Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by dare50 View Post
    Am intrebat service-ul ATI ce ulei imi vor pune la revizie si raspunsul a fost: "Uleiul folosit este asemeni celui de fabrica 0W20." E in regula 0W20 ? Presupun ca e ulei Honda de care s-a tot discutat, dar din imagini vad ca pe bidoanele Honda scrie 5W40.
    0W20 la Civic sedan? N-as recomanda
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #47
      Am si eu o intrebare...daca imi schimb singur uleiul la 10000 si ma duc la Asko pentru revizia obligatorie la 20000, o sa am probleme legate de garantie ?

      Multumesc !
      2014 Civic Hatch 1.8 A/T

      Comment


      • #48
        in principiu da, s-ar putea sa pierzi garantia. mai bine il schimbi la asko sau cm. in jur de 100 ron manopera (tu aduci ulei+filtru).
        silence is sexy.
        civic 5D 1.8

        Comment


        • #49
          Textual de la Sef atelier mecanica ATI:
          "Desigur ca puteti gasi pe stoc si 5W40 HONDA. Uleiul 0W20 este fabricat pentru nasinile noi care indeplinesc euro 4 si 5 si acopera foarte bine intervalul de temperaturi ale mediului de la -35 pana la +45 grade la fel ca si 5W40 "

          Comment


          • #50
            si desigur este si mai scump

            personal in afara de 0w40 sau 5w40 nu voi pune altceva in masinuta. La urmatoarea revizie cred ca voi trece pe Motul pentru ca mi se pare "good value for money"... dar mai e un an pana atunci

            si cum e criza trebuie facute si economii
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #51
              Nu m-am lamurit care-i faza , dar pe afara (vezi acurazine si tsxclub) w20 este folosit la greu pe Honde, iar americanii aia au si ei veri fierbinti ... nu stiu daca are treaba cu temperatura.
              Cum am zis si pe celelalat topic, Motul are in catalog, 0w20 ca fiind special pt motoare Honda , so I don't know ...

              Comment


              • #52
                Originally posted by ticker View Post
                si desigur este si mai scump
                Intrebarea mea nu era legata de pret. Sigur ca trebuie luat si asta in calcul, dar dupa ce ne lamurim ce e cu 0W20 asta. Ei mi-au dat pretul ptr revizie cu uleiul asta prins in el. Nu mi se pare un pret exagerat.
                In alta ordine de idei service-ul Honda sustine ca masina a venit din fabrica tot cu 0w20. Daca e adevarat sunt foarte multumit de ulei.

                Ca sa punctez intrebarea: De ce nu ar fi bun 0W20-ul atat de recomandat ptr Honde, mai ales in state ? Cata vreme plaja de temperaturi este -35 40 ca si la celelalte uleiuri si este specificat si in cartea tehnica a masinii ? De unde teoria ca nu ar face fata verilor " fierbinti" de la noi ?
                ticker
                Administrator
                Last edited by ticker; 20-02-09, 21:29.

                Comment


                • #53
                  Vezi si comentariile din http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5798 .

                  Comment


                  • #54
                    Am citit toate posturile si parerile. Si cred ca o sa-mi pun uleiul Honda 0W20.

                    Comment


                    • #55
                      @dare 50
                      Pune ce ulei vrei tu dar sa stii ca "vara nu-i ca iarna" ca sa-l parafrazez pe tati base.
                      Nu stiu de ce nu realizeaza lumea ca recomandarile de ulei din cartea honda nu se limiteaza la 0w 20 si cu siguranta aceasta recomandare NU E PT ROMANIA. In cartea mea de accord din 1996 scrie clar ca in functie de temperatura medie anuala se alege uleiul si din graficele de acolo reiese ca uleiul pt romania trebuie sa fie de grupa 0w 40 sau 5w 40 sau 10w 40. Or fi evoluat motoarele honda insa temperatura medie anuala "s-a dus " si ea spre tropice.
                      Hondafan forever

                      Comment


                      • #56
                        Sorinrs, dar hai sa recunoastem ca uleiurile din 1996 nu se compara cu uleiurile de astazi, din nici un punct de vedere.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #57
                          Probabil aceste w20 sunt the new fashion.
                          In trecut toate erau w40 si odata cu descoperirea celor sintetice batalia a fost reducerea primei cifre. 15->10->5->0.

                          Probabil ca motoarele japoneze au tolerante foarte mici si de aceea este necesar un ulei foarte foarte fluid la temperatura ca sa se realizeze o ungere corespunzatoare. Singura mea temere este sa nu cumva sa se rupa filmul de ulei la temeperaturi inalte, caci atunci uzura motorului este in voia ei.

                          De exemplu pentru M3, dar vorbim de motoare 6L sau V8 exploatate in conditii de circuit, uleiul recomandat este 10w60. Deci este necesar un ulei care sa faca fata la temperaturi ridicate.

                          Acum, pe aceeasi logica, daca pentru o marca care nu este asa HighRPM oriented ca si Honda, uleiul normal indicat este Xw40, tocmai honda, are incurajeaza turatiile mari si care au consecinta directa incalzirea motorului, sa recomande w20 mi se pare anapoda.

                          Singura ipoteza plauzibila, cel putin pt mine, este cea cu tolerantele mici si necesitatea de fluiditate f mare a uleiului. In cazul aceasta un w40 ar putea sa faca distrugeri mari.
                          2007 CL7, Graphite Pearl

                          Comment


                          • #58
                            Acum o saptamana eram in Germania si pe niste serpentine mi s-a aprins martorul de ulei. Pana la 9500 km nu completasem nimic iar nivelul la plecare din Ro era OK. Am oprit la o reprezentanta Honda aproape de Frankfurt si mi-au zis ca uleiul recomandat de ei este Honda 0 - 20. Si eu mi-am pus aceleasi intrebari ca cele de mai sus (vascozitate, temperatura, etc.), dar nemtii mi-au zis ca trebuie sa stau linistit pentru ca este recomandat si testat de producator si nu o sa am probleme din Norvegia pana in Romania
                            N-am fost asa sigur si am luat doar un litru de completare, la 15 Eur/buc...si am ajuns in Ro cu 13000 de km.
                            Acum o sa merg la Asko pentru un schimb de ulei si filtru sa vad ce recomanda ei.
                            2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                            Comment


                            • #59
                              @delphi

                              Pai nici nu am zis ca se compara...insa daca erau diferente asa de mari SAE era prima care schimba clasificarile. Pina una alta, cum au zis si altii, ginditi-va ca toate uleiurile de tip racing sint de grupa 50-60. Oare de ce ? Crede careva ca daca acest ulei 0w 20 era asa de rezistent la turatii si temperaturi extreme nu il foloseau si cei de la curse ? Pina si pe pagina Amsoil se vede ca si ei au facut ulei pt eruopa si : "bingo", e de grupa 40.
                              Hondafan forever

                              Comment


                              • #60
                                Sorin, nu toate uleiurile de racing sunt la w60, exista de racing si w20 si w30, w40 ...
                                vezi Motul de ex si nu numai.

                                Comment

                                Working...
                                X