Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei original Honda

    Salutare urmeaza sa imi fac si eu revizia de 20 000 si nu m-am hotarat ce ulei sa bag in ea. Trebuie avut in vedere ca eu nu fac schimburile decat la 20 000 consider ca nu circul in conditii grele de drum.

    Vreau sa va intreb cateva despre uleiul Honda, stiti cine il produce? are careva un bidon gol pe acasa sa imi zica codul de pe el? unde se poate gasi la noi mai ieftin?

    Si o ultima intrebare se merita ulei honda sau sa iau mobil 1 5w 40?

    Totusi cel mai mult ma intereseaza datele legate de uleiul honda. Sper sa ma puteti ajuta.

    Multumesc,

    PS: Masina e cea din semnatura.
    Honda Civic 1.8i Sport an 2007

  • #2
    Nu se stie cine produce uleiul original Honda. Au fost zvonuri ca ar fi fost facut de Mobil, dupa aia de Bardhal, dar nimeni nu stie sigur. Singurul loc in care il poti gasi e la un service autorizat, unde e ceva peste 70 RON/litru.

    Eu as merge pe Mobil1 5W40. Despre uleiul Honda nu am citit nicaieri ca ar avea rezultate senzationale si in plus e mult prea scump. Ma rog, parerea mea, nu intotdeauna cel mai scump e si cel mai bun. :wink:
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Uleiul pus la CM este un Mobil1 Sintetic S .. daca nu ma insel 5w40...
      CIVIC 1.8iVTEC MT

      Comment


      • #4
        http://www.uleidemotor.com/uleidemot...=22&prod_id=33

        De asta ce ziceti? Hai ca trebuie sa fac revizia si vreau alt ulei la masina.

        Si Mobil 1:
        http://www.uleidemotor.com/uleidemot...=22&prod_id=28

        Si cine stie (mi-e lene sa caut cartea masinii)..cati litri de ulei trebuie sa-mi cumpar? 4 sau 5? Nu mai stiu la revizia de 10.000 cat ulei a intrat.
        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
        2 roti

        Comment


        • #5
          Tu ai Diesel? Am nu stiu de ce senzatia ca ambele sunt uleiuri pentru motoare Diesel, mai ales Mobil1.

          Uleiurile alea sunt aduse din State si au putin alte specificatii fata de ce este la noi, si sunt si mult mai ieftine. Eu as merge pe Synpower.

          Iti intra 4,5 litri, asa ca ia 5. :wink:
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #6
            da' de ce vrei tu pentru turbodiesel? ti-ai luat tdi? :twisted:
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #7
              Poate il bate un gand... :lol: :lol: :lol:
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Poate un Logan TDI ca am vazut unul alb ( era dci ) pe care scria MARIUS :lol: :lol: :lol:
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Scrie ca e si pentru benzinare. Mobil1 cu specificatia aia numai acel 'model' l-am gasit.
                  Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                  2 roti

                  Comment


                  • #10
                    eu il folosesc pe asta:
                    http://www.mobil.com/UK-English/Lube...nt_S_5W-40.asp
                    civic 2.2 5D FK3
                    CR-V 2.2 AT RE6

                    Comment


                    • #11
                      Ok, mi-am comandat Valvoline din link-ul de mai sus.
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • #12
                        si eu am schimbat untdelemnu la ceaon'... am trecut de la mobil synts 5w40 care parca il cam manca cam cu pofta, la unu castron 10w60 mai de vara:
                        http://www.oilshop.ro/uleimotor/prod...ducts_id=11909 .... sa vedem ce'o iesi si cum ii cade la ficat :lol:

                        parca la rpm'uri mici e mai lenesa si mai tacuta acum... la 6000 parca sa zic ca e o idee mai vioaie... dar cred ca sigur mi se pare... :?
                        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                        Comment


                        • #13
                          eu daca l-as schimba la 20.000 mi-as pune 0w-30-ul de la valvoline. dar cum din pacate trebuie la 10.000 sa-l schimb, o sa merg pe 0W-40.
                          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                          Comment


                          • #14
                            Mai aveti careva un butoi gol de ulei original Honda? Ca acolo ar trebui sa scrie cine il produce sau sa aiba un id un numar de identificare, sa il dau acel numar la cineva sa vedem ce poate afla!
                            Honda Civic 1.8i Sport an 2007

                            Comment


                            • #15
                              Am eu in masina. Daca nu uit, il iau maine si iti dau detaliile ( sau fac o fotografie ).
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X