T(F)SI vs. (i-)VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by ticker
    pe S3 are 260 CP :wink:

    Ok... recunosc... sunt fan Audi, dar doar pt ca din "trio-ul german" e singura care nu-mi displace...
    Aha, si sa intelegem ca asta de mai jos de exemplu iti e in mare dizgratie:


    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • #17
      Please, stop it! :vom: :vom: :vom:

      Ok, poate produsul o fi ok (nu-mi place designul, dar nu e nici urat), dar specimenele de la volanul multora :axe:

      Cel mai mult urasc "los Cocaleros" urmat aproape de los "manelistos cafenii, bijnitaros care nu a facut o afacere curata ever". :lol:

      OK, exagerez, sunt si oameni OK in BMW, dar "patura" sociala descrisa mai sus se plimba cu Beemeru' si Mertanu' :wink: si de asta marcile astea doua imi displac. :twisted:

      Plus ca prefer oricand o japoneza! ops:
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Daa, bine, bine ... :roll:
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #19
          Off, vesnica comparatie...

          Poate suna prea partinitor sau subiectiv, dar o comparatie clara nu se poate face din start.

          Motivul? Simplu: unul este normal aspirat, celalalt este turbo. Sunt doua filozofii si moduri de a scoate puterea din motor total diferite.

          Honda, pur si simplu, nu a ales calea turbo ca filozofie de baza, desi pe piata japoneza celebrele K cars au parte de motoare mici, de 0,6 litri, ajutate de o mica turbina si capabile astfel de a genera o putere de 60cp+ pe o masina de 6-700kg.

          Honda a ales sa-si ajusteze motoarele in modul clasic, al impingerii motoarelor normal aspirate catre maximumul absolut prin inginerie de mare finete. Dovada vie este S2000, al carui raport cp/litru nu a fost batut nici astazi de vreun motor normal aspirat.

          Ideea e ca multi nu inteleg incapatanarea Honda pentru ca nu pricep fundamentul care a dus la crearea acestei companii. Filozofia e simpla: creeaza ceva ce multor altora li se pare foarte greu sau chiar imposibil. E intrebarea suprema care a condus la marile descoperiri in general: ce ar fi daca...?

          Asa a fost si cu acest VTEC...in anii '80, era practic imposibil sa scoti 100cp/litru si motorul sa ramana usor de condus si fiabil. Totusi, dupa indelungi experimente esuate si cativa ani buni de chinuri, inginerii au reusit imposibilul. Ceva ce multi producatori nu sunt in stare sa o faca nici acum cum trebuie.

          Pe de alta parte, tehnologia injectiei directe si a turbinei nu este noutate pentru nimeni. Ele exista de zeci de ani, au fost implementate cu mai mult sau mai putin succes, si vin cu o serie de limitari. Injecita directa are si Honda pentru modelul Stream in Japonia, chiar din momentul in care VW se decidea sa o foloseasca. Practic, a cam renuntat la ea, nefiind o solutie viabila din punct de vedere global (acest sistem este pretentios la specificatiile carburantului si necesita benzina cu cifra octanica ridicata).

          Tehnologia FSI este bine completata de cea turbo, insa nu elimina acele neajunsuri cu care vine FSI. Din punct de vedere tehnologic, insa, nici solutia asta nu e neaprat noua.

          Apoi vine TSI-ul. Solutia compresor+turbina a fost prezentata ca o noutate abosluta, insa nu e chiar asa, ea implementaundu-se cu succes in lumea tuning-ului. Calcaiul lui Ahile vine din faptul ca sunt prea multe angrenaje in miscare, ceea e expune motorul la defectiuni mai dese decat unul simplu turbo, ce sa mai vorbim de normal aspirat. Inca o data, marketingul triumfa si TSI este privit ca minunea pe Pamant (motor pe benzina cu consum de diesel, asta e chiar tare!).

          Solutia turbo cu geometrie variabila este cu mult mai fiabila si eficienta, este aplicata cu succes de cativa producatori si reduce cu mult costurile de fabricatie si exploatare. DAR trebuie sa vina si cu o serie de setari foarte fine ale motorului, si asta intr-adevar costa.

          Din punctul meu de vedere, VW, ca si Renault, mi se pare ca a ajuns un producator extrem de neserios si cu un apetit incredibil in a se lauda prin diverse campanii de marketing insistente si in mare parte fara acoperire serioasa.

          Tehnologic, VW nu a oferit nimic nou niciodata in istoria sa, nu a avut o identitate aparte (VW Beetle este creatia Ferdinand Porsche) si, cu exceptia ultimilor ani, nici nu a avut decat o imagine a masinii poporului.
          Golf-ul a fost cel care a revolutionat segmentul compact, insa iarasi nu a fost ideea lor (conceptual, masina a fost desenata de un celebru designer). In afara de el, tot ceea ce a facut a fost sa se adapteze trend-ului, si nu sa creeze unul.

          De luat in seama ca discut la nivel mai mult filozofic, si nu tehnic pentru ca, asa cum am zis, motoarele nu pot fi comparate.

          Aaa, daca vreti, luam 2.3 turbo de la Acura si-l punem langa 2.0 TFSI, fara sa le comparam in puteri, ci doar in tehnologie. O sa vedeti ca, obiectiv vorbind, 2.3 depaseste cu mult TFSI-ul la acest capitol.

          LE: Am vazut ca cineva mentiona si BMW aici...
          Am un respect deosebit pentru aceasta marca, mai putin pentru clientela tintita...nu ma refer aici la manelisti, ci la faptul ca BMW tinteste clar oamenii aroganti.
          In rest, exceptand preturile mult presa mari pentru pachetul oferit (brand-ul costa), tot respectul pentru acest brand si vestitul 6 inline.

          Comment


          • #20
            Ca sa nu mai deschid un alt topic, as vrea cateva pareri mai avizate fata de comparatia motorului 1.8 140Cp de pe civic si a motorului 1.4 T-Jet 16v 150 CP de pe Fiat Bravo...Vreo 2 prieteni au o astfel de masina insa nu am apucat sa merg cu ea...Ati mers cu acest motor? Este mai performant si mai potent ca cel de pe civic? Am vazut ca are cuplul mai mare si acceleratia mai buna pe hartie, si oarecum consumul la fel... Ma asteptam ca la 1.4 daca scoti 150cp sa ai un consum mare...

            Oricum sunt multumit de motorul de pe civic, iar designul exterior si cel interior nu se compara cu nici o masina din clasa sa...
            2008 Honda Civic 5d i-shift

            Comment


            • #21
              sava cristian chiar zilele trecute vbeam cu un prieten despre chestia asta... pe hartie firmele gen FIAT , RENAULT s.a. pe hartie 110cp sau mai mult dar zau cand conduci doamne fereste.. afirm un RENAULT MEGANE 1.6 16v m-a dezamagit profund , adica intre un SEAT LEON 1.6 16v si un MEGANE 1.6 16v diferenta ca de la cer la pamant si ma refer la LEON modelul anterior si MEGANE modelul nou... nuj nu prea am incredere in FIAT .. sincer... o fi pe hartie cat zic ei dar in realitate nu cred ca treaba sta chiar asa...
              I don't care about other cars , i just love my Honda

              Comment


              • #22
                Am un coleg care si-a luat recent un Golf GT TSI 140 CP... sper sa-l provoc la o liniuta. Diferenta pe hartie e mica
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Prin amabilitatea unui prieten am condus un T-Jet de 120CP. Pot sa va spun doar ca are intr-adevar 120CP insa consumul e la nivel de Accord 2l (evident depinde cum conduci). Legat de T-Jet 150CP contra i-Vtec 140CP, as paria pe Fiat. Ramane de vazut cum sta treaba practic.
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • #24
                    la o diferenta de 0.7s pana la 100, conteaza soferul
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Rumburak
                      Prin amabilitatea unui prieten am condus un T-Jet de 120CP. Pot sa va spun doar ca are intr-adevar 120CP insa consumul e la nivel de Accord 2l (evident depinde cum conduci). Legat de T-Jet 150CP contra i-Vtec 140CP, as paria pe Fiat. Ramane de vazut cum sta treaba practic.
                      Eu nu stiu pe ce te bazezi cand spui asta. Pe datele oficiale?
                      Sau, la ce capitol crezi tu ca e mai bun motorul de pe Fiat?

                      Comment


                      • #26
                        Scuze Bogdan, unde am spus ca e mai bun motorul de pe Fiat ?!
                        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                        Comment


                        • #27
                          pai ai spus ca ai paria pe fiat. de aici deducem ca ti se pare mai bun motorul de pe fiat.
                          dar s-ar putea sa fie o problema in logica noastra asa ca reformulez eu intrebarea: de ce ai paria pe fiat?
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Rumburak
                            Legat de T-Jet 150CP contra i-Vtec 140CP, as paria pe Fiat.
                            Nu era vorba de motoare aici?

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by chipson78
                              pai ai spus ca ai paria pe fiat. de aici deducem ca ti se pare mai bun motorul de pe fiat.
                              dar s-ar putea sa fie o problema in logica noastra asa ca reformulez eu intrebarea: de ce ai paria pe fiat?
                              Nu mi se pare mai bun motorul de pe Fiat, nu am incredere in fiabilitatea lui. Am vrut sa zic doar ca inclin sa cred ca Fiatul cu motorizarea in discutie e mai rapid pe 0-100 si pe drum virajat. De la 140kmh in sus merg pe Civic.
                              Sper ca acum am lamurit ... nu mai sariti ca dobermanii.
                              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                              Comment


                              • #30
                                n-am sarit ca dobermanii, te-ai exprimat tu ambiguu. ai zis ca dintre i-vtec si t-jet, ai paria pe fiat. noi ce sa mai intelegem? :roll:
                                dar, ma rog, sa n-o dam iar in discutii "yamacri" ca n-are rost. acum am inteles ce vroiai sa zici. eu as paria pe vtec. nu de altceva, dar simt eu ca teoreticul avantaj al t-jet e "compensat" de restul(cutie, transmisie,etc....).
                                civic 2.2 5D FK3
                                CR-V 2.2 AT RE6

                                Comment

                                Working...
                                X