AVY: '96 Honda CBR 900 RR FireBlade

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AVY: '96 Honda CBR 900 RR FireBlade

    Motocicleta mea este (tot) o Honda, CBR 900RR fabricatie 1996 ,130CP si 180kg la gol , 260km/h , 3,4s/100km/h
    Cei care au honda stiu de ce !

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/avy/
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 09-08-08, 11:57.

  • #2
    P.S. salutari Spider si Cartus

    Comment


    • #3
      Salutari maestre si bine ai venit si la rubrica asta.
      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

      2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
      ex - 1986 Honda MT5
      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
      ex - 2001 Honda Civic Type-R
      ex - 2007 Honda Jazz

      Comment


      • #4
        Dupa atatia ani, tot nu am renuntat la motor. Adica la Honda. La Honda mea veche.
        Doar ca a trecut printr-un proces de cosmetizare...
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Adica e acelasi CBR 900 din '96, doar cu modificari la carenaj, faruri?

          Noul far fata de la ce model e? Ai umblat la lumini in spate?

          Cati km are acum? Ai in plan sa mai umbli si la sa?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            de ce ai optat pt modelul asta? supersportivele/superbikeurile vechi sunt agile ca tirurile.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by liviu_cts View Post
              de ce ai optat pt modelul asta? supersportivele/superbikeurile vechi sunt agile ca tirurile.
              Ai dreptate dar CBR 900 Fireblade este o clasa aparte,de fapt ea a dat nastere ciclisticii supersportivelor de astazi. Este intradevar mai grea,230 kg plin dar foarte agera si stabila in acelesi timp.
              Ticker,asupra motocicltei s-a abatut principiul actiunii si reactiunii cu un old-timer Dacia de prahova,dupa care am recurs la cosmetizare. Eu,o placuta de titan si ea un far Yamaha MT01 de pe LOUIS.de ,am adaptat sistemul de prindere,geamul e de Kawa Z1000 nu stiu ce model,luat de pe ebay ffff ieftin,mai este o adaptare la bordul original care vine acum deasupra jugului,pintenul,codita si stopurile sant neschimbate. Motocicleta a trecut de 80.000 km,dar nu am umblat niciodata !! la motor. Primavara spalat-reglat carburatoare, nu plec cu ea de pe loc neincalzita niciodata,nu trec de 7000rpm in oras. In rest,gazu pe ea....

              Comment


              • #8
                Nu vrei tu să folosești un termen care are sens? Cuvāntul ciclistică nu există și nici derivații ale acestuia. Bănuiesc că te referi la ținuta de drum a motocicletei. Așa bănuiesc eu dar e bine să ne spui ce vrei să zici cu asta.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Originally posted by KMR View Post
                  Nu vrei tu să folosești un termen care are sens? Cuvāntul ciclistică nu există și nici derivații ale acestuia. Bănuiesc că te referi la ținuta de drum a motocicletei. Așa bănuiesc eu dar e bine să ne spui ce vrei să zici cu asta.
                  http://www.motociclism.ro/forum/inde...de-ciclistica/
                  Poate ca este un termen generalist,dar daca urmaresti un pic discutiile de pe forumul de mai sus iti vei face o idee la ce se refera. Oricum ,daca nu cunosti acasta terminologie nu poti intelege nici de ce unele sant mai motociclete decat altele.Iar eu nu voi explica nimic nimic mai mult,cine stie,intelege ce am vrut sa zic.

                  Comment


                  • #10
                    Da, tot nu există termenul ăla. E doar un fel de “ furculition“ .
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Imi pare rau KMR dar noi motociclistii folosim acest termen foarte des. De fapt daca ma gandesc nici nu gasesc alt cuvant pt acest termen.
                      Un alt termen folosit este bicicleta si este folosit pt cadru.

                      Comment


                      • #12
                        Hmm... mie imi pare far de MT03 din poze

                        Eu as schimba si lampile din spate, ceva de genul: http://www.dhgate.com/product/motorc...152885852.html

                        Noroc ca nu a dat boala asta si in mine
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Știu că este folosit dar el nu există și nu are o definiție clară Voi puteți să-l folosiți dar s-ar putea să īnțelegeți lucrurile diferit , pentru că nu are o definiție Īn rest, spor la folosit

                          Eu tot cred că vorbiți de comportamentul motocicletei ( ținută de drum īn diverse condiții ) dar dacă mă īnșel, īn cazul auto care este termenul echivalent?
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            KMR, daca ai sa urmaresti cursele MotoGP (incep in martie), ai sa auzi termenul si ai sa intelegi din context ce inseamna.
                            E ceva apropiat de "tinuta de drum".
                            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                            Comment


                            • #15
                              Este folosit de presa si revistele de specialitate.

                              Comment

                              Working...
                              X