DOHC vs SOHC la Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    DOHC VTEC FTW !
    Vtec Junkie B16a2.

    Comment


    • #17
      Faptul ca Honda a decis ca SOHC e mai potrivit pt. Accord-ul 2.0 nu inseamna un regres nici pt companie si nici pt model. Accord-ul devine o masina cu valente mai plimbarete decat sportive si asta nu ar trebui sa mire pe nimeni.

      Acolo unde e cazul, Honda a pastrat DOHC si ca atare, valentele sportive.

      De aici deducem concluzia ca fiecare model este potrivit unui caracter si unor nevoi. :wink:
      If Honda built people, nobody would ever die.

      Comment


      • #18
        akebono, eu te inteleg si pe tine, ca si eu as fi vrut 'avioane' de la Honda. Din pacate, insa, realitatea este cu totul alta, lumea se schimba, exista alte norme, alta cerere, alte prioritati. Honda n-a facut decat sa se adapteze noilor norme si prioritati asa cum stie mai bine. Daca altii prefera sa declare cifre mult prea optimiste si sa se dovedeasca ca de fapt sunt niste mincinosi ordinari, Honda a mers intotdeauna pe marketing corect si pe solutii pe termen lung.
        Acum cativa ani, multi radeau de Honda prin State ca ofera motoare prea mici si truck-uri prea slabe, si unii se tavaleau pe jos de ras cand Honda decidea sa aduca Fit-ul. Acum, cand Fit-ul creste de la luna la luna cu 100%, nimeni nu mai cumpara truck-uri si Honda e cam singura care cunoaste o crestere a vanzarilor de invidiat, le-au cam pierit rasul.
        Asa si cu motarele astea...s-au intors la vechea solutie si au imbunatatit-o pentru ca la nivelul asta lumea urla dupa economie, nu dupa turatii, putere, etc. La ce se intampla astazi, trebuie sa fii eficient cu cel putin 2 ani inainte de termen.
        Peste 2 ani cand benzina o sa fie 2 euro/litru, Honda o sa aiba deja 4-5 modele hibrid in line-up si o sa se uite de sus la alti producatori cum se chinuie sa recupereze si ei din timpul pierdut, anterior preocupati fiind in a se da rotunzi prin masini de sute de cp.

        Multi vad in honda design si fiabilitate, unii vad masini sportive, dar foarte putini "simt" filozofia Honda si capacitatea incredibila a acestei companii de a se adapta vremurilor. Sa nu uitam ca in anii '70 a fost exact acelasi caz, producatorii care ofereau de la V6 in sus fiind nevoiti sa capituleze in fata mictului Honda Civic cu motor de 1.2 si putin peste 50cp.

        Comment


        • #19
          Bogdan, SOHC nu aduce nimic in plus tehnologic pentru a obtine consumuri mai mici decat un DOHC. Acesta din urma nu are o bug conceptual care-l limiteaza la a obtine perfromante in domeniul consumului.
          Drept dovada exista DOHC-uri de 2L care consuma mai putin si ofera performanta mai mare: de exemplu motorul de pe e90. Prevad un raspuns de genul BMW minte cu nerusinare, dar totusi: nu cred ca umfla cifrele chiar cu 20% ca si-ar da singuri cu tifla in cap.

          Ceea ce vreau eu sa subliniez este ca afirmatia: folosim SOHC pentru a fi compatibili cu normele viitoare si a obtine consumuri bune samd de fapt ascunde in spate altceva: am redus mult consturile de productie si asta este un atu foarte important in batalia de pe piata auto.

          DOHC este la orice ora mai scump, mai complex si mai avansat tehnologic decat un SOHC.
          2007 CL7, Graphite Pearl

          Comment


          • #20
            Eu iti spun ce am mai spus. Honda considera mai eficienta calea de a umbla mai mult la distributie si nu la electronica. Si, pana la urma, ce este rau in a umbla si la costuri, daca performantele si calitatea nu sufera de pe urma lor? SOHC 16 vale cu variable lift pe toate supapele ar fi un first in lumea auto, si eu lucreaza deja la asta. Si atata timp cat motorul respira prin 4 supape pe cilindru, nu se intampla nimic rau. Motorul este mau usor, mai ieftin de facut, consuma mai putin, greutatea e repartizata mai bine, deci care ar fi dezavantajul?
            Cat despre BMW, sa fim seriosi. Acel motor consuma ca orice alt motor de 2.0 l, si nu e prima oara cand declara marea cu sarea. Exemple sun cu nemiluita, de la timpul de deschidere al softopului la Z4 pana la afirmatiile oficiale cum ca SMG ar avea timpi de schimbare mai mici decat o manuala.

            Comment


            • #21
              Originally posted by BogdanCTR
              Din punctul meu de vedere, acum alegerea e mult mai usoara si distinctia se face mult mai repede. Vrei economie si mergi normal, 2.0 SOHC, vrei sportivitate si nu te prea doare economia, iei 2.4 DOHC. La SOHC, preformantele nu difera fata de predecesor. Ba chiar as putea sa zic ca sunt mai bune, avand in vedere ca greutatea a crescut sanatos.Vechiul k20 de pe Accord era un VTEC 'fals', in sensul ca pana in 2500 rpm mergea cu o supapa 'moarta', dupa care ii dadea drumul pe came normale. Noul R20 e mult mai a la Honda, stand pe came agresive mai mereu si comutand pe came economice doar la croaziera.
              Atata timp cat motorul 'respira' prin cele 4 supape pe cilindru, nu este nici un fel de regres, ci dimpotriva: resueste sa faca cu o axa cu came ce ar putea usor face cu 2. Chiar si din punct de vedere al pierderii mai mici de putere este un mare avantaj.

              Matiz merge pe solutia antica 2 supape pe cilindru, deci mari avantaje in afara de cuplu de la turatie joasa si consum enorm daca-l turezi nu prea ii gasesti.

              ca de obicei threatul deschis de tine bogdan este f fain!ai dreptate in unele puncte dar sigur nu ai la altele:

              1.motorul 2.0 SOHC este un motor creat pt economie si ruda saraca din EU!in loc de i-VTEC eu as fi scris "VTEC-E(economic)".am avut masina de la ATI si...sigur este un "down grade"! lenes si fara vlaga la gabaritul masinii.masina este un mare plus per total totusi!

              2.K20Z2A de pe CL7 2006< este un DOHC cu came sport pe admisie doar care functiona in 12 valve pana la 2200 rpm de unde avea activ si i-VTEC! :wink: .deci atributul tau de fals...hmm.nu cred ca se potriveste grozav! :wink:

              3.varianta 2.4 i-VTEC DOHC M/T ramane de referinta pt spiritul pur sange honda exact cum spui si tu.cred ca va fi noua mea honda!

              4.varianta 1.8 SOHC este....stim cu totii care am putut compara!

              5.mai "fals" ca actualul 2.0 SOHC i-VTEC 16V HONDA nu cred ca am gasit decat vechiul 2.0 benzina de la VAG ori PSA.cel de 131 CP respectiv 136 CP.

              bogdane continuam discutia la nationala,ok? :wink:

              s-ar lungi nepotrivit
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #22
                Razvane din cate stiu ii spun i-VTEC si nu VTEC-E pentru ca 1. E electronic 2. Are si VTC fata de VTEC-E simplu.

                K20Z2 are la fel cu VTC activ pe toata plaja de turatii si VTEC-E clasic.
                '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

                Comment


                • #23
                  "VTEC-E"-era o figura de stil a mea prin care vroiam sa subliniez ECONOMIA.. :wink:

                  remediez imedat si pun ghilimelele

                  VTC pe K20Z2A este inactiv in regim "idle" din cate stiu eu.s-ar putea mai exact sa fie inactiv <1000 rpm!
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #24
                    Am gasit ceva foarte interesant, ca tot se mira Achim de ce ii consuma asa putin ... se pare ca motorul de pe EP3 respectiv K20A foloseste un soi de 3 stage VTEC numai ca ceva mai inteligent

                    Sursa: http://asia.vtec.net/article/k20a/
                    '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                    '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

                    Comment


                    • #25
                      Razvane, eu te inteleg si pe tine, si crede-ma ca nici eu nu ma impac prea tare cu ideea, dar traim niste vremuri deosebite care necesita o adpatare uneori in jos.
                      Inteleg ca si feeling-ul SOHC da impresia ca motorul nu are aceeasi vana ca si DOHC, insa asta se datoreaza faptului ca la SOHC valvele nu sunt actionate direct de came, si prin tije hidraulice, nu direct ca la DOHC. De aceea, poate rasp motrului nu va fi atat de prompt, insa permite o plaja de reglare mai buna a valvelor pentru mersul economic.
                      Decat sa "infunde" injectoarele si evacuarea cu tot felul de "filtre", sa faca motare de 180cp, dar restictionate de acestea la 150cp, Honda prefera sa mearga pe drumul clasic al modificarii distributiei, inima motorului de fapt. Pierderile sunt mici, motorul "respira" bine.
                      Dar, cum nu le poti avea pe toate, sentimentul de motor solid nu mai e acelasi.

                      Comment


                      • #26
                        ar ramane totusi o caracteristica importanta a acestui motor SOHC.are distributia cuplului motor pe o plaja de turatie muult mai mare.practic momentul maxim este atins de f de jos si este disponibil pe toata plaja de turatie.ii lipseste fata de vechiul DOHC acel KICK de la 4000rpm<.cred ca de aici si feeling-ul ca motorul este mult mai slab..

                        l.e.:il gasesc un motor genial pt CR-V!!!!
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                        Comment


                        • #27
                          Este folosit pe CR-V -ul actual. 2.0 de pe CR-V -ul actual este SOHC dar in varianta de 150 CP
                          Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                          Comment


                          • #28
                            Exact ce spuneam, un motor mai prietenos cu cei care nu vor kick VTEC sau turatii halucinante. :wink:
                            De-aia ziceam ca acum e mult mai usor sa se faca distinctie si doritorii stiu bine pt ce opteaza. Prin asta Honda acopera un segment mai larg de cumparatori.
                            Iar pe CR-V e neasteptat de capabil.
                            Personal, consider generatia asta de motoare R drept una foarte placuta la condus zilnic si capabila de performante notabile la un consum nu atat de mare.

                            Comment


                            • #29
                              cu ultimul tau post putem puncta concluzia cea mai buna.

                              2.0-family car,tine cu bugetul familiei.eu i-as spune distrugatorul mitului diesel.la segmentul accord honda si-a cam taiat craca...

                              2.4- the real VTEC.
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by BogdanCTR
                                Vechiul k20 de pe Accord era un VTEC 'fals', in sensul ca pana in 2500 rpm mergea cu o supapa 'moarta', dupa care ii dadea drumul pe came normale. Noul R20 e mult mai a la Honda, stand pe came agresive mai mereu si comutand pe came economice doar la croaziera.
                                .
                                Aseara am condus noul Acord R20, frumoasa masina, eleganta. DAR legat de motor am ras impreuna cu razvan de ea. Se comporta exact ca si Civicul R18: infundata, innecata si fuge NU.

                                Lasand toata teoria deoparte, ca ma dor ochii de la citit, eu accept oricand o provocare(care poate fi vazuta si ca un test), cu un Accord R20, pe care il astept cu toate supapele lui sport, specificatiile de exceptie, si axul cu came "in stil Honda" sa imi demonstreze ce poate.

                                Am mai desfiintat multe mituri pana acuma, si promit sa il desfiintez si pe acesta :P

                                Comment

                                Working...
                                X