AVY: '96 Honda CBR 900 RR FireBlade

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    kmr-ule ciclistica tine de comportamentul motoretei dat de cadru, bascula, si punctele de stabilitate, respectiv axul osiei fata si spate. cele doua puncte de stabilitate sunt variabile datorita pivotarii basculei care pivoteaza in axul de imbinare cu cadrul. asadar telescoapele fata lucreaza, sunt variabile, bascu;a pivoteaza, e variabila. desenul ce uneste axul fata, axul spate si punctul de sa (scaunul calaretului) dau caracterul motoretei, pe scurt CICLISTICA. acum daca nu s-a obosit academia sa studieze treaba asta....treaba lor. la motorism asa ii spune pentru ca descrie un complex descris mai sus. mai lasa-ne si tu sa traim :P
    sigpic

    Comment


    • #32
      Eu am întrebat care e definiția, nu de ce ține. Și, dacă e un termen importat, împrumutat, dați-mi definiția din limba de unde e împrumutat.
      Nu vreau definiția dată de academie, ci definiția dată de cei care folosesc termenul.
      Și, cu ocazia asta poate îmi spui ce înseamnă "motorism".
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #33
        pai ti-am descris mai sus. hai sa-ti dau un termen pe care n-o sa-l gasesti in dictionar din engleza "flickability"
        lumea motorsportului e plina de termeni bizari pentru "outsideri". unde ai mai auzit tu un drum care "varsa" sau "descarca" . ba uneori pe drum poti sa mergi pe "bile", ca sa nu mai vorbim de vestitele gume "ploi".
        hai ca nu te stiam asa serios, ce-i cu tine?
        sigpic

        Comment


        • #34
          Italienii folosesc acest termen.
          Daca inca ai indoieli dai si tu o cautare pe google si ai sa te convingi ca nu doar noi am folosit termenul.

          Comment


          • #35
            ei chiar leaga ciclistica de telaio care e cadru, cam ce spuneam eu
            sigpic

            Comment


            • #36
              Originally posted by liviu_cts View Post
              pai ti-am descris mai sus. hai sa-ti dau un termen pe care n-o sa-l gasesti in dictionar din engleza "flickability"
              lumea motorsportului e plina de termeni bizari pentru "outsideri". unde ai mai auzit tu un drum care "varsa" sau "descarca" . ba uneori pe drum poti sa mergi pe "bile", ca sa nu mai vorbim de vestitele gume "ploi".
              hai ca nu te stiam asa serios, ce-i cu tine?
              )) Ce mă, mă știi neserios?
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #37
                https://it.m.wikipedia.org/wiki/Ducati_Desmosedici
                KMR vezi aici cum e prezentata ciclistica la aceasta motoreta.

                Comment


                • #38
                  Acolo este prezentat modul in care e facuta motocicleta.
                  Uite aici ce înseamnă, dar n-are legătura cu ce zici tu http://forum.wordreference.com/threa...stica.1849579/
                  http://prntscr.com/9wk6ji
                  Adică designul șasiului motocicletei
                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 29-01-16, 22:36.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by kawamoto View Post
                    avy: Referitor la transformarea sc33 tau intr-un street fighter veritabil.
                    De ce te-ai oprit la jumatatea drumului?
                    Mai ai putin de lucru pentru al transforma complet. Ai inceput bine dar recomand continuarea proiectului. Urmatorul pas ar fi adoptarea ghidonului SBK ,alta codita respectiv stop si poate alt bug spoiler mai agresiv.
                    Daca continui cum ti-ar place tie,ar ajunge cu siguranta asa : http://www.sportrider.com/bikes/firs...0-naked-ground
                    Adevarul e ca am incercat o alta codita spate,mai ascutita, nu imi parea ca se potrigeste cu restul care are forme rotunde.... Dar ce trebuie si nu am gasit sant acele protectii laterale pentru radiator care ar completa design-ul. Nu am cautat o schimbare radicala,mai mult una estetica. Si mai este si o cu totul alta senzatie de mers cand ai renuntat la carene,mult mai intensa.

                    Comment


                    • #40
                      Motocicleta in cauza face parte din categoria naked-bike. Ce ai inceput tu este transformarea motocicletei de viteza intr-un street fighter bike.
                      Este adevarat ca in ziua de azi categoria naked-bike este inspirata tot mai mult din proiectele motocicletelor street fighter-bike.
                      Aceasta transformare se executa la nivel de unicat. Si ai sa imi dai dreptate ca motocicleta ta de acum va fi unicat. Daca o sa-mi dai voie si vrei pot sa iti dau cateva sugesti .

                      Comment


                      • #41
                        aripa fata si carena inferioara sunt imense, ele "cer" coada aia cat cada. scapa de ele apoi poti face proportiile corecte.
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Frumoase, mai ales cea neagra care aduce un pic cu Buell ( http://www.bikez.com/pictures/browse...22388&pageno=3 ) imi place bascula monobrat mai ales,dar un pic prea agresive fata de ce am avut eu in gand. Mai aproape de vizinea mea ar fi : http://www.icemanbike.de/lackierunge...11_street.html Adica ceva care sa nu scoata in evidenta ADN-un supersport,ci,din contra,sa fie un fel de sleeper .

                          Comment


                          • #43
                            Mai este un aspect. Cum mai plec eu la drum cu ascutitoarea.... ?
                            Attached Files

                            Comment


                            • #44
                              eu nu va inteleg, de ce mergeti la drumuri lungi cu motorete d'astea. ca aia care merg la ski cu coupeul
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by liviu_cts View Post
                                eu nu va inteleg, de ce mergeti la drumuri lungi cu motorete d'astea. ca aia care merg la ski cu coupeul
                                Pentru ca place!
                                FN2-ul papa:

                                Comment

                                Working...
                                X