Intake pentru Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intake pentru Accord

    Ma bate gandul sa imi pun o admisie mai cu pedigree. Ma intereseaza si un sunet un pic mai rugged (intotdeauna mi s-a parut ca Accordul meu e un pic prea silentios si discret :roll: ), si micul spor de performanta aferent (Accordul lui Andreicsa, cu evacuarea Greddy Evo2 si K&N short ram intake e vizibil mai rapid decat suratele stock)

    In primul rand, ar trebui sa decid intre short ram si CAI. in principiu, as prefera short ram, e si mai usor de montat (nu tre sa ajung cu tzevaraia pana in fund la taxatoare), si nici nu exista riscul de a suge apa in motor (cu toate ca si la CAI, am inteles ca e mai mult teoretic decat practic)

    Am inceput sa ma uit pe net, si am gasit urmatoarele optiuni:

    K&N Typhoon (andreicsa). L-am vazut la treaba, place la mine, are marele avantaj ca poate fi montat fie ca short ram, fie ca si CAI.

    HPS: la fel, poate fi pus ca short ram sau CAI. Mai ieftin, dar nu stiu nimic despre. Pare interesant. In plus, am impresia ca poate fi cumparat doar ca short ram, cu vre-o 30$ mai ieftin.

    Fujita CAI: cold air intake, dintr-o bucata. Ma ingrijoreaza putin ca nu cumva sa se "impiedice" de alte chestii din compartimentul motor, care ar putea fi dispuse altfel decat la TSX.

    AEM short ram: well... AEM e AEM. suna bine...

    Injen short ram/CAI: alt 2-in-1, care pare interesant.

    Ceva opinii?
    2006 Accord CL7 2.0 MT

  • #2
    Se face un group-buy pentru ice-box - cel putin pare in lucru . Vad ca nu l-ai luat in seama, probabil pentru ca ai spus ca vrei sunet mai mult.

    Eu mi-am transformat airboxul stock intr-un pseudo comptech icebox - practic am scos rezonatoarele si i-am pus o pipa de tras aer mai rece. Este descris aici:
    http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewto...r=asc&start=20
    Poti continua experimentul punand un filtru panel K&N (inima icebox-ului comptech).
    Cand merg cu geamul deschis se aude lovely, fara multa galagie. E mai mult un growl feroce :roll: - mai suierat.

    Ca si recomandare, pentru ca orice vei face (ma rog cu exceptia unui short RAM) va trebui sa dai jos rezonatorul, ar fi sa incerci sa faci acelasi lucru, pentru ca te costa extrem de putin. Vezi cum te simti. Eu nu pot spune cert ca ceea ce simt este placebo sau nu, insa am senzatia ca masina trage mai cu voiosie la low si mid range - exact ce ma interesa.
    Nu degeaba si kitul mugen e tot sealed . Puneau ei unul deschis daca era mai eficient.
    2007 CL7, Graphite Pearl

    Comment


    • #3
      am vazut iceboxul, dar parca as vrea un filtru conic, arata si suna mai nasty :twisted:
      2006 Accord CL7 2.0 MT

      Comment


      • #4
        Pai trebuie sa-ti evaluezi bine prioritatile. Pentru mine zgomot la drum lung este no-go.
        2007 CL7, Graphite Pearl

        Comment


        • #5
          la cum tin eu muzica la drum lung... :lol:

          Serios, am luat ca exemplu Accordul lui Andreicsa, si mi se pare decent. Nu urla ca descreieratu, ci suna mai agresiv, pe masura ce-l calci.
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #6
            Si pe mine ma batea gandul sa pun un filtru sport, dar mie frica de praful pe care l-ar putea papa masina.
            Totusi daca ar fi sa pun unul as pastra cutia actuala si as pune doar filtrul.

            Comment


            • #7
              in cazul asta, cred ca cel mai bine, te lipesti la group-buy-ul pentru icebox comptech

              P.S. filtrele aftermarket (sport) sunt mult mai eficiente, din cate am inteles, fiind facute din materiale mai bune, necesitand doar o curatire periodica (la americani ziceau de 50.000 mile, dar la noi cred ca o sa-l curat la 10.000 km :lol: )
              2006 Accord CL7 2.0 MT

              Comment


              • #8
                Cryo, te refereai cred la eficienta in sensul de performanta, caci in sens de filtrare sigur nu este mai eficient.
                Cea mai buna performanta desigur este fara filtru .
                Dpdv filtrare, cel mai eficiente este un filtru vechi.
                Totusi, atat timp cat filtrul sport este intretinut corespunzator, esti safe, insa este usor sa gresesti cu ungerea - deci trebuie atentie.
                2007 CL7, Graphite Pearl

                Comment


                • #9
                  gata, am comandat 3 bucati Injen CAI + 3 hydroshields (pentru mine si alti doi fericiti de pe-aici )
                  2006 Accord CL7 2.0 MT

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cryo
                    gata, am comandat 3 bucati Injen CAI + 3 hydroshields (pentru mine si alti doi fericiti de pe-aici )
                    Buna decizie! Chiar vreau sa le vad (mai bine zis sa le aud :P )

                    Comment


                    • #11
                      stai intai sa le trimita nenea, ca vad ca se cam coteste... ba ca are in stoc, dar nu 3, ba ca injen ii trimite 2 shipmenturi pe saptamana, si deci poate peste 2 saptamani vin 3 bucati... etc...

                      I-am zis sa trimita acum ce are pe stoc (nici macar nu stia cate are cica), iar restul intr-o saptamana-doua cand ajung. Are termen pana azi sa dea un tracking number, in caz contrar urmand un paypal claim....

                      omu' e responsive, dar nu-mi dau seama unde se termina exact abureala si unde incepe adevarul...
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        Is si ff aerieni ebay-erii astia, ba au , ba n-au, is o serie de intermedieri si acolo de te doare mintea

                        Comment


                        • #13
                          gata, sunt pe drum toate 3
                          cred ca i s-o acrit cat l-am batut la cap :twisted:
                          2006 Accord CL7 2.0 MT

                          Comment


                          • #14
                            Exista niste probleme mari de onorare a comenzilor la nivel de CAI Injen din partea fabricii din California.

                            Sunt foarte multe comenzi pentru Honda Non US si acest lucru i-a luat pe nepregatite...practic linia lor de productie este "overloaded".

                            Am si eu o comanda de pe 26.06 dupa care tot stau sa fie onorata din pacate...

                            Comment


                            • #15
                              pai de aia am fost foarte clar cand m-am interesat: pe stoc.
                              2006 Accord CL7 2.0 MT

                              Comment

                              Working...
                              X