PAULIASI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Destul de mult, 550 lei, sper sa merite. Dar avand in vedere ca am si o garantie pe ea...

    Comment


    • 132000km si 7 ani si 7 luni astazi.
      Am fost azi la verificarea gratuita de primavara la Honda. Nici o problema gasita cu exceptia unor protectii amortizoare crapate. Am cerut o oferta (intrucat as beneficia de 15% reducere la piese) si am primit urmatorul raspuns:

      "Buna ziua,
      Va prezint oferta conform celor discutate la preluarea masinii:
      Protectie amortizor – 170 ron , livrare in 5 zile lucratoare.Discountul la aceste piese este de 51ron.
      Sunt necesare doua bucati,iar pretul manoperei este de 337 ron.
      Pentru alte detalii va stam la dispozitie
      ."

      Dupa calculul meu ar insemna de platit un total de 626 lei pentru a schimba doua protectii amortizore, cu tot cu discount.
      Este un pret corect?
      Nu am apucat sa caut pe internet piesele acestea, dar am inteles ca sunt niste plastice care vin in partea de sus a amortizorului. Daca dintre cei care cititi le-ati schimbat, va rog sa imi spuneti parerea vis-a-vis pretul si durata schimbarii protectiilor.
      Multumesc!

      Comment


      • Chiar sunt crăpate rău? Dacă da , trebuie schimbate. Amortizoarele sunt în stare buna ?
        Rolul lor e de a proteja tija amortizorului de mizerie. De schimbat se schimbă repede daca șuruburile țin cu tine , intr-o oră un meseriaș le schimba.

        Trimis de pe al meu GSmart Akta A4 folosind Tapatalk
        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

        Comment


        • Edit, că iniţial am crezut că ai 5d

          ...........


          Piesele şi preţurile sunt astea:
          http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=51402SNA305
          http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=51403SNA305

          Iar manopera... e de Honda.
          bekxy
          VIP Member
          Last edited by bekxy; 05-04-16, 20:04.
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • Sau poti incerca aici:
            Click image for larger version

Name:	protectie.jpg
Views:	1
Size:	51.9 KB
ID:	722541
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Multumesc!
              Da, e un pic de diferenta de pret. Si din ce am inteles au rolul doar de a proteja amortizorul impotriva prafului, in principal. Oricum, cineva m-a intrebat daca sunt cazute si, nu are rost sa le schimb pana nu cad.
              Probabil voi merge si la un alt service sa o pun pe rampa si sa vad cat sunt de crapate.

              Comment


              • din pacate, la Honda, anumite piese OEM is scumpe...mult mai scumpe, si nici nu sunt pe stoc.
                De ex. un brat fata superior de la accord CL7, OEM cu reducerea de primavera ajunge pe la 800Ron. Lemforder e 360Ron...diferenta mare, mare.
                Asta stiu pentru ca mie dupa verificarea gratuita mi-a iesit un pivot defect...care se pare ca nu e chiar atat de defect (verificat si in alta parte, asa ca Toma necredinciosul).
                Ei, pe OEM, pivotul nu se vinde separat...tre cumparat bratul cu totul.

                Cazute, necazute, vezi in ce stare sunt, pentru ca practic iti protejeza axul amortizorului.

                Comment

                Working...
                X