sfaturi acolo, nu stiu ce cauti printre amarati ... la ce postezi tu nici nu meriti sa primesti ajutor de nici un fel pentru ca habar nu ai despre ce vorbesti si esti atat de plin de tine ca dai pe dinafara forumului si mai bine ramai pe afara.
              R 42659 - Milano Red Ep3

              Comment


              • Originally posted by kmc99 View Post
                Mecanicii de la asko sunt extrem de prosti..pentru ca nu au de lucru ...din revizii si placute nu iesi mare lucru.
                @vtin daca vrei sa facem conversatie ai PM., nu vad rostul off-topicului .
                Stimabile, aici ai facut o afirmatie putin lipsita si de sens si de diplomatie. Nu cred ca va incerca nimeni de pe acest forum sa concureze cu tine in cunostinte de inginerie auto insa... cativa de pe forum au trecut prin modificari majore, ba chiar si swap-uri de motor, cu mecanicii aia "extrem de prosti" de la Asko. Si daca masinile sunt bine merci dupa ani buni si km asemenea, ma gandesc ca in prostia lor... or fi avut noroc (si posesorii, si mecanicii).

                Tot din diplomatie cred ca ar fi corect sa punem avantul tau in datul cu parerea despre ingineria auto si nivelul de competenta al mecanicilor de la Asko pe seama varstei. Altfel, nimic personal, succes in a-ti gasi masina dorita.

                P.S. ...si un sfat daca imi permiti : venind pe un forum si incepand sa-ti dai cu parerea ca si cum restul habar n-au despre subiect... cred ca ar fi nerealist din partea ta sa crezi ca lumea se va face mica in fata competentelor tale sau ca nu o vor da in mistouri. Putina modestie nu strica nimanui .
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • Esti usor abrupt, tinere viitor inginer, fata de citiva de-aici care-si desfac masinile cu miinile lor, si asta de multi ani. Dupa ce faci stagiatura, daca mai exista azi asa ceva, vei putea pune ceva substanta si experienta profesionala sub titlul academic, pina atunci n-ar fi rau sa-ti temperezi orgoliul.
                  Nu mi-o lua in nume de rau, am fost al 2 lea din promotie dar cind am ajuns sa lucrez efectiv am vazut ca am iesit din scoala toba de teorie insa bita complet la ce se intimpla acolo de fapt (si ce se cere de la mine). Si, ca si tine, luasem contact si ma pasionase domeniul inca din copilarie. Usurel, niciodata si nicaieri orgoliile nu au facut bine unei comunitati. Iar in materie de competente Honda aici, pe forumul asta, vei avea niscaiva surprize daca oamenii care chiar stiu Honda vor dori sa interactioneze cu tine.
                  Io si Ea
                  Senior Member
                  Last edited by Io si Ea; 07-04-17, 00:56.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • @kinky nu ai alta treaba ?
                    @gur am luat de bun ce mi s-a zis de cineva care lucreaza acolo de 2-3 ani . Ce vede zilnic si ce se intampla..doar ca el e la vanzari..nu sta in service non-stop. Poate sunt si au fost mecanici buni , eu doar am preluat niste info .
                    @io apreciez sfaturile...dar stau in service de la 16 ani...de la 20 castig si un ban din service ( fac si mecanica..itp..diagnoze ) pt 4h pe zi..4 zile pe sapt.
                    Nu vorbesc din povesti...cat despre honda e un mister pentru mine. De aceea am venit pe forum sa aflu ce nu am intalnit in service. Daca sunt luat de sula aia e...unii oameni nu apreciaza scoala si prefera basinile ( kinky) , genul ala de oameni habar nu au ce inseamna AR in poli ..nu e ca o faculta privata .. platita cu card avantaj.
                    Daca discutile astea continua prefer sa mi se stearga contul si ban pe mail . Am intrebat de civic si am ajuns sa ascult gargara lu x si y .

                    Comment


                    • Stai, iar te grabesti! Ai facut o scoala, AR-ul, pe cite-mi dau seama mai sint 2-3 cu scoala aia aici activi. Si oleaca mai copti si mai rabdatori cu neroziile unora dintre noi. Ale mele in primul rind ))))
                      Cu putina rabdare vei intelege ca majoritatea celor de-aici sintem doar pasionati, unii sint cunoscatori, unii chiar sint specializati in treaba asta si-o stiu bine. Altii batem deseori cimpii. Dar nu intotdeauna. Oricum:
                      - n-ai invatat la scoala ingrijirea plasticaraiei, nu-i asa?
                      - in mod sigur n-ai invatat nici toata povestea cu uleiurile, uita-te putin pe topicul cu "incalzitul uleiului"
                      Asta e un forum si nu altceva si majoritatea sintem doar niste amatori. Opinia fiecaruia coteaza (are cota, adica) in functie de valoarea adaugata la forum. E irelevant ca x e fizician, y e geolog, z e functionar public, t e vinzator ambulant, altceva e ce ne tine aici, de-asta ne si intilnim uneori in viata reala. Si, nu, nu-l cunosc pe userul Kinky_Boy si nici pe Gur dar din ce au postat aici am/avem destule de aflat de la ei. Asa functioneaza un forum, prin valoare adaugata. Aici iti scapa ceva. Mai gindeste-te.
                      Io si Ea
                      Senior Member
                      Last edited by Io si Ea; 07-04-17, 02:15.
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • Originally posted by kmc99 View Post
                        Daca sunt luat de sula aia e...unii oameni nu apreciaza scoala si prefera basinile ( kinky) , genul ala de oameni habar nu au ce inseamna AR in poli ..nu e ca o faculta privata .. platita cu card avantaj.
                        Daca discutile astea continua prefer sa mi se stearga contul si ban pe mail . Am intrebat de civic si am ajuns sa ascult gargara lu x si y .
                        Cred ca tu vroiai de fapt un ban, nu de sfaturi. Daca asta vrei, asta o sa ai.

                        Si daca o sa mai ai timp si posibilitate sa postezi inainte de a primi ban, zi si ce-i aia "AR in poli".

                        LE: n-a mai apucat sa raspunda, o sa aiba o perioada de odihna.
                        Delphi
                        Super Moderator
                        Last edited by Delphi; 07-04-17, 07:01.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • +1, Delphi
                          vtin
                          Senior Member
                          Last edited by vtin; 07-04-17, 07:06.

                          Comment


                          • @kmc99 singura persoana care lucreaza de atat timp in vanzari la Asko este Andrei Beta. Si mai mult ca sigur o fi glumit pe subiectul asta in sensul ca Hondele sunt masini destul de fiabile in comparatie cu concurenta si intr-adevar, mecanicii de la Asko nu prea au multe lucruri de rezolvat la ele in afara de simple revizii, dar... mai sunt si cativa "nebuni" chiar de pe acest forum care ii streseaza / provoaca cu tot felul de proiecte : swap-uri de motor, modificari si la motor si nu numai, trackday car-uri, masini si de competitie, etc. Crede-ma pe cuvant, oamenii aia nu sunt incompetenti si ti-o spun din proprie experienta. Ca poate nivelul de experienta si cunostinte difera intre ei, asta da, dar nimeni nu s-a nascut invatat, totul tine de experiente de viata.

                            Un al doilea si ultim sfat : incearca sa nu iei niciodata de bun tot ce ti se spune iar cand faci o afirmatie fie sa fie din experienta proprie, fie sa o spui sub protectia transmiterii ei si doar atat "X mi-a spus ca"... ori tu ai venit si ai facut o afirmatie categorica ce a lasat ceva semne de intrebare unora care chiar stiu despre ce vorbesc (unul din ei e chiar kinky).

                            On topic : eu nu am auzit de motoare cazute la Honda, nici 1.8 benzina, nici 1.6 diesel (asta apropos de povestea cu 2 lanturi schimbate intr-o saptamana la Asko). Bineinteles ca exista si exceptii, dar chiar sunt exceptii, si foarte rare. Cauzele pot fi multiple, de la defecte de fabricatie pana la (de cele mai multe ori) o exploatare gresita din partea utilizatorului.

                            Motorul de 1.8 benzina, am avut, niciun repros. Consuma in jur de 500 ml ulei la 10k km si asta doar daca mergeam mai sportiv.
                            Motorul de 1.6 diesel, nu am avut, insa din ce am auzit si citit despre el (pt ca ma bate un gand ca a doua masina)... extrem de fiabil si mai ales economic. Foarte rare cazurile de DPF infundat si intrat in limp mode (mai ales la 1.6 biturbo dar care s-a pus pe CR-V) dar asta fie din motive de soft care s-au mai rezolvat, dar de cele mai multe ori mersul urban si eventual subturat. Putini inteleg ca diesel-ul nu e masina de frecat prin oras si daca o faci, are nevoie sa mai "respire" din cand in cand la un drum lung.
                            Povestea asta cu consumul de ulei e discutabila. Tine de tipul de ulei si de modul de mers mai sportiv. Eu pe motorul de Type R consum cam 2 maxim 3 litri de ulei in 8k km (cand fac reviziile), insa e o toleranta normala, in standardele Honda pt un motor care vede turatii. Pe scurt, daca se merge linistit nu vei vedea consum de ulei anormal, daca iti plac turele va fi normal consumul de ulei de 1l la motorul de 1.8.
                            Nu am avut Civic-ul 9g insa pe 8g 1.8 benzina (doar hatchback( aveau casetele de directie sensibile si troncaneau (culmea, pe Type R nimic), insa doar troncaneau, nicio problema in materie de siguranta. In afara de asta, totul brici.

                            Si nu pleca de la premisa ca ciuma VAG e neaparat si pe la Honda prin curte in Romania. Sunt multe masini foarte ingrijite, mai ales pe aici pe forum.
                            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                            "Binele o duce rau in Romania"

                            Comment


                            • Ce sariti mai, nu avea Honda o reclama in care mecanicii jucau table in service? 😂😂
                              ....

                              Comment


                              • Originally posted by Delphi View Post

                                LE: n-a mai apucat sa raspunda, o sa aiba o perioada de odihna.
                                Așa e si in dragoste, relațiile frumoase durează puțin!

                                Comment

                                Working...
                                X