Probleme Honda Prelude 93 2.0

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by bigfoot23ro
    iar manopera de 500 de E este cu sau fara piese?
    Cam ciudata intrebarea :? Din ce mi-au zis si mie e fara piese doar ... manopera.
    '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
    '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

    Comment


    • #32
      Mi-au zis un pret aproximativ doar manopera 500 euro,oricum si mie mi se pare putin exagerat pretul insa miercuri ma duc cu masinuta ca am programare si se uita exact ce si cum si probabil atunci o sa aflu un pret mai exact.Am desfacut bujiile ieri iar 3 din ele par ok,putina negreala insa in mare parte sunt caramizi,1 din ele era neagra neagra si putin uda(cred ca de benzina)Ma gandeam sa cumpar niste buji sa le schimb sa vad cum se comporta dar oricum nu cred ca scap de problema mancatul uleiului pt ca nu prea vad legatura :? Bujiile pe masina erau champions cu 3 electrozi.In legatura cu firma Szakal Metal, eu personal nu am auzit de ei insa poate stiu alti mai multe,nu prea ma incanta ideea de a ma duce la orice service :wink:

      Oricum va multumesc pt suportul de care dati dovada in speranta de a pune la punct o frumoasa prelude

      p.s poze pe seara :wink:
      07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
      ----------------------------------------------------------

      Comment


      • #33
        daca o bujie era uda de ulei atunci de ocolo vine problema si inevitabil vei avea nevoie de segmenti
        Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
        Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
        Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
        Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

        Comment


        • #34
          stai linistit si cu bujia.. e normal ca la un motor vechi sa mai scape ulei... si pe la bujie.. nu o uda in sine .. uda fisa... , cand desfaci motorul sa verifice si supape si arcuri de supape.. poate si ele trebuie schimbate..

          Comment


          • #35
            Originally posted by bigfoot23ro
            daca o bujie era uda de ulei atunci de ocolo vine problema si inevitabil vei avea nevoie de segmenti

            nu era uda de ulei,era uda putin dar parea mai mult benzina :? am facut niste poze azi dar e tarziu acum,o sa le pun maine :wink:
            07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
            ----------------------------------------------------------

            Comment


            • #36
              e 50 euro setu pt piston,iar manopera nu stiu cat ma ajunge dar eu am mai multe de facut la motor de schimbat o biela cuzinetii si segmentii si de schimbat distributia ,si ma gandesc la un 20 mil(2000 ron) cam atat ma costa ,eu il fac la un service in iasi
              Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
              Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

              Comment


              • #37
                niste poze



                07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                ----------------------------------------------------------

                Comment


                • #38
                  a fost si la asko la service pentru o verificare,toate bune si frumoasa insa un singur lucru ma derutat,mi sa spus ca scapa ulei pe la nu stiu ce garnitura,se scurge pe aparatoarea de la roata si daia nu lasa urme pe asfalt,asta fiind raspunsul la problema cu consumatul uleiului,o sa ma bag pe sub ea sa ma uit cu ochi mei...In rest motorul e foarte bun.Stiti cumva un mecanic priceput la honde ?
                  07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                  ----------------------------------------------------------

                  Comment


                  • #39
                    ca un mic update, am schimbat azi bujiile si am mers cu ea si tare si normal dupa care le-am verificat,toate bujiile sunt caramizi,adica normale iar baza filetului e negru.Masina tot scoate fum,intai negru dupa aia albastru,dar numai dupa 3500 rpm. :?
                    07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                    ----------------------------------------------------------

                    Comment


                    • #40
                      Nu inteleg, daca motorul este foarte bun cu exceptia acelei garnituri, de ce scoate fum? Si nu e cam mare consumul de ulei pentru o simpla garnitura prin care uleiul curge sub masina? Ar insemna ca daca o lasi nemiscata, sa piarda acel ulei in 1-2 zile, si chiar ar ajunge pe jos. Daca ai verifica uleiul dupa 1-2 zile de stat, ai vedea consum de ulei? Mie mi se pare ca masina consuma ulei in principal la mers, nu la sedere.

                      Fumul ala dupa parerea mea este datorat consumului de ulei si a avansului prea mare. E numai o parere, nu sunt mecanic auto. Uita-te si aici ce zice: http://autorepair.about.com/od/gener...l/bldef587.htm

                      Ah, si se pare ca fumul negru poate fi si din cauza unei pierderi de aer pe admisie. Deci, poate ii schimbi improvizatia aia. :wink:
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #41
                        Motoarele astea sunt destul de eftine si se mai gasesc,nu merita sa desfaci unul si sa schimbi ceva in el,parerea mea.
                        Vtec Junkie B16a2.

                        Comment


                        • #42
                          te inteleg perfect insa e bataie de cap cu schimbatul motorului,acte mologari,bleah am trecut de 2 ori prin situatii de genul asta si numai vreau.Deocamdata vad ca motorul merge foarte bine,doar ca da cu putin fum dupa 3500 rpm,bujiile sunt normale,merge rotund,trage de rupe,consuma normal.La schimbul de ulei o sa ii pun un aditiv pentru fum,sunt curios ce o sa se rezolve.
                          07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                          ----------------------------------------------------------

                          Comment


                          • #43
                            Iti recomand sa nu pui asa ceva.
                            Pune ceva ulei mai gros si verifica sa nu mai curga si las-o asa atunci.

                            ps:nu ai nevoie de omologari,motorul daca e la fel se poate schimba in fata casei...
                            Vtec Junkie B16a2.

                            Comment


                            • #44
                              Dupa mine faci bine sa schimbi gradatia uleiului si sa vezi dupa aceea ce o sa se intample cu consumul .

                              Ma intreb de ce nu a fost primul lucru pe care l-ai facut , dupa ce ai cumparat-o . Pentru ca nu stii ce fel de ulei are in motor si , mai ales , cati km sunt de la ultima schimbare .

                              Consumul de ulei s-ar putea sa fie si de la garniturile de la supape , este mult mai probabil sa fie aceasta cauza , decat segmentii , 180.000 km ( daca sunt reali ) nu ar trebui sa ceara re-segmentare .

                              Salut , sa ne tii la curent .

                              Si sa nu o calci la rece . :wink:
                              Fetele mele : http://foto.webalice.it/stoicamarius

                              Comment


                              • #45
                                Cred ca vtecb4st4rd are dreptate. Probabil ca garniturile de la supape sunt duse si asta duce la consumul de ulei si la fumul albastru. Oricum, e mai usor si mai ieftin de schimbat garniturile astea decat sa faci resegmentarea.

                                La asa un consum mare de ulei, degeaba pui un ulei mai vascos. O sa mai scada putin consumul de ulei, dar nu prea mult. Pe urma, daca pui un ulei vascos, ce face la iarna?

                                Distributia n-ar trebui schimbata?
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X