Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    salut
    fiindca se apropie revizia de 1 an, sunt interesat si eu de schimburi, filtre, uleiuri etc. tocmai am citit cele de mai sus si cum nu am ajuns la o concluzie vis a vis de acest 0w20, am sunat la reprezentanta Honda din Craiova si mi-ai zis urmatoarele :
    1. pun in masina ulei 0w20 Honda produs de TOTAL, la 70lei/l intra 4,2 l cu filtru schimbat ( zicea mesteru de la reprezentanta ca acest 0w20 are in componenta ceva particule perfecte pentru aliajul blocului motor al Civicului produs din 2007 incoace );
    2. filtru ulei la 50 lei ;
    3. filtru aer 130 lei ( numai daca este nevoie ) - la praful din Ro sigur va fi ;
    4. filtru de polen 220 lei ( daca este nevoie ).
    Deci ulei + filtru ulei + manopera = 475 lei ;la care se poate adauga 130 lei filtru aer si 220 filtru polen fara manopera in + .
    Cam asta ar fi prima revizie iar parerea mea este ca nu e scumpa la ce super masini avem !
    Nu repeta aceeasi prostie de mai multe ori ! Sunt multe alte prostii noi de facut !

    HONDA Civic ES 1.8 i - VTEC M/T Nighthawk Black

    Comment


    • #62
      in concluzie merg pe mana celor de la asko cu honda 5w40 sau caut ceva 0w20 ?
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
      civic sedan 08

      Comment


      • #63
        adica asko recomanda 5w40 ? astia nu stiu unii de altii ?
        Nu repeta aceeasi prostie de mai multe ori ! Sunt multe alte prostii noi de facut !

        HONDA Civic ES 1.8 i - VTEC M/T Nighthawk Black

        Comment


        • #64
          Īmi poate explica şi mie cineva ce reprezintă numerele de dinainte şi de după acel 'w' ? Adică īn ce condiţii(temperatură, turaţii, etc. ) ce se recomandă? Am citit pe aici, dar dacă nu am baza, nu o să pot să īnţeleg ceva şi mai bine mai īntreb decāt să stric ceva
          '13 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Polished Metal Metallic

          Comment


          • #65
            Originally posted by lucky62 View Post
            adica asko recomanda 5w40 ? astia nu stiu unii de altii ?
            Da, si ASKO si CM recomanda 5W40. In plus, fiecare recomanda uleiul pe care il distribuie el (CM - Mobil, ASKO - Havoline si la voi la Craiova - Total/Elf)

            Originally posted by DFA1 View Post
            Īmi poate explica şi mie cineva ce reprezintă numerele de dinainte şi de după acel 'w' ? Adică īn ce condiţii(temperatură, turaţii, etc. ) ce se recomandă? Am citit pe aici, dar dacă nu am baza, nu o să pot să īnţeleg ceva şi mai bine mai īntreb decāt să stric ceva
            Uite o lectura interesanta: http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html
            Pe scurt, prima cifra indica vascozitatea la rece (cu cat e mai mica, cu atat e mai putin vascos la temperaturi scazute) si a doua cifra de dupa W indica vascozitatea la cald, adica la 100 de grade Celsius. Vara, sau daca motorul merge in turatii mari, sau tractezi ceva, sau mergi pe pante si serpentine, la munte, a doua cifra ar trebui sa fie mai mare.

            Eu cred ca in general, la benzinare si pentru felul nostru de condus, cel mai bine se potriveste 5W40, 0W40 si 5W30.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #66
              Aici o sa te lamuresti: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...598#post198598

              Comment


              • #67
                Baieti , daca aveti filtru de particule, puneti minim 15 W............ :

                EVENIMENTE/STIRI

                Uleiul la motoarele diesel dotate cu filtru de particule se schimba la fiecare 10.000 km parcursi in oras.


                Bucurie mare pentru producatorii de lubrifianti: ultimele teste arata degradarea rapida a uleiului la motoarele diesel cu filtru de particule.

                Uleiul motor are mai multe functii importante:

                1) Asigura ungerea pieselor aflate in miscare;
                2) Reduce frecarea dintre aceste piese;
                3) Asigura racirea pieselor cu care vine in contact ;
                4) Asigura etansarea fina a pistoanelor si a cilindrilor;
                5) Impiedica coroziunea pieselor;
                6) Neutralizeaza partial anumite incluziuni carbonice.


                Caracteristica importanta a uleiului este vascozitatea la diferite temperaturi, vascozitate care trebuie sa aiba anumite valori minime pentru a asigura o ungere eficienta. Pentru a asigura aceste functiuni, uleiul de motor contine mai multe tipuri de aditivi. Consumarea acestora si modificarea vascozitatii uleiului determina perioada de inlocuire a uleiului. Aceasta perioada este indicata de constructorii de automobile si paote fi de 12 luni sau 20.000 - 40.000 km la motoarele diesel. ADAC a efectuat in luna iunie 2009 un test cu 30 de automobile diferite echipate cu motoare diesel cu filtru de particule, teste efectuate pe parcursuri urbane. S-a observat ca la aceste motoare degradarea uleiului apare deja dupa 10.000 km, ceea ce impune schimbarea uleiului mult mai devreme fata de recomandarile constructorului.
                Dar de ce ? Odata cu introducerea normelor Euro 5 a fost micsoratea cantitatea maxima de particule din gazele de evacuare in cazul motoarelor diesel. Aceste valori pot fi atinse numai cu ajutorul filtrelor de particule cu flux continu. Aceste filtre sunt filtre cu regenerare, procedeu posibil numai in cazul in care gazele de evacuare au o temperatura ridicata.
                La motoarele diesel aceasta temperatura se atinge numai in sarcina totala, in sarcina partiala ( deplasarea in oras ) temperatura fiind mult sub valoarea care contribue la regenerarea filtrelor de particule. Solutia adoptata de constructorii de automobile a fost injectare la sarcini partiale a unei cantitati suplimentare de motorina, injectare care are loc la inceputul timpului de evacuare. Din acest motiv o parte insemnata a combustibilului astfel injectat nu arde si intra in masa de ulei conducand la degradarea acestuia si implicit la micsorarea vascozitatii. Astfel uleiul isi pierde caracteristicile initiale mult mai repede, folosirea acestuia in continuare ducand la o uzura prematura a segmentilor, cuzinetilor etc. Testul arata ca vascozitatea uleiului motor a scazut cu pana la 20% la motoarele testate.

                Concluzie: la utilizarea automobilelor cu motoare diesel cu filtru de particule in oras sau la sarcini partiale se recomanda schimbarea uleiului la fiecre 10.000 km indifirent de recomandarile constructorului.

                Mihai Heimann - autoMOBILE

                (28 Iulie 2009)

                http://www.automobiletv.ro/event.php?id=319
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #68
                  Eu am in portbagaj 1L de ulei Honda branded 5W40, luat de la Asko.
                  Pana la urma, site cineva de cine este produs acest ulei Honda?
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • #69
                    Sint mai multi fabricanti : Motul, Mobil 1 , Texaco. Poate mai sint si altii.
                    Hondafan forever

                    Comment


                    • #70
                      Producator e unul singur.

                      Poze cu uleiul Honda le puteti vedea aici: http://www.hondafan.ro/forum/showpos...9&postcount=42
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        filtre

                        Originally posted by lucky62 View Post
                        salut
                        fiindca se apropie revizia de 1 an, sunt interesat si eu de schimburi, filtre, uleiuri etc. tocmai am citit cele de mai sus si cum nu am ajuns la o concluzie vis a vis de acest 0w20, am sunat la reprezentanta Honda din Craiova si mi-ai zis urmatoarele :
                        1. pun in masina ulei 0w20 Honda produs de TOTAL, la 70lei/l intra 4,2 l cu filtru schimbat ( zicea mesteru de la reprezentanta ca acest 0w20 are in componenta ceva particule perfecte pentru aliajul blocului motor al Civicului produs din 2007 incoace );
                        2. filtru ulei la 50 lei ;
                        3. filtru aer 130 lei ( numai daca este nevoie ) - la praful din Ro sigur va fi ;
                        4. filtru de polen 220 lei ( daca este nevoie ).
                        Deci ulei + filtru ulei + manopera = 475 lei ;la care se poate adauga 130 lei filtru aer si 220 filtru polen fara manopera in + .
                        Cam asta ar fi prima revizie iar parerea mea este ca nu e scumpa la ce super masini avem !
                        Lucky: nu iti pot trimite PM,imi zice ca e blocat de tine... am in plus filtru aer si polen pentru masina ta in caz ca ai nevoie ptr revizie si pretul este mult mai mic...
                        '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                        Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by ticker View Post
                          Producator e unul singur.

                          Poze cu uleiul Honda le puteti vedea aici: http://www.hondafan.ro/forum/showpos...9&postcount=42
                          sunt greu de cap.
                          m-am tot uitat la poze dar nu m-am prins
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                          civic sedan 08

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by dungatu View Post
                            Lucky: nu iti pot trimite PM,imi zice ca e blocat de tine... am in plus filtru aer si polen pentru masina ta in caz ca ai nevoie ptr revizie si pretul este mult mai mic...
                            multam. nu stiu cum si cand mai ales, dar era bifata rubrica cu primirea PM NUMAI de la administratori !!! s-a debifat asa ca...
                            Nu repeta aceeasi prostie de mai multe ori ! Sunt multe alte prostii noi de facut !

                            HONDA Civic ES 1.8 i - VTEC M/T Nighthawk Black

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by alinp View Post
                              sunt greu de cap.
                              m-am tot uitat la poze dar nu m-am prins
                              Se pare că uleiul Honda adus īn Romānia este făcut de Idemitsu.
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by maruta View Post
                                Se pare că uleiul Honda adus īn Romānia este făcut de Idemitsu.
                                merci frumos.
                                totusi eu nu am auzit de ei dar se pare ca sunt buni
                                apropo am bagat ieri carrera100 si masina se misca super.cred ca au mai imbunatatit-o ...
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                                civic sedan 08

                                Comment

                                Working...
                                X