Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e ca vinu, cu timpul creste "valoarea" , unele sunt "magice", facute sa tina o viata, fraeri astia care ia masini cu senzori care se strica, nu stie ce e bun. De 2 ani stiu anuntul asta.

    https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...tml#0a19e7ec69

    Comment


    • Originally posted by gyurydmy View Post
      Salut.masina am vazut-o luna trecuta la pretul mic cerut.m-am speriat si fugit(nu avea lichid frana in borcan,lovit fiecare element exterior,interior jalnic),bec aprins in bord(eroare cilindru nr 3).

      Trimis de pe al meu X3_Soul_Lite folosind Tapatalk
      De aia si intrebam, am vazut-o si eu luna trecuta pe 26 oct parca, la pretul de 2700 euro si in interior, cel putin pe partea din fata dreapta, aveai impresia ca pasesti pe o saltea nu pe podeaua unei masini.
      Nu am vrut sa-i spun vanzatorului dar cred ca a fost folosita la carat materiale de constructii. S-ar putea si soferul sa aibe grija ca atunci cand coboara sa nu-si rupa pantalonii.

      Dar se pare ca asta e explicatia - masinile astea sunt ca vinul!

      Comment


      • Eu de asta am preferat sa caut una pe afara.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Originally posted by pompilius View Post
          Spuneti-mi si mie ce i-a facut nenea asta la masina de cere mai mult acum?

          https://lajumate.ro/honda-jazz-2008-...a-3577843.html - candva pe 25 octombrie

          https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...tml#fa9acb64e3 - acum
          Salut!
          Am vazut si eu masina asta cu pretul mic si foarte instabil. Feriti-va de ea, e cazan rau.
          Partea buna e ca datorita mie, martorul de eroare din bord s-a stins ca prin minune.
          Cand analizam putin motorul cu capota ridicata, nu stiu sa spun sigur pe ce am pus mana pe acolo, cert este ca martorul s-a stins exact atunci.
          Proprietarul nu stie de capul lui, nu pare samsar dar nici om serios nu-l pot cataloga, e ceva stinky acolo. Cum sa nu stii ce ulei i s-a pus la revizie? Cum sa nu stii la ce service se duce masina de obicei? O tinea una si buna ca fratele lui se ocupa de service, el doar o conduce.
          Masina e ciocanita pe toate partile si din intamplare am vazut ca si dedesubt e atinsa, ca ma uitam la cureaua de accesorii care avea un zgomot dubios si parca si putin joc, si am vazut jos sub motor niste bucati de plastic cred, care indicau ca acolo a fost spart. Jazz are cumva scut motor de plastic? Daca da...ala era caput.
          Ce sa zic in rest, o masina tare neingrijita, cu un suierat dubios la motor (mai mult ca sigur ceva rola sau curea de accesorii), cu destul de multe defecte si la interior. Am zis pas instant in gandul meu, aia e o posibila gaura imensa in portofel.
          P.S. Avea si stopul spate stanga spart cand am vazut-o eu.
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • Cunoaşte cineva maşina asta?
            https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...5-IDa06DD.html
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • Are si BlackMagic un Jazz de vanzare, vorbeste si cu el.

              Comment


              • Vă că e membru (nu activ) pe forum: http://www.hondafan.ro/forum/member.php?2137-bijamonte
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • Salutare. De 2 saptamani sunt si eu posesor de Jazz. Cautam o a doua masina, pentru oras, si asta a fost sa fie. Cred ca o sa deschid si in topic.

                  Comment


                  • Chiar ma miram unde a disparut cel alb de la vanzare de pe autovit Sa fie intr-un ceas bun! Te asteptam cu topicul.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Nu este cea alba de pe autovit. Masina a fost doar doua zile pe olx. A fost pusa vineri (20.01), sambata am vazut-o si duminica am luat-o. Momentan sunt in cautarea unor bare transversale pentru suporturile de biciclete.
                      paranoia
                      Junior Member
                      Last edited by paranoia; 02-02-18, 09:45.

                      Comment


                      • Cea mai buna varianta pentru bicicleta la Jazz mi se pare suportul de carlig. Nu afecteaza cu nimic dinamica masina si este foarte practic.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Daca ai carlig, poate fi o solutie, in schimb instalarea lui este costisitoare. Apoi suportul complet este foarte scump. La drum lung este o solutie ideala pentru dinamica masinii dar sw depune multa mizerie pe bicle. Tot suporturile pe bare transversale mi se par cea mai buna solutie. Pe autostrada la 130 creste consumul, dar nu exagerat. Sunt recomandate pana la 130km/h. Am gasit la Menabo, cand le iau, o sa pun niste foto.

                          Comment


                          • Daca vrei ceva adevarat, cauta Thule. Nu doar ca iti creste consumul, dar incetineste masina rau. Iar 130km/h cu biciclete deasupra o sa atingi foarte greu. Eu nu am o problema cu murdaria. Nu ploua tot timpul si de cele mai multe ori plec cu bicicletele la munte cand e frumos afara.

                            Eu am avut noroc sa gasesc un Jazz cu carlig pentru ca stiam cat de practic este cand trebuie sa transporti biciclete. Apropo, de cand il am pe cel mare la scoala si trebuie sa-l duc dimineata, iau si bicicleta cu mine. Asa pot merge 5 zile pe saptamana cate 1:30h dimineata cu bicicleta. Un antrenament foarte bun inainte de munca.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Sunt super cele de la Thule, am 3 suporturi de bicle de la ei, dar ca bare voi merge tot pe Menabo (am mai avut si sunt ok), care sunt mai ieftine, mai ales ca trebuie sa iau bare pentru doua masini acum. Sunt pe olx unele originale pentru Jazz, pentru cine vrea, dar incovenientul este ca nu le poti schimba prinderea daca schimbi masina.

                              Comment


                              • Am inceput sa caut dupa Jazz
                                As dori a doua generatie, exclus motorizarea de 1.2, preferabil automata. Si aici apare problema: pana in 2011 optiunea ar fi doar i-Shift, care adeseori e la pret de manuala dar extrem de nefiabila. Daca vreau CVT, trebuie sa optez pentru facelift (fie 1.4 sau 1.3 hybrid), care e mult peste buget in care intra deja masini din categorii mai superioare (gen Civic). Modelul mai vechi de Jazz vine cu CVT, ar putea fi o optiune, chiar daca nu e Euro 5.

                                Care ar fi oare decizia corecta?

                                Apoi, sunt in ceata cu nivelele de echipare. Nu am gasit o brosura veche, pot diferentia doar ca are clima digitala sau nu, respectiv faruri de ceata si jante de aluminiu.
                                ticker
                                Administrator
                                ticker a scris odata undeva o comparatie, dar nu mai gasesc unde. Orice idee e binevenita

                                Comment

                                Working...
                                X