Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by KMR
    Am eu in masina. Daca nu uit, il iau maine si iti dau detaliile ( sau fac o fotografie ).
    Daca ai putea cel mai bine ar fi o foto dar si niste detalii ar fi bune...
    Multumesc anticipat KMR
    Honda Civic 1.8i Sport an 2007

    Comment


    • #17
      Am pus fotografii. Nu sunt de calitate ( sunt facute cu telefonul si nu ma pricep ). Sa-mi spui daca ai gasit informatiile care iti trebuiau. :wink:

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/KMR/Diverse/
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #18
        Originally posted by KMR
        Am pus fotografii. Nu sunt de calitate ( sunt facute cu telefonul si nu ma pricep ). Sa-mi spui daca ai gasit informatiile care iti trebuiau. :wink:

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/KMR/Diverse/
        Multumesc mult o sa le dau mai departe sa vedem ce poate afla asta cand am ceva informatii revin...
        Honda Civic 1.8i Sport an 2007

        Comment


        • #19
          Originally posted by Semaka View Post
          Uleiul pus la CM este un Mobil1 Sintetic S .. daca nu ma insel 5w40...
          Am nevoie sa completez uleiul in motor si am fost la CM sa cumpar ulei Honda 5W40. Mi-au adus un bidon de Mobil1 Synt S 5w40 si mi-au spus ca asta e uleiul Honda si mi-au aratat o carte tehnica a unei masini cu pozele bidoanelor de Mobil1.

          Acum am alta nelamurire: la revizie, in motor s-a pus ulei Honda 5w40 din bidon de Honda, e in regula sa completez cu Mobil1?
          2005 Civic Type R Milano Red

          Comment


          • #20
            poti completa linistit ca nu se va intampla nimic, dar nu e uleiul original Honda
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #21
              Multumesc pentru sfat, o sa completez cu asta, oricum trebuie sa-i fac revizie in cateva saptamani.

              CM au sustinut ca asta e uleiul Honda si au argumentat cu poza din carte, cred ca era de la una dintre masinile noi. A costat sub 50 RON, eu stiam ca trebuie sa vina in bidon Honda fara informatii privind producatorul si la un pret mai mare
              2005 Civic Type R Milano Red

              Comment


              • #22
                De ce nu te duci tu frumusel la Asko sa pui ulei Honda?

                Comment


                • #23
                  E ulei de completare... merge si asta pana la prima revizie mA rog... decizia e a lui gioaneee
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by BogdanCTR View Post
                    De ce nu te duci tu frumusel la Asko sa pui ulei Honda?
                    CM erau in drum si ma grabeam sa ajung la birou, nici nu m-am gandit ca nu-mi dau ulei Honda mai ales ca am sunat inainte sa verific daca au.

                    Nu mai am timp sa ajung la Asko decat daca-mi spuneti voi ca nu e bine sa amestec uleiurile, maine dimineata plec din Bucuresti inainte sa deschida ei.
                    2005 Civic Type R Milano Red

                    Comment


                    • #25
                      Nu e nici o problema sa amesteci uleiurile, mai ales daca numai completezi. Daca la revizie vrei sa schimbi uleiul cu ulei original Honda, fa asa cum a zis BogdanCTR: mergi la Asko.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        Acum am alta nelamurire: la revizie, in motor s-a pus ulei Honda 5w40 din bidon de Honda, e in regula sa completez cu Mobil1?[/QUOTE]

                        Stai linistit, important e ca uleiul cu care completezi sa aiba aceleasi caracteristici cu cele ale lubrifiantului din masina (marca nu are importanta): in cazul tau ai pus 5W40 peste 5W40.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by gdm View Post
                          Acum am alta nelamurire: la revizie, in motor s-a pus ulei Honda 5w40 din bidon de Honda, e in regula sa completez cu Mobil1?
                          Stai linistit, important e ca uleiul cu care completezi sa aiba aceleasi caracteristici cu cele ale lubrifiantului din masina (marca nu are importanta): in cazul tau ai pus 5W40 peste 5W40.
                          Nici macar asta nu e obligatoriu. Daca aveti oaresce dubii, spuneti-mi si ma oblig sa va dau cel putin cinci linkuri de pe site-uri de uleiuri unde oamenii fac diverse cockteiluri de uleiuri de diferite marci, vascozitati, samd. Unul a facut chiar un amestec de sapte uleiuri, si a mai pus si un aditiv de ulei.

                          Este adevarat ca este optim sa pui aceeasi marca si aceeasi vascozitate, dar nu inseamna ca nu poti sa completezi cu altceva. Voi credeti ca atunci cand se schimba uleiul se scoate tot uleiul din motor? Eu zic ca mai ramane cam 0,8 - 1 litru din ala vechi. So?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Delphi View Post
                            ...
                            Voi credeti ca atunci cand se schimba uleiul se scoate tot uleiul din motor? Eu zic ca mai ramane cam 0,8 - 1 litru din ala vechi. So?
                            Wow..
                            sa inteleg ca in conditiile in care mie mi-au facturat 6 litri si au mai ramas cam 200 ml, daca au fi scos tot uleiul mi-ar fi facturat 7?
                            brrrrr...
                            mult, dom'le, mult!
                            Cu untdelemn de la Bunica nu merge?
                            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                            Comment


                            • #29
                              De uleiul ala in plus 0,6-1 l se scapa in buna parte cand se schimba si filtrul de ulei
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Bodo View Post
                                Wow..
                                sa inteleg ca in conditiile in care mie mi-au facturat 6 litri si au mai ramas cam 200 ml, daca au fi scos tot uleiul mi-ar fi facturat 7?
                                brrrrr...
                                mult, dom'le, mult!
                                Cu untdelemn de la Bunica nu merge?
                                Ba da, dar trebuie aditivat cu niste margarina Wiesana.

                                La Civicul tau 2.2, spune ca ai "Initial fill" de 6,8 litri, si "Service Fill" 5,9 litri, din care capacitatea filtrului de 0,4 litri (asta e cam la fel la toate masinile). Deci, daca ti-ar fi scos tot uleiul, ar fi curatat motorul si ar fi facut plinul cu ulei, da, ti-ar fi facturat 7 litri. Cat a intrat exact in motor, nu cred ca stii.

                                Acum, eu spre deosebire de tine, ma duc cu uleiul meu. La mine ar trebui sa intre 3,6 litri la schimb (incl. filtrul de 0,3 litri), insa de cele mai multe ori intra doar 3 - 3,1 litri. Spun asta dupa cat ulei imi dau baietii inapoi. Numai la ultimul schimb dintr-un bidon de 4 litri mi-au dat inapoi doar vreo 4-500 ml, de obicei imi dadeau cam 0,9 - 1 litru. Si schimb filtrul de fiecare data.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X