Bujii Civic (R18A1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bujii Civic (R18A1)

    Salutare. De la discutia cu benzinele mi s'a aprins un beculet si nu se mai stinge

    Merita sa schimb bujiile stock inainte sa expire (de ex. la prima revizie ) ?

    Si daca da, eu m'am gandit la Denso IridiumPower (cred ca ar merge IK20L)
    http://www.globaldenso.com/PLUG/power/features.html

    sau la NGK Iridium IX (ar fi NGK-3764)
    http://www.ngksparkplugs.com/product...400&country=US

    Care vi se par mai bune, sau daca stiti unele mai bune, sunt numai ochi

    Multumesc.
    '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

  • #2
    Amandoua tipurile sunt foarte bune. Eu mi-am pus NGK Iridium si merg bine. Nu te astepta sa faca masina racheta, dar ii inbunatatesc oricum functionarea. Mai este un avantaj, au durata de viata mai mare decat cele normale. :wink:

    LE: uita-te cu grija cand le alegi, am senzatia ca cele postate de tine de la NGK nu sunt chiar cele care iti trebuie tie. Poate gresesc.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      A, pai e posibil, de aceea am pus si modelul despre care cred ca s'ar potrivi.
      '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

      Comment


      • #4
        cel putin 10 cai o sa ai in plus...asa am auzit...
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • #5
          Originally posted by toto
          cel putin 10 cai o sa ai in plus...asa am auzit...
          Oho, pai atunci o sa incerc sa pun cate 2 pe cilindru, poate scot chiar 20 )

          Acuma serios vorbind, nu ma astept la minuni, nu ma astept s'o fac racheta, ma astept cam la acelasi lucru la care ma astept si cand ma uit dupa o benzina nitel mai buna, dupa un ulei un pic mai bun, dupa niste cauciucuri ceva mai bune... Adica sa mearga oarecum mai bine (cine stie, poate chiar e posibil ) si sa ma bucur stiind ca am rasfatat'o.
          '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

          Comment


          • #6
            Si pe site la NGK iti spune de o inmbunatatire a parametrilor cu 1,4%. Acuma, daca acesti 1,4% se simt sau nu in viata reala, asta e discutabil.

            Merita incercat, nu sunt o avere bujiile, asa ca succes.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Pana la urma m'am hotarat la Denso si iata rezultatul :
              .

              O sa le montez la prima revizie (la 10.000, acum am abia 4.000). Si ca tot ziceam de rasfat, eram in dispozitie de shopping si am mai luat si un filtru de ulei Mugen :lol: Stiu ca n'o s'o faca un RR, dar cine stie, poate o sa se bucure si ea nitel...
              '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

              Comment


              • #8
                Bujiile si filtrul sunt numai pentru Sedan sau se pot monta si la 5D ?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by amidamaru
                  Bujiile si filtrul sunt numai pentru Sedan sau se pot monta si la 5D ?
                  Cred ca si pe 5D, le'am luat dupa catalog, cod motor R18A1 :

                  http://www.globaldenso.com/cgi-bin/g...&action=search
                  '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

                  Comment


                  • #10
                    1 La ce pret le-ai luat ?

                    2. De unde le-ai luat ?

                    Merci fain

                    Comment


                    • #11
                      Am rugat niste prieteni care veneau din America sa mi le aduca. Le'am platit eu cu cardul si au fost livrate la ei acolo. Filtrul e de la King Motorsports, unii care se ocupa doar de Honda si a fost 32$, cu 7$ transport si 3$ asigurare, iar bujiile de la sparkplugssource.com, transportul a fost 6$. Una peste alta, cu comisioane, a fost cam 200 RON.


                      http://www.sparkplugssource.com/shop...px?itemid=4636
                      http://www.kingmotorsports.com/category.aspx?cat=72

                      LE : Am aflat ca exista un magazinas la intersectia Matasari cu Matei Voievod care are Denso, n'am apucat sa ajung la ei sa vad ce si cum, dar cand aflu mai multe, scriu.
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

                      Comment


                      • #12
                        Salut....iti multumesc mult de tot....

                        Comment


                        • #13
                          Pentru ca vine vremea sa se schimbe si pe R18A1 bujiile, dintre cei care deja le-au schimbat sau au incercat variante, ce bujii merg cel mai bine?
                          Luand in calcul Denso in special, pentru ca tehnologia lor cel putin pare cea mai avansata, eu momentan am gasit cam asa:

                          - IK20 (asa reiese conform globaldenso pentru R18A1-urile de USA)
                          - IK20G (asa reiese conform globaldenso pentru R18A1-urile pt Japan)
                          - IK20L (asa reiese conform globaldenso pentru R18A1-urile pt Asia,fara japan)
                          - IK22G (un nivel mai rece, ce recomanda utilizatorii, in detrimentul IK20L-ului, care spun ca este destul de slaba (motorul pare mai puturos); este de asemenea echivalata pentru R18A4).

                          Deci care este alegerea normala pentru R18-le noastre stock din Ro?
                          (nu am luat in calcul variantele obisnuite, pentru ca nu cred ca prezinta interes, dar se gasesc foarte usor; nu am luat in calcul variantele VK (Iridium Tough), intrucat sunt mai slabe, iar pe unele tabele nu fac echivalarea si pentru ele...).

                          P.S.: daca alegem europa la globaldenso, ne da doar varianta de motor R18A2, cu corespondenta pentru IK20G.

                          Comment


                          • #14
                            r18a1 din cate stiu eu e jdm pt piata us si canada, esti sigur ca nu e r18a2?
                            stock vine cu iridium si se schimna la 100.000 km...
                            HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                            HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                            vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                            KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                            Comment


                            • #15
                              Asta este timpul lor de viata dupa producator, 100k km; pe de alta parte, dupa 40-50k km, ele deja incep sa fie uzate si sa aiba scanteia mai slaba.

                              Civicul sedan (FD1), cel putin cel fabricat pana in 2008, vandut pe piata din Ro, are codul de motor R18A1.
                              Civicul hatchback (FK2), pentru europa, are codul de motor R18A2
                              LittleM@n
                              Senior Member
                              Last edited by LittleM@n; 08-11-10, 03:28.

                              Comment

                              Working...
                              X