Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    mai Nea Delphi am o problemuta.. am pus Valvoline 10w40 dura blend si imi cam "rapaie". De unde fenomenul? ai idee?
    CIVIC SEDAN 1999, 1.5L sohc_vtec

    Comment


    • #32
      "Rapaie"? Explica te rog un pic mai mult. Se aude ca un zornait? Se aude doar pana se incalzeste motorul, sau si in mers? Se aude la orice turatie, sau doar la o anumita plaja?

      Explicatii posibile: "piston slap"; presiunea uleiului in tachetii hidraulici; rolele de la curelele de servicii (servo, alternator, etc.); vreun rulment de la alternator sau de pe acolo. Poti schimba uleiul daca ti se pare ca e vina Durablendului. Oricum nu e grav.

      Si la mine se aude un zornait la motor, undeva in partea cu cureaua de distributie, dar nu totdeauna, si ciudat ca o face numai cand sunt in viteza, undeva intre 1900 si 2300 rpm.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        Rapaie. Adica per ansamblu este mai zgomotos in special in zona culbutorilor. nu e problema de auxiliare (curele, role, etc) pur si simplu de la 10w60 de asta vara am pus valvoline si e zgomotos . in toata plaja de turatii si rece si cald (mai ales cald). Se aude de parca am culbutorii slabi. Apropos ai reglat culbutorii vreodata?
        CIVIC SEDAN 1999, 1.5L sohc_vtec

        Comment


        • #34
          Eu de cand am luat-o n-am reglat niciodata culbutorii , si nu stiu de ce, dar intuiesc ca nici precedentul proprietar nu a facut-o. Ar fi trebuit?

          De la 10W60 ai trecut la 10W40 si e mai zgomotos. Probabil s-a invatat cu o vascozitate mai mare. Oricum mi se pare foarte vascos 10W60.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            si acum cand am 10w60 in ea si inainte cand am mai avut 5w40, cand au scazut temperaturile de la 20-30grade la 3-4-5-6-7-8 grade sunetul motorului s-a schimbat, adica s-a ingrosat tonul... deasemenea mi se pare ca suna altfel si atunci cand este mai putin sau mai mult ulei in motor... cand e pe joja la max e mai silentios, cand e spre min suna mai gros ... cel putin asta e impresia mea
            ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

            Comment


            • #36
              Nu cred ca gresesti, si eu am aceeasi impresie legata de sunetul motorului. Ma rog, nu neaparat ca se aude mai tare cand e mai putin ulei, ci parca are un zgomot putin mai metalic, mai putin catifelat.

              Legat de scaderea de temperatura, nu as spune ca e mai zgomotos motorul decat era asta vara. Ma rog, o diferenta poate fi de la temperatura aerului din admisie. Cu cat aerul e mai cald, cu atat e mai putin dens si cu atat motorul trage mai prost.

              Guys, da' de ce puneti voi asa ulei vascos in masina?
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #37
                pana la urma ce marca e uleiul original Honda? Mobil 1?
                R1200C
                330d
                2008 Accord 2.4 MT - sold
                Golf V

                Comment


                • #38
                  Nu, e un ulei cu eticheta Honda. Nu pomeneste pe ea nimic de Mobil sau Mobil1. Nu se stie cine il face pentru Honda, unii banuiesc ca Exxon-Mobil, dar nimeni nu stie sigur.

                  Uite poza bidonului de ulei Honda.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    Pe eticheta la mine era ceva pomenit de o firma iotta sau ceva de genul.
                    Am intrat pe adresa respectiva si e o firma de publicitate. Tre' sa ma uit exact pe eticheta care e adresa ca pe .com nu cred ca e ce trebuie!
                    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                    Comment


                    • #40
                      La BMW si VW este castrol SLX si longlife parca asa se cheama, nimeni nu face un secret din asta. Voi intreba si eu la service cand ajung acolo.
                      R1200C
                      330d
                      2008 Accord 2.4 MT - sold
                      Golf V

                      Comment


                      • #41
                        Uleiul pentru Honda este facut de Idemitsu care are aproape 100 de ani de experienta.
                        http://www.iog-idemitsu.co.jp/company/index.html
                        http://www.idemitsu.co.jp/e/index.html
                        http://www.idemitsu-usa.com/
                        http://www.apolloamerica.com/
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • #42
                          Iata si poze cu "ilustrul" ulei Honda
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Multumim de lamuriri, m-am mai linistit acum si sunt 95% convins sa pun tot Honda la revizie. Nu e vb de pret, care oricum e exagerat, conteaza numai care e cel mai bun pt motor.

                            Comment


                            • #44
                              ulei 0W20 ?

                              Am intrebat service-ul ATI ce ulei imi vor pune la revizie si raspunsul a fost: "Uleiul folosit este asemeni celui de fabrica 0W20." E in regula 0W20 ? Presupun ca e ulei Honda de care s-a tot discutat, dar din imagini vad ca pe bidoanele Honda scrie 5W40.

                              Comment


                              • #45
                                0w20 o merge doar iarna ... ca la verile noastre fierbe in motor
                                ex-FN2 owner
                                Loved it every second!

                                Comment

                                Working...
                                X