Punem sau nu prelata pe masina ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Punem sau nu prelata pe masina ?

    Am socotit acum ceva vreme ca mi-ar fi utila o prelata pentru masina asa ca am cautat si dupa o vreme mi-am si luat una.
    Cand sa ma laud cat de multumit sunt de ea, baietii de la spalatorie mi-au taiat tot avantul si mi-au zis ca prelata dauneaza vopselei si ca nu e recomandat sa o folosesc. Inteleg ca au tot interesul - dupa o saptamana de stat sub husa masina lucea ca si cum abia o spalasem dar totusi ...
    Face oare mai rau decat praful si ce mai pica de prin copaci si de aiurea atunci cand nu e pe masina?
    Voi ce stiti in legatura cu acest subiect?
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

  • #2
    Baietii de la spalatorie au dreptate in cazul asta.
    Atunci cand bate vantul sau se misca prelata pe masina din alte motive, "freaca" vopseaua. In timp, aceasta se va matui. Primele efecte o sa le vezi in "colturile" masinii, acolo unde exista punct de contact cu masina mai tot timpul.
    Imi pare rau pentru vestile proaste.
    Honda CBR F4i
    Honda Civic 1.8 Exec
    Honda Jazz 1.4 M/T

    Comment


    • #3
      Eu am mai intampinat o problema cu prelata: datorita ei masina se transformase intr-un "dormitor" pt toti griveii din cartier. Problema este ca mi-au zgariat masina cand se urcau si coborau de pe masina. De atunci nu am mai folosit prelata la nicio masina
      Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

      Comment


      • #4
        s-ar putea sa ma aberez si/sau sa fiu rau....dar n-as vrea in paracare, langa masina mea, masina ta cu prelata...
        pt ca dupa ce a strans o saptamana praf si tu vrei sa o dai jos de pe masina, banuiesc ca o sa o scuturi si atunci tot parful se duce pe a mea...
        daca nu o scuturi atunci te las sa parchezi langa mine... :P
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • #5
          Toto, se vede ca nu ai avut prelata. Incearca tu sa scuturi o bucata de material lunga de 5-6 metri, lata de 3-4 metri. Prelata se ruleaza direct pe masina, alta sansa nu prea ai. Si in al doilea rand, toata mizeria de pe prelata s-ar duce in primul rand pe hainele scuturatorului si dupa aia pe masina ta
          Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

          Comment


          • #6
            He, he, depinde cum bate vantul
            Toto are dreptate dar la ce jeg e de regula pe masini praful de pe husa scuturata nici nu mai conteaza. Mizeria ce pica din copaci nu se lasa luata de vant.
            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

            Comment


            • #7
              Cred ca depinde si de calitatea prelatei. Eu am comandat una originala de civic. Probabil o voi folosi rar sau deloc

              This custom-tailored cover helps protect your Civic from the elements. The cover is made of a weather-resistant breathable fabric to help protect paint from harsh weather and debris while preventing moisture from condensing underneath. The inner fabric is non-abrasive and the elastic bottom will keep the cover in place. Reinforced eyelets allow the use of an optional lock and cable. Comes with a storage bag for convenient storage.
              Part# 08P34-SNA-100

              http://www.collegehillshonda.com/sto...n/carcover.jpg

              Comment


              • #8
                Originally posted by gociu75
                Toto, se vede ca nu ai avut prelata. Incearca tu sa scuturi o bucata de material lunga de 5-6 metri, lata de 3-4 metri. Prelata se ruleaza direct pe masina, alta sansa nu prea ai. Si in al doilea rand, toata mizeria de pe prelata s-ar duce in primul rand pe hainele scuturatorului si dupa aia pe masina ta
                tin sa te contrazic...pt ca, cu toate ca n-am avut prelata personal...am in minte imagini de pe vremuri, cand jumate din daciile din spatele blocului aveau (prelata)...inclusiv cea a lu' taicamiu...
                si ghici ce faceau toti inainte sa o ia de pe masina...? o scuturau...
                o scoteau din fata sau din spate si o scuturau pe masina...
                e adevarat ca pe vremea aia nu era atata praf...

                cat despre cat de curata e masina de langa, depinde cum o prinzi...poate omul de abia a spalat-o sau o spala destul de des si o tine curata...

                eu nu zic sa nu va luati, doamne fereste, dar sper ca cei care parcheaza langa mine acasa sa nu-si ia... :twisted:
                nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by gociu75
                  Eu am mai intampinat o problema cu prelata: datorita ei masina se transformase intr-un "dormitor" pt toti griveii din cartier. Problema este ca mi-au zgariat masina cand se urcau si coborau de pe masina. De atunci nu am mai folosit prelata la nicio masina
                  Aici nu pricep ceva - ti-au zgariat masina prin prelata ?
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by toto
                    ... si ghici ce faceau toti inainte sa o ia de pe masina...? o scuturau...
                    o scoteau din fata sau din spate si o scuturau pe masina...
                    Aici e si o mica problema de bun simt. Eu de exemplu nu scutur husa. Poti foarte bine sa o pliezi cu partea murdara spre interior si sa o pui in saculetul ei. O data pe luna o bagi in masina si o speli.
                    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                    Comment


                    • #11
                      mie nu-mi suna bine nici un material, de orice calitate ar fi, care sa acopere o suprafata lacuita.
                      oricum ar fi, intre material si capota ceva praf tot este cand aplici prelata si micile miscari provocate de vant vor provoca frecarea acelui praf pe lac...

                      Comment


                      • #12
                        Logic.
                        Dar marketingul minte frumos. De aia sunt inca unii ce cred ca Loganul e masina sport :lol:
                        Honda CBR F4i
                        Honda Civic 1.8 Exec
                        Honda Jazz 1.4 M/T

                        Comment


                        • #13
                          eu nu ma vad tot punand si scotand prelata de pe masina; am luat-o in idea ca odata pe an cand plec in concediu fara masina (in delta) spal masina, ii pun prelata, si o las parcata asa; parca despartirea e mai usoara stiind ca am lasat-o si ma va astepta curata

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by satori
                            Logic.
                            Dar marketingul minte frumos. De aia sunt inca unii ce cred ca Loganul e masina sport :lol:
                            ca in reclama la logan nu?

                            -Tati.. vezi ca am trecut de scoala!
                            -Taci ba boule, nu vezi ca nu mai avem frane? :lol: :lol: :lol:
                            Am fost manechin la fabrica de prezervative!
                            Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Rumburak
                              Originally posted by gociu75
                              Eu am mai intampinat o problema cu prelata: datorita ei masina se transformase intr-un "dormitor" pt toti griveii din cartier. Problema este ca mi-au zgariat masina cand se urcau si coborau de pe masina. De atunci nu am mai folosit prelata la nicio masina
                              Aici nu pricep ceva - ti-au zgariat masina prin prelata ?
                              Da. Cainii nu au gheare care sa se retraga si se urcau seara pe capota de la motor mai ales (loc cald, moale :lol: ) si mi-au tras niste zgarieturi ff frumoase prin material. Era o husa facuta pe comanda pt masina respectiva din material de f buna calitate. In plus aveau o placere deosebita sa se joace cu sfoara cu care era legata prelata la baza.

                              Drept urmare o tineam pe masina doar pe perioda verii cat eram la servici deoarece facea tapiteria de piele neagra suportabila :lol:
                              Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                              Comment

                              Working...
                              X