Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Saptamana trecuta am aflat ca Idemitsu face uleilu Honda, si atunci a fost prima data cand am auzit de aceasta firma...

    Comment


    • #92
      ca fapt divers.... nici un ulei "honda", "ford", "GM" etc nu este produs de marca respectiva si aceeasi politica se aplica si la piese. Dar na... uleiul honda este mai bun decat mobil (presupunem ca mobil produce pentru honda) pentru ca scrie honda pe el si este cu cel putin 50% mai scump

      Si eu tot de mobil stiam ca produce uleiul... dar acum poate Idemitsu a avut oferta mai buna
      EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
      Del Sol '94 ESI
      CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
      BMW Z4 '03 Titan Silver

      Comment


      • #93
        Si cel mobil este papat numa bine de motor, pe cand cel original Honda nu (la mine cel putin).
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • #94
          In ce sens nu e papat bine?
          ex-FN2 owner
          Loved it every second!

          Comment


          • #95
            Pai am observat ca alt ulei decat Honda mi-l "mananca" si tre sa completez (nu mult, dar este), pe cand cu cel original honda nu a trebuit sa completez nici un gram intre revizii.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #96
              Originally posted by tenten View Post
              Saptamana trecuta am aflat ca Idemitsu face uleilu Honda, si atunci a fost prima data cand am auzit de aceasta firma...
              Da, asta o spun şi eu de vreo 2 ani > http://www.hondafan.ro/forum/showpos...1&postcount=41 .
              E vorba de uleiul ce vine la noi în ţară la serviceurile autorizate.
              Eu mi-am luat din State ulei făcut de Exxon-Mobile, pentru Honda şi la specificaţiile Honda.

              Apropo, ca fapt divers, compania Exxon a dat publicităţii un studiu, prin anii '70 parcă, în care spunea că posesorii de autoturisme care ascultă rock'n'roll în timp ce conduc sunt tentaţi să apese mai tare pedala de acceleraţie şi, prin urmare, consumă mai mult combustibil.

              Originally posted by pretorian View Post
              ca fapt divers.... nici un ulei "honda", "ford", "GM" etc nu este produs de marca respectiva si aceeasi politica se aplica si la piese. Dar na... uleiul honda este mai bun decat mobil (presupunem ca mobil produce pentru honda) pentru ca scrie honda pe el si este cu cel putin 50% mai scump

              Si eu tot de mobil stiam ca produce uleiul... dar acum poate Idemitsu a avut oferta mai buna
              Este posibil să fie mai mulţi producători de uleiuri pentru Honda. De fapt, eu sunt convins că sunt mai mulţi.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #97
                @Den1GRator: Mie imi papa indiferent ce ulei ii pun (Honda, Motul, Castrol)
                ex-FN2 owner
                Loved it every second!

                Comment


                • #98
                  Originally posted by maruta View Post
                  Apropo, ca fapt divers, compania Exxon a dat publicităţii un studiu, prin anii '70 parcă, în care spunea că posesorii de autoturisme care ascultă rock'n'roll în timp ce conduc sunt tentaţi să apese mai tare pedala de acceleraţie şi, prin urmare, consumă mai mult combustibil.
                  Originally posted by Fanatic View Post
                  @Den1GRator: Mie imi papa indiferent ce ulei ii pun (Honda, Motul, Castrol)
                  Poate asculti mai multa muzica rock si consumi si mai mult ulei pe langa combustibil.

                  Acum serios vorbind, stiu ca CTR-ul mananca ulei, eu vorbeam de TypeS mai sus, pentru ca la CTR abia acum ii fac un schimb.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Den1GRator View Post
                    Si cel mobil este papat numa bine de motor, pe cand cel original Honda nu (la mine cel putin).

                    Subscriu si eu la afirmatia de mai sus.
                    Primele 2 revizii am mers cu ulei Honda si nu mi-a mancat picatura de ulei. Am pus pe urma Mobil si dupa 12k deja se dusesera vreo 350-400 ml... tare ciudat.
                    Astfel ca am revenit la uleiul Honda, astept sa vad rezulatele.
                    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                    "Binele o duce rau in Romania"

                    Comment


                    • Originally posted by tenten View Post
                      Saptamana trecuta am aflat ca Idemitsu face uleilu Honda, si atunci a fost prima data cand am auzit de aceasta firma...
                      uleiul honda e mobil 1 la care se adauga aditivi.(Asa mi-au spus niste prieteni din state care au hondite)
                      2008 HONDA CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport 6MT - Champagne Silver Metallic
                      2021 HONDA CRV e:HEV 4WD Elegance - Lunar Silver Metallic
                      ________________

                      Comment


                      • baga duralube in el

                        Comment


                        • Originally posted by daniel29 View Post
                          uleiul honda e mobil 1 la care se adauga aditivi.(Asa mi-au spus niste prieteni din state care au hondite)
                          uleiul oem nu este mobil 1! este idemitsu.(http://www.idemitsu-usa.com/). ca mai are honda parteneriate, de ex. cu mobil 1 (si la noi se vinde mobil1 in reteaua honda), asta e altceva.
                          Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

                          Comment


                          • pe cartea de revizii a CRX-ului , dupa toate datele primei propietare , exista o sampila mare : Mobil
                            acum, aici in concesionarele Honda uleiul folosit este : Esso (Mobil) adica Exxon

                            foarte probabil ca uleiul Honda sa fie facut de idemitsu , dar stiu sigur ca la mine in motor asa ceva nu a ajuns ...inca

                            Comment


                            • Originally posted by tibi savoiu View Post
                              uleiul oem nu este mobil 1! este idemitsu.(http://www.idemitsu-usa.com/). ca mai are honda parteneriate, de ex. cu mobil 1 (si la noi se vinde mobil1 in reteaua honda), asta e altceva.
                              Poza este de pe bidonul meu de ulei, adus din USA. ExxonMobil scrie pe el, nu scrie Idemitsu.
                              Attached Files
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Cand am pus eu acum un an nu era asa nici bidonul nici scrisul pe el.

                                Se pare ca e diferit pt diferite continente...
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X