DOHC vs SOHC la Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Hmm, tot n-ai inteles ideea...
    Generatia asta NU este facuta pentru performante in stil 'race', ci este adaptata nevoilor si stilului omului obisnuit.
    Nu intamplator am mentionat ca alegerea acum este si mai usoara si, ca si client, stii foarte bine ce alegi: k24=sportivitate sau r20=economie.
    Nu cred ca cineva care va opta pe R20 o va face pentru potentialul lui sportiv si nici nu cred ca-l va interesa daca castiga sau nu la liniute. Si daca totusi o face, va fi rezultatul unei decizii luate in necunostinta de cauza.
    Cu K20Z2, au incercat sa ajunga la un nivel de economie specific dorintelor targetului si au facut artificiul cu i-VTEC economic. Bun artificiu, dar nu prea eficient din punctul asta de vedere, motorul avand un comportament slab la turatii mici (sa recunoastem, masina pare underpowered sub 3000rpm). Acum au avut posibilitatea sa ofere o alternativa prin seria R: comportment decent la turatii mici, fara sa oblige practic la turari masive pentru a simti ceva cuplu in deplasarea de zi cu zi, si un consum mai mult decat decent.
    Razvan a punctat bine, este alternativa ideala la diesel.
    Si inca o chestiune: lasa putin un Accord cu R20 sa atinga macar 10.000 km si pe urma vorbim. Am vazut asta la R18, pur si simplu motorul a explodat dupa 8-9000 km. Feelingul de putere n-o fi acelasi in turatii inalte, dar sunt convins ca pana si la o liniuta va face o figura buna in fata K20-ului.

    Comment


    • #32
      Tu ce intelegi prin potential sportiv? Capacitate de a merge insesizabil mai bine intre 2000 si 2500 rpm?

      Mie seria asta R nu mi se pare deloc un pas in fata, doar poate dpdv al consumului.

      Propunerea ramane valabila si acum si peste 10.000km :P
      Ochiul meu vrea sa vada practica.

      Comment


      • #33
        N-am asociat potential sportiv cu imbunatatirea cuplului la turatii joase, tocmai am zis ca nu e facut pentru utilizare 'race' si da, da impresia cum ca nu ar avea vlaga la turatii mari. Doar am zis mai asteapta pana face macar 10.000km.
        Depinde ce intelegi prin pas in fata si cui ii este dedicat motorul...nu prea poti sa ceri motor de Type R sau S2000 la o masina de familie, dar totusi sa consume putin si sa se simta lumea comod in masina. Tu asat cam ceri. Ai fi vrut o putere de 170-180cp, cu consum de 140cp, si acceleratie de Type R. Asta nu inseamna neaparat evolutie si ar fi momentan mult prea greu de realizat. De fapt, avand in vedere limitarile motorului Otto, e aproape imposibil.

        Comment


        • #34
          ca tot era vorba de motorul de 2.0
          http://www.autocar.co.uk/CarReviews/...-ES-GT/234176/

          Comment


          • #35
            Originally posted by andreicsa
            Originally posted by BogdanCTR
            Vechiul k20 de pe Accord era un VTEC 'fals', in sensul ca pana in 2500 rpm mergea cu o supapa 'moarta', dupa care ii dadea drumul pe came normale. Noul R20 e mult mai a la Honda, stand pe came agresive mai mereu si comutand pe came economice doar la croaziera.
            .
            Aseara am condus noul Acord R20, frumoasa masina, eleganta. DAR legat de motor am ras impreuna cu razvan de ea. Se comporta exact ca si Civicul R18: infundata, innecata si fuge NU.

            Lasand toata teoria deoparte, ca ma dor ochii de la citit, eu accept oricand o provocare(care poate fi vazuta si ca un test), cu un Accord R20, pe care il astept cu toate supapele lui sport, specificatiile de exceptie, si axul cu came "in stil Honda" sa imi demonstreze ce poate.

            Am mai desfiintat multe mituri pana acuma, si promit sa il desfiintez si pe acesta :P

            andrei:am promis si CL9 M/T si va fi.vom avea si noul R20 vs K20Z2A!il asteptam pe seby :wink:

            masina de aseara iese din discutie!multumim lui ATI inca o data!

            dar are vladutza un "pretenar" cu 2.4 AT!daca are sange vom afla,nu?daca nu, ce sa facem :roll: !povestile de la sucuri,la o fitza sunt mai frumoase decat realitatea 8) !


            @bogdan:

            adevarat ca aici suntem de acord!2.0 -ECO si 2.4 the real HONDA!
            ex CL7 AT 2006
            CN1 Sport 2005
            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

            Comment


            • #36
              Poate am exagerat si eu un pic ... nu stiu ce sa zic ... poate. Vad totusi ca de la un timp acest k20z2, care pana nu de mult era laudat, era "Honda", era "din seria k", si multe alte laude, mai nou "nu mai e Honda", "are supape moarte"(aici un adevar este, exprimarea e nasoala), e "V-tec fals" etc si nu mi se pare o abordare prea eleganta.

              Castigurile lui R20 in fata lui K20 teoretic sunt , dar practic?
              - un consum de 1 litru mai putin? aici e vorba si de sofer, si de stilul de condus, sunt atat de multi factori care pot anihila diferenta asta de 1litru.
              (de ex masina mea ia ba 10 , ba 11, ba 10.5, ba 11.5, ba 9.... dupa cum vrea ea, deci diferente 1-2 litri la aceeasi masina in aceeasi saptamana )
              - cuplu la turatii joase? oare chiar asa este de sesizabila diferenta? eu nu am simtit-o asa uluitoare cand am condus masina respectiva.

              Oricum, dorinta mea de a testa cele 2 motoare ramane valabila, nu neaparat numai 400m, si la turatii joase, si in 2 si in 3 si in 4. Pentru ca la 150 si ceva de cai, o fi un family car, dar nu e masina de mers la piata, pt asta avem multe 1.9 TDI sau 1.5DCI disponibile pe piata, iar din cate vad eu atat pe forum, cat si prin trafic, media de varsta la K20z si R20 sau R18 e 20-30 de ani.

              Comment


              • #37
                Pe piata noastra, Honda e total atipic privita. Afara, e o marca de family, cu medie de varsta destul de ridicata (exceptie facand Type R si S2000 bineinteles).
                Aici nu putem vorbi ca DOHC sau SOHC e mai Honda. Cand am zis ca SOHC pare mai Honda ma refeream la agresivitatea lui destul de constanta (bineinteles, in limitele constructive) daca omul nu merge economic. Si bulk-ul motoarelor Honda all-time a fost net de partea SOHC. Lumea uita asta.
                Crede-ma ca la consum e o diferenta sesizabila la acelasi stil de mers. Ideea e ca K20 te obliga oarecum sa-l turezi, pe cand R20 nu. De aici si diferenta. Ok, K20 pare mai agresiv, are un sunet placut, respira lejer la turatii, dar avea minusurile lui (un DOHC agresiv in turatii nu prea se prezinta bine la cuplu de turatii joase). Iar VTEC este 'fals' in sensul ca nu este unul de performanta asa cum se banuia si nici unul prea tehnologic avansat.

                Comment


                • #38
                  am stat azi si m-am documentat pe net... daca noul accord 2.4 cu transmisie automata imi da mai mult de o masina pe 400 m, fac urat... niste oameni care chiar se pricep au scos pe padele cu 2.4 7.8 sec, iar pe a mea au reusit sa scoata 8.0 sec... deci eu zic ca se poate, intr-o zi buna in care nu ma f##e tija din picior... de fapt cred ca am sa incerc sa-l conving pe 2.4 padele sa se dea cu andrei, care oricum e mai rapida ca stock... :lol:

                  2.0 manual old:
                  Weight 1357 kg
                  Max power 153 bhp at 6000 rpm
                  Max torque 140 ft at 4500 rpm

                  2.4 auto new:
                  Weight 1540 kg
                  Max power 198 bhp at 7000 rpm
                  Max torque 170 lb ft at 4200 rpm

                  iaca datele... luati si calculati pe hartiutza si spuneti ce da, ca eu nu-s fizician:P
                  my blackie...2007 Honda Accord 2.0 M/T LS Nighthawk Black
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...tza6/my+honda/
                  2009 Honda Accord 2.0 M/T Executive Volcano grey

                  Comment


                  • #39
                    Majoritatea producatorilor tind catre motoare mai mici, supraalimentate. Mi s-ar fi parut mai bun si mai usor de condus un 1.8 + o solutie oarecare, decat un 2.0 aspirat. Evident insa cum ei merg intr-o anumita directie, chestia asta se va intampla mai tarziu sau niciodata.

                    Pe mine cel mai mult ma deranjeaza un lucru. Tot vorbim de filosofia Honda, de cat de precauti sunt ei cu mediul, cum gandesc pe termen lung sa eficientizeze consumurile etc.

                    Daca ar fi asa, ar trebui sa scada cantitatea si calitatea materialelor folosite, reducerea optiunilor, simplificarea accesoriilor, etc. Per total sa se ajunga la o masina mai usoara (de 20 de ani acest lucru nu s-a schimbat pozitiv), mai simpla, mai robusta pentru a rezista in circulatie mult mai mult. Asta ar insemna dupa mine ecologie si gandire pe termen lung. Simplitate si eficienta.

                    Mai degraba mi-ar placea un Accord de 800kg mai spartan, dar foarte ergonomic, cu motorul capsulat si foarte simplu, cutie automata cu variatie continua etc.

                    Dar asa ceva nu este vandabil, oamenii vor butonase si optiuni, eu le-as da oricand pe un sasiu extraordinar, sau niste scaune profilate, ergonomice si foarte usoare, ventilate sau dintr-un material special.

                    De cand a aparut automobilul modern, s-au facut doar imbunatatiri, masinile au crescut in greutate, dar performantele si consumul nu s-au schimbat semnificativ. Ci doar confortul si pretul... si evident numarul masinilor si accesul oamenilor la ele.
                    dio
                    Administrator
                    Last edited by dio; 20-08-08, 11:11.
                    2.0i 2005

                    Comment


                    • #40
                      dio, explicatia cu greutatea e simpla. Nevoia de siguranta, zone de deformare contolata, structuri rigide etc.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        ... materiale folosite, preţ, etc. Siguranta o poti obtine si dintr-o cabina gen smart, greutatea ar putea scadea semnificativ daca ar folosi aluminiu in loc de oţel pentru tabla, etc. Dar nu este vandabil, ar insemna sa scoata celelalte optiuni ca sa tina pretul decent.

                        Un lucru e cert. Suntem departe de a fi eficienti. Toata viata ne-o petrecem in jurul a niste valori si concepte care nu fac decat sa ne complice existenta. Si eu nu cred "emotiv" in nicio companie, nici macar in Honda. Acestea exista pentru un singur scop: profitul. Ca ei sunt japonezi si privesc treaba asta mai complex, schimba prea putine. Nu am cum sa ma inchin la ei ca mi-au facut de fapt un bine si au scos un SOHC.
                        2.0i 2005

                        Comment


                        • #42
                          O comparatie intre K20 si R18 la Civicul sedan in Asia (da, acolo au si motoare de 2.0 ) pe TOVA

                          Din ce spune nenea ala, diferenta se simte de pe la 140 km/h in sus, in schimb la turatii mici si medii R18 se comporta mai bine.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #43
                            am vb cu ionut si vom face cate-va teste peste 2 saptamani!adica un versus SOHC-DOHC!REVENIM!
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • #44
                              Un dyno comparativ intre R18A si K20Z facut de cei de la TOVA. Observati ca intre 4.200 si 5.300 rpm, R18 e peste K20? Observati cat de mica este diferenta dintre cuplul maxim la cele doua motoare?

                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #45
                                Pacat ca nu au grafic de la ture mai joase - ar fi fost interesant de vazut.
                                akebono
                                Senior Member
                                Last edited by akebono; 22-08-08, 12:39.
                                2007 CL7, Graphite Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X