BERTRO: '08 Honda Civic Hybrid Sedan 1.3L IMA CVT, Dark Grey (USDM)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    aaa, scuze atunci. ops: in cazul asta e primul hybrid american de pe forum :wink:
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Originally posted by ticker
      aaa, scuze atunci. ops:
      nu-i niciun bai. trebuia sa pun eu locatia de la bun inceput.

      e primul hybrid american de pe forum :wink:
      in cazul asta... sunt pionier dupa ce o iau, ar trebui sa fac un cantec:
      "am honduta mea, sunt pionier
      si ma mandresc cu ea, sunt pionier"

      PS: planuiam sa ma duc duminica downtown sa fac niste poze de pe la evenimentele Honda. Ploaia torentiala a fost de alta parere
      La MP-ul asta, Echipa Honda F1 a obtinut locurile 7 (prin Barrichello) si 11 (prin Button)

      2 poze facute de altii w/e asta:

      (civicul e in al 10-lea an consecutiv de "cea mai bine vanduta masina" aici)
      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

      Comment


      • #18
        S-o stapaniti sanatosi si sa aveti parte de ea artyman:
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #19
          wow...deci e vb de hybridul american.
          si eu eram confuz la inceput.

          asteptare placuta ! Felicitari pentru alegere
          '18 BMW X1 18xd
          '15 BMW i3 range extender
          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

          Comment


          • #20
            superfelicitari
            forumul te poate ajuta pentru trecerea mai usoara a timpului
            Daca locuiam pe continentul tau Accord V6 Coupe Manual era alegerea, insa fiecare cu necesitatile, gusturile si asteptarile lui.
            =D>
            ...

            Comment


            • #21
              merci. chiar ca ma ajuta forumul sa mai treaca timpul. pana vine honda mea, mai citesc despre hondele altora

              Probabil acu vreo jumate de an mi-as fi luat un accord coupe fara sa ma gandesc de 2 ori. Insa avand in vedere pretul din ce in ce mai nesimtit al benzinei (azi a sarit la 1.5$/litru), ma felicit ca mi-am luat hibrid.

              Daca peste 3 ani cand expira lease-ul imi trece prin cap sa-mi iau altceva, dau masina asta inapoi si-mi iau un Accord hibrid sau urmatoarea generatie de Civic hibrid.

              Da' pana atunci mai e...
              2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
              2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

              Comment


              • #22
                mda, update... din pacate nu prea optimist:

                dupa ce timp de 3 sapt l-am sunat pe dealer aproape zilnic sa-l intreb unde naiba e masina mea (pe care initial mi-o promisese intr-o saptamana maxim de la aprobarea lease-ului), ieri imi zice ca "stii, de fapt, nu mai sunt hibride disponibile pe nicaieri, ca stocul de 2008 s-a epuizat si nu se mai produc decat 2009 care or sa fie la vanzare abia peste 3 luni, in toamna".

                Trecand peste faptul ca (importatorul) Honda probabil a fumat iarba de i-a venit ideea sa lase o gaura de 3 luni in vanzarile hibridei, in conditiile in care concurentul direct (toyota) are 2 hibride disponibile si perioada curenta este una in care cererea de masini cu consum mic a crescut exponential aici (lumea scapa de masini mari si cumpara masini eficiente pt concediile de vara), abia m-am abtinut sa nu-l injur pe asta la telefon pt ca ma asigurase ca are masini disponibile (stiam ca hibridele sunt rare, asa ca l-am intrebat clar inainte de a cumpara daca poate onora comanda). Acu o dadea in abureli "pai sa vezi... alea care-mi apareau disponibile erau de fapt demos sau rezervate, blah blah".... a lot of BS.

                pt moment i-am dat 48 de ore sa-mi scoata o hibrida din pamant, daca nu ma duc la toyota. Stay tuned.
                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                Comment


                • #23
                  Nasol, daca si in tari cu un grad de civilizatie ridicat se intampla din astea... ce pretentii sa mai ai la noi :x
                  '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                  Fosta:
                  '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                  Javascript motherfucker in Iasi?
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                  Comment


                  • #24
                    Bertro, unde se produc hibridele voastre? Cumva in SUA?
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • #25
                      La noi sunt in stoc 8) ( in Romania )
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        Bravo KMR, suceste-i cutitul in rana omului! :roll: :lol:
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Ma gandeam s-o cumpere de aici si s-o ia in Canada

                          Asa-i trebuie daca vrea sa aiba grija de mediul inconjurator :lol:
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by andrei_r
                            Nasol, daca si in tari cu un grad de civilizatie ridicat se intampla din astea... ce pretentii sa mai ai la noi
                            cred ca aici se intampla si mai des, ca-s scoliti in spiritul bullshitului de marketing sa nu dea informatii descurajatoare unui potential client (am intalnit asta in numeroase domenii: vanzari, servicii, etc). Asa ca prefera sa bage promisiuni desarte chiar cand situatia e incerta, si dupa aia sa mearga pe noroc, poate le pica o masina disponibila. Asa a fost in cazul meu. Am aflat ca masina gri-inchis de care spunea ca e disponibila era de fapt rezervata de un alt dealership pt un client care avea ceva dificultati cu obtinerea creditului. Dealerul normal ca mi-a prezentat masina ca fiind disponibila si in secret mergea pe speranta ca poate nu ia ala creditul si masina devine intr-adevar disponibila. Din pacate, nu i-a mers. Intre timp normal ca s-au dat si celelalte culori (sau poate nici alea nu erau cu adevarat disponibile cand imi aratase el lista cu vreo 8-9 masini). Acu incercase sa ma convinga sa iau modelul non-hibrid sau altceva. Am zis "pas". Ar fi cam de cacao sa dai bani si tot sa nu iei ce vrei.


                            Originally posted by hondatu
                            Bertro, unde se produc hibridele voastre? Cumva in SUA?
                            nope, hibridele sunt facute in Japonia. In Canada si US se produc doar Civic non-hibrid. Alea se gasesc destul de usor. Un civic non-hibrid e a 2-a mea optiune de rezerva in momentul asta, dupa Toyota Prius.


                            Originally posted by KMR
                            Ma gandeam s-o cumpere de aici si s-o ia in Canada
                            haha. as vrea eu, dar biletele de avion + rata de conversie CAD/euro + pretul masinii + pretul de transport + taxele de import + pretul modificarilor pe care trebuie sa le fac la masina ca sa poata fi inregistrata aici + lipsa garantiei + lipsa posibilitatii de a o returna dupa 3 ani de leasing cred ca fac cat 2 toyote Prius

                            Originally posted by KMR
                            Asa-i trebuie daca vrea sa aiba grija de mediul inconjurator
                            pai nicio fapta buna nu trece nepedepsita, nu? :twisted:
                            sau poate tot raul spre bine. daca tot n-am ce lua acum, nu mai iau nimic si astept pana in iarna lui 2009, cand cei de la ZENN vor sa lanseze masina electrica cu hiper-condensator (EEStor) in loc de baterie (timp de incarcare de 5m, distanta de 400km/incarcare, viteza max de 130km/h).
                            2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                            2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                            Comment


                            • #29
                              Stii vreun pret la ea?

                              http://www.zenncars.com/ :wink:

                              Multumesc!
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • #30
                                asta care e in productie acum (facuta doar pt mers pe strazi din cartiere si din centru: viteza max limitata la 40km/h, raza de vreo 50km) costa ~16000 USD. Spun USD pt ca, in mod paradoxal, e produsa in Canada, dar momentan se vinde doar in US, fiind ilegal sa o conduci in aproape toate provinciile canadiene, din cauza ca legile referitoare la NEV/LSV (Neighborhood Electric Vehicles / Low Speed Vehicles) nu au mai fost aduse la zi de ani de zile aici. Se pare totusi ca luna asta s-au facut ceva progrese si Quebec a aprobat leagea care i-ar permite masinutei sa ruleze pe strazi care au limita maxima de pana la 50km/h. (adica marea majoritate a strazilor din cartiere si din centru - se estimeaza ca 90% din folosirea unei masini in america de nord e pe astfel de strazi, pt a merge la cumparaturi sau a duce copiii la scoala)

                                Noul model, care va fi capabil sa mearga pe autostrada se estimeaza ca va costa 25-30000$. Mai mult decat convenabil zic eu, in conditiile in care EEStor-ul va avea o durata de viata incomparabil mai mare decat orice acumulator (deci nu ai de dat bani sa schimbi baterii peste 5-10 ani), iar costul de utilizare la electrice e de 1-2 centi/km (comparativ cu ~10centi/km la o berlina pe benzina).
                                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                                Comment

                                Working...
                                X