Punem sau nu prelata pe masina ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by dare50
    eu nu ma vad tot punand si scotand prelata de pe masina; am luat-o in idea ca odata pe an cand plec in concediu fara masina (in delta) spal masina, ii pun prelata, si o las parcata asa; parca despartirea e mai usoara stiind ca am lasat-o si ma va astepta curata
    Acum sa nu-si inchipuie cineva ca daca merg la chiosc dupa bere iau si prelata sa o pun pe masina cat stau la coada.
    Prelata o pun imediat dupa ce spal masina ca sa stea curata mai mult de 2 ore (cat tine in mod normal) si cand stiu ca nu o sa conduc macar o zi, doua.
    Mi se pare utila iarna inainte de ninsoare si pentru cei care parcheaza sub copaci precum teiul. De asemenea ar putea proteja de gainatul pasarilor. Uneori ataca lacul.
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • #17
      well, hmm, in cazurile expuse de tine, mai mere treaba. daca nu poti evita sa parchezi sub tei/salcam sau sub cabluri pe care se odihnesc pasarele, mai merita prelata.

      Comment


      • #18
        Originally posted by dare50
        Cred ca depinde si de calitatea prelatei. Eu am comandat una originala de civic. Probabil o voi folosi rar sau deloc ...
        Cat a costat ? Ai comandat-o de la noi de la reprezentanta?
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #19
          Am pus linkul mai sus. Nu am vazut-o pe lista de accesorii la noi.

          http://www.collegehillshonda.com/

          Comment


          • #20
            Eu am apreciat ca o prelata poate fi utila - atat in concediu, cat si impotriva prafului in caz de stationari pentru mai multe zile - asa ca am ales http://www.carcover.ro/husaclasica.html. A costat un pic peste 100 Euro si isi face treaba OK. Cat priveste eventualele influente nefericite asupra lacului - la mine neglijabile - cred ca sunt mult sub nivelul celor de la spalatorii. Bafta.
            2008 Accord 2.0 Executive A/T Dark Mocha
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Cristian+Bucur

            Comment


            • #21
              mi-am luat si eu prelata si pot spune ca e foarte utila atat pentru situatiile expuse de Rumburak cat si pentru cazurile de melteni, tugurlani, oligofreni etc care arunca pe fereastra (la bloc) resturile menajere.

              eu unul am o reala problema cu chestiile astea. poate suna a paranoia dar nu stiu cum dreq pe masina mea sunt 5-6 gainati, iar pe cea de langa, parcata la numai 30-40 cm distanta, nu este nici unul?!!!
              cum se face ca pe masina mea gasesc resturi de paine, fructe mucegaite, oase de pui etc, iar pe masinile din jur nu e nimic?!! aici s-ar putea spune ca am un "prieten" in bloc cu o precizie a aruncarii mai ceva ca un profesionist din NBA.

              daca la asta mai aduag si faptul ca nu mai pot merge zilnic cu masina la serviciu fara sa risc sa fiu dat afara in cateva saptamani datorita intarzierilor repetate, pot spune ca decizia de a pune prelata pe masina este cel putin justificata.
              convingerea asta mi-a fost confirmata intr-o seara cand abia terminasem de pus prelata pe masina si pe capota a aterizat violent un rest de shaworma. m-am uitat imediat la balcoane/ferestre sperand sa-l vad pe meltean ca sa pot sa ma duc peste el sau macar sa-l pizdui dar n-am avut noroc.

              in concluzie eu unul sunt dispus sa risc micile zgarieturi ale lacului si chiar matuiala acestuia, decat sa am certitudinea unor stricaciuni mult mai vizibile provocate de grasimi, gainati, fructe etc.

              cat despre prelata in sine, nu mai este materialul acela textil tare pe care il vedeam noi odinioara pe vechile Dacii. este un material special, cauciucat, cu doua fete diferite, cea interioara avand chiar o oarecare aderenta pe vopseaua masinii.
              '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
              '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
              "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
              Gregory House

              Comment


              • #22
                Am avut si eu husa...super ok..spalam masina si mi se pastra 2-3 zile chiar foarte bine...

                Recunosc....era mai diificil sa o dau jos sau sa o asez pe masina atunci cand batea vantul sau ploua dar incepusem sa ma obisnuiesc.

                Asa cum spuneam..am avut...mi-au furat-o de pe masina in mijlocul zilei intr-un interval de 30 minute.

                Acum nu stiu daca mi-as mai lua alta...in schimb o sa-i pun cu siguranta folie pe capota, oglinzi si aripi.....este o investitie mai mare dar care chiar merita...este extraordinar acest sistem. Protejeaza de imbecili si praful fuge mult mai repede.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by amidamaru
                  Asa cum spuneam..am avut...mi-au furat-o de pe masina in mijlocul zilei intr-un interval de 30 minute.
                  Exact asta voiam sa intreb si eu: "da' nu se fura?" Cred ca daca o ai in curte e ok, dar de pe strada dispare rapid.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #24
                    am pus poze cu prelata in galeria mea; cum spuneam nu stiu cat de des o voi folosi, deocamdata am pus-o ptr fotografie

                    Comment


                    • #25
                      Imi place curtea si garajul tau...si husa bineinteles...pacat ca in Bucuresti nu-i dau mai mult de juma' de ora pe masina

                      Comment


                      • #26
                        crezi ca in cluj daca as las-o pe strada ar avea sanse mai multe ?

                        Comment


                        • #27
                          Sa scoatem putin la suprafata topicul asta...
                          Din motive obiective (vezi: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...603#post379603 ) in perioada urmatoare Jazz-ul meu va sta mai mult pe dreapta. Eu voi conduce ca de obicei masina de servici, iar sotia va lua o pauza.
                          Asa ca, deoarece masina va fi condusa doar o data sau de doua ori pe luna, m-am gandit sa-i cumpar o prelata. Pana acum, singura care pare de calitate pare cel de pe site-ul postat intr-un post anterior de un coleg: http://www.collegehillshonda.com/ . Aici, o husa de Jazz '09 costa: $177.29, probabil pe la 200 $ cu tot cu taxe.

                          Acum vine intrebarea: mai foloseste cineva prelata pentru masina? De pe acel site sau din alta parte? Eventual impresii pozitive sau negative. Haideti sa facem o actualizare a informatiilor, poate mai este cineva interesat de asta.
                          Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                          Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                          Comment


                          • #28
                            Am folosit prelata din poze de 2 ori. Odata sa-i fac pozele si a doua oara, vreme de 10 zile zilnic, cand am fost in grecia. Altfel mi s-ar fi topit masina.... De utila e utila insa cea de la colleghillshonda fiind scumpa.....calculeaza si tu daca merita sau nu sa dai banii.

                            Comment


                            • #29
                              Intra pe www.dmail.ro si vei descoperi o prelata pt masina, cod-082-129 138, pret 107 lei....si multe alte chestii utile pt masina si nu numai !!
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • #30
                                Alegeti una cu material moale la interior (am vazut mi se pare la Augsburg). E mai scumpa insa celelalte matuiesc lacul pe la colturi.
                                Sunt probleme mari daca vrei sa pui husa dupa ce ai dat masina cu ceara. Singur, m-am chinuit vreo 10 minute.
                                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                                Comment

                                Working...
                                X