Ulei original Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate masinile manca ulei , si mie imi manca ulei dar cred ca este normal , deoarece sunt motoare de turatie .

    Important este sa nu se strice motorul nu faptul ca iti manca cateva sute de grame de ulei .

    Comment


    • Originally posted by dragos.pandelache View Post
      Toate masinile manca ulei , si mie imi manca ulei dar cred ca este normal , deoarece sunt motoare de turatie .
      Nu e chiar obligatoriu sa manance toate.
      Am 30k si nu consuma un gram intre schimburi (17 - 20k).

      Comment


      • asa ca un off..de unde stii ca nu iti mananca nici un gram?masori uleiul scos.?ca ochiometric pe joja nu e valabil.O masina normala trebuie sa consume putin ulei...daca nu consuma inseamna ca nu isi face ungerea bine.Nu cred ca exista masina care sa nu consume 100-200 ml intre schimburi

        Comment


        • Ce se vede pe joja e ulei + apa din condens + benzina nearsa care apuca sa se strecoare dincolo de segmenti. Poate parea la acelasi nivel, dar sigur dupa 15000km nu mai e aceeasi zeama bagata la schimbul anterior.
          sigpic

          HONDA - THE POWER OF DREAMS
          Honda Civic Type-R FN2

          Comment


          • Originally posted by strumfuadi View Post
            Ce se vede pe joja e ulei + apa din condens + benzina nearsa care apuca sa se strecoare dincolo de segmenti. Poate parea la acelasi nivel, dar sigur dupa 15000km nu mai e aceeasi zeama bagata la schimbul anterior.
            hai ca apa din condes mai merge dar oricum este in cantitati f mici in nici un caz 100-200ml, dar benzina nearsa? in primul rand nici la dacie cand carburatorul pisa benzina lichida ea tot nu ajungea asa la piston... intr.un motor benzina ajunge sub forma de vapori nu picaturi, greseala asta se face si cand ii aud pe uni ca gpl-ul nu este bun ca arde uscat
            se poate ca o masina sa consume putin ulei dar motorul ala nu vede ture mai de loc.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by dragos.pandelache View Post
              Toate masinile manca ulei , si mie imi manca ulei dar cred ca este normal , deoarece sunt motoare de turatie .

              Important este sa nu se strice motorul nu faptul ca iti manca cateva sute de grame de ulei .
              Esti mecanic in vre-un service!?!?!?! (GLUMESC) caci asta a fost si raspunsul primit de mine de 2 ori : iar apoi dupa scandal,controale,masuratori si probe mai amanuntite au hotarat sa faca ceea ce mi-au facut la masina
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Originally posted by Robby_Alessio View Post
                Esti mecanic in vre-un service!?!?!?! (GLUMESC) caci asta a fost si raspunsul primit de mine de 2 ori : iar apoi dupa scandal,controale,masuratori si probe mai amanuntite au hotarat sa faca ceea ce mi-au facut la masina
                si ce anume ti-au facut ?

                Comment


                • Originally posted by Den1GRator View Post
                  De unde as putea cumpara ulei original Honda? (inafara de ASko, Carpati sau alti dealeri)?
                  Adita intamplator am dat de intrebarea ta....uleiul HONDA este ulei TOTAL...ELF .....iti spune je...si poti sa ma crezi.....
                  Am avut discutia asta cu unul dintr-e posesorii de CRV....am avut un bidon si l-am luat la puricat ..cine a facut eticheta...si asa am gasit pentru cine a lucrat. ELF a fost asimilat de TOTAL pastrand numele brand-ului . Du-te aici (http://www.elf.com.ro/lub/lubroumani...5?OpenDocument) da un click pe contact si ai sa vezi cine este acolo....
                  FLORIN CRISTEA
                  Senior Member
                  Last edited by FLORIN CRISTEA; 28-04-11, 12:31.
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Originally posted by Laurenzio View Post
                    si ce anume ti-au facut ?
                    simplu: au schimbat motorul !!!
                    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                    Comment


                    • Salutare,

                      Puteti sa imi spuneti si mie va rog de unde as putea sa cumpar uleiul honda Idemitsu. Am citit ceva pe aici despre uleiuri dar nu m-am lamurit. Oscilez intre 5w40 si idemitsu. M-ar interesa si restul pieselor de revizie: filtru aer, filtru polen, filtru ulei daca puteti sa imi recomandati de unde sa le cumpar.
                      Ma gandeam sa fie MANN si sa le iau de pe autokarma.
                      Am o honda civic sedan din 2009.

                      Multumesc,

                      Comment


                      • Originally posted by Peia Decebal View Post
                        Salutare,

                        Puteti sa imi spuneti si mie va rog de unde as putea sa cumpar uleiul honda Idemitsu. Am citit ceva pe aici despre uleiuri dar nu m-am lamurit. Oscilez intre 5w40 si idemitsu. M-ar interesa si restul pieselor de revizie: filtru aer, filtru polen, filtru ulei daca puteti sa imi recomandati de unde sa le cumpar.
                        Ma gandeam sa fie MANN si sa le iau de pe autokarma.
                        Am o honda civic sedan din 2009.

                        Multumesc,
                        Al Padrino, le gasesti numarul pe site-ul lor....http://www.al-padrino.ro/. Au pentru Japoneze ..vezi la preturi. Daca vrei ma pot interesa si la Bosch direct.Dar te duci si le iei sunt distribuitori - importatori...nu magazin ca sa ma intelegi. Poti iesi mai bine la pret. Dar tre' sa dai ceva date despre masina. Eventual iti pot da un numar de telefon ( pm) si discuti direct cu ei...iti da si pretul pe loc...au depozit mare ..sunt fosti colegi de ai mei ..am lucrat impreuna ..long time ago. Nu vand numai BOSCH au mai multe ...."http://test.activeag.ro:88/autoactive/login.seam".....
                        Salutes..
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Pentru primul schimb de ulei la un Jazz, gasesc varianta mai buna (mai ieftina) decat uleiul si filtrul de la reprezentanta? Masina e in garantie, bineinteles.
                          Multumesc.

                          Comment


                          • Astazi am fost la Autoklass si am schimbat uleiul si fitrul de ulei. Am schmibat de la Mobil1 5W40 la cel original Honda 0W20. Am fost un pic sceptic atunci cand am vazut 0W20 dar ma gandesc ca stiu oamenii ce fac. Ca o remarca, motorul pare mai silentios la relanti.

                            Comment


                            • Salut,

                              Un input mic: Eu folosesc Metabond 5W 40 si la fiecare al doilea schimb adaug si tratament Metabond eco (nu ii stiu numele exact acum).
                              Prima data cand l-am folosit dupa Repsol, cred (sau ma mint) ca am simtit o... motorul se aude mai fin.
                              Am 100K+ km, sedan din 2008.

                              Cheers!

                              Comment


                              • Am gasit ulei Mannol 7721 . Scrie oem honda/acura. Este 0w20. Este la bidon de metal , 4l. Nu zice nimic de acea... SYNTETISK MOTOR OLIE

                                Mannol O.E.M 77¨21 er motorolie af den seneste generation, udviklet specielt for at opfylde kravene til både benzin og dieselmotorer fra Honda og Acura.


                                Godkendelser :
                                SAE 0W-20
                                API SN
                                ILSAC GF-5
                                HONDA 08217-99974
                                GM dexos1

                                Comment

                                Working...
                                X