Acura I like to own

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    :lol: Am zis asta mai demult, daca ar vedea, ar exploda.

    Pana la umra RDX este un crossover in adevaratul sens al cuvantului, n-as putea sa-l numesc chiar SUV. Are foarte mult din elementele unui hatchback mai curand.

    Comment


    • #17
      dupa poze ... as zice RL .
      cred ca dupa un drive-test, cu toate :lol: , as fi in masura sa raspund obiectiv
      '18 BMW X1 18xd
      '15 BMW i3 range extender
      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

      Comment


      • #18
        RDX
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • #19
          razvan, r u back?

          on topic : TSX sau TL.

          am o intrebare; TSX si TL nu sunt facute pe aceeasi platforma? ca vazusem un reportaj pe Explorer despre TL si il comparau su seria 5, A6, etc. si mi s-a parut cam ciudat. stiam ca Legend/RL e in clasa mare.
          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

          Comment


          • #20
            RDX , si sa-mi raspunda si mie cineva daca vrea(din cei care au facut testdrive cu ea)cum se comporta fata de un ACCORD 2.4 :x ...
            I don't care about other cars , i just love my Honda

            Comment


            • #21
              Pai fata de 2.4 A/T ... nu prea se compara nici macar la performante.
              RDX face suta in 6.x , motor turbo, are cutia A/T cu "Sport mode" unde schimba singura la rosu.
              RDX are SH-AWD care-i super fain, suspensii ferme , body roll mic pe viraje, ...

              Comment


              • #22
                Daca ar fi sa ne luam dupa specificatiile tehnice, pe hartie, in datele comparative privind acceleratia de la 0-60mph , RDX bate 2.4:
                http://www.cars.com/go/compare/trimC...,USB70HOC011D0

                si cred ca si in realitate... :lol:

                Daca de la 0-60mph RDX-ului ii trebuie 6,3 secunde, inseamna ca de la 0-100km/ora iar trebui cam 6,6-6,7 secunde, nu? In cazul asta s-ar putea bate cu Type R-ul... sper sa nu spun prostii... :wink:

                Dinu l-a testat, iti poate spune cum se comporta RDX-ul; el n-a mers cu 2,4 manuala insa; mai multe detalii ne poate da, in acest sens, cu siguranta, BogdanCTR.
                HONDA Accord

                Comment


                • #23
                  Uite ca Dinu a fost mai rapid de taste si ti-a raspuns deja :lol:
                  HONDA Accord

                  Comment


                  • #24
                    da , observ ca mi-ati raspuns imediat ...ms mult...
                    I don't care about other cars , i just love my Honda

                    Comment


                    • #25
                      Din motive pur subiective fara sa stau pe ganduri: TLul (Type S).
                      Nu-mi place RDXul si nu ma intereseaza datele sale tehnice.
                      La clasa asta favoritul meu a fost si ramane vechiul MDX (pe care din pacate nu mi-a fost dat sa-l vad niciodata).
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #26
                        Daca ne referim la performante si reprize, clar combinatia 2.3 turbo, AWD si AT cu Sportshift isi face mai bine treaba decat 2.4 chiar si cu M/T. Acum, cele 2 se adreseaza unor target-uri diferite, unul este entry sport sedan, altul este crossover cu impresie puternica de SUV si comportament non-SUV.
                        Oricum multa lume asteapta motoarele pe care le va primi TSX pe la inceputul anului viitor, fiind in pregatire si o versiune Type S cu specificatii inca necunoscute (zvonurile privind o versiune imbunatatita a agregatului de pe RDX inca nu au murit si nici nu sunt infirmate de Acura).
                        TL-ul actual se schimba si Acura spune ca noul model va fi benchmark-ul pentru viitoarele sale modele.
                        RL-ul actual se modifica destul de mult la design, urmand ca pe la sfarsitul lui 2009 (MY 2010) sa vedem si noul model.
                        In plus de asta, Acura afirma ca mai completeaza gama cu inca cel putin 2 modele noi, cel mai probabil inca un SUV si un crossover.

                        O sa vedeti o perioada 2008-2009-2010 cu multe schimbari in line-up-ul Acura si totul va culmina cu lansarea urmasului lui NSX ca model year 2011 (din vara lui 2010).

                        PS: In ciuda tuturor criticilor, inclusiv ale mele, noul TSX se vinde acum la preturi cu mult peste MSRP si deja sunt probleme cu stocurile! Asta demonstreaza inca o data ca Honda nu le gandeste rau.

                        Comment


                        • #27
                          TL Type S - tot generat si de frustarile aduse de Accord cum spunea mai devreme Ionut R. Imi place noul mult TL asa cum se arata in poze ...
                          HONDA Accord 2006 2.0 i-VTEC

                          Comment


                          • #28
                            RDX: love at first sight & drive
                            '08 Acura RDX

                            Comment


                            • #29
                              Superb:

                              YouTube - ACURA - modele 2008-2009
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • #30
                                Eu am votat RDX desi as fi votat mai multe :-)
                                Adica oscilez intre ideea de SUV compact (si RDX e prima optiune) si un sedan semi-sportiv (like TL).

                                Apropos de a cumpara Acura am doar 2 issues:
                                - asigurarea garantiei si a service-ului. Atita timp cit le aducea Bogdan nu aveam o problema dar uite ca acum am
                                - navigatie + alte gadget-uri care nu merg in Europa si nici nu o sa mearga cit timp as tine eu masina. Si pe care le platesti ca sa ai alte lucruri de care ai nevoie.
                                Cristi
                                Senior Member
                                Last edited by Cristi; 12-03-09, 12:09.
                                Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                                Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                                Comment

                                Working...
                                X