Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau si eu un Jazz

    Buna, va zic tuturor! Sunt noua pe forum si foarte novice. Insa , tare ma bate gandul sa-mi iau si eu un Jazz-uletz, dar foarte greu ma pot hotara ,acum, dupa ce-am citit cate-n luna si stele.As dori din partea voastra a 'veteranilor' sa ma ajutati.Jazz-urile care sant acum pe stoc,unde sant fabricate si in ce an;distributia sigur e pe lant?-imi spune cineva cat costarevizia pt.Jazz? Si sa nu uit,se mai fabrica modelul acesta? Mai am o multime de intrebari de pus ca nu as vrea sa fac o gresala cumparand-o, fara sa ma informez despre ea. Va multumesc anticipat si sper sa fiti de buna credinta.

  • #2
    Bine ati venit pe forum :wink:
    Noul model se mai fabrica, inca, dar in toamna cel tarziu, ar trebui sa apara la noi noul model.
    Incercati sa nu va mai ganditi la cat costa o revizie la o masina japoneza, de multe ori e mai mica decat la un model european. ( mai multe informatii gasiti la MY JAZZ - http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewforum.php?f=32 )

    Eu zic sa mai asteptati 5-6 luni............pana apare noul model!
    Daca nu...........atunci sa fie rosie ops:
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      Distributia este pe lant.

      Preturi revizie 20000km (facuta pe data de 06.03.2008):

      -filtru ulei 49.09
      -garnitura buson golire ulei 2.26
      -filtru aer 96.69
      -filtru polen 134.47
      -spray frana 15.89
      -manopera revizie principala 307.34
      -ulei Mobil1 5w40 (cumparat din Selgros) 120

      Total: 725.73 RON
      JAZZ 1.4 i-DSi ES

      Comment


      • #4
        Scump, scump vremuri grele! Oricum multumesc pentru inormatii Radu Neagu;si piesele sant cumparate de la ei , de la service? Oare cum iesi mai ieftin, de la service sau de la vreun importator direct? Sa fie ceva diferenta sau daca le iau de la importator direct ,ma costa timpul?

        Comment


        • #5
          @tokyodream:

          Multumesc pentru sfat, dar e usor de zis sa nu ma gandesc la costuri ulterioare, ca deabia daca-mi ajung banii pentru ce dotari doresc de la o masinuta.Jazzul imi place mult, nu ma pot decide inca;mi-ar fi placut sa aiba garda mai inalta, fiindca o doresc mai mult pentru drumetii.In oras prea putin,nu am nevoie decat la piata.Am dorit un Suzuki Ignis initial,dar aud ca nu se mai fabrica.Ma gandeam si la o Mazda2din 2007, dar parca nu-mi place formatul.Mi-e teama sa n-o dau in bara si sa cumpar ceva de care sa-mi para rau. Nu va suparati pe mine ca intreb atatea.

          Comment


          • #6
            Cujulica, am sa incerc sa raspund la intrebarile tale.

            Masina se mai fabrica inca, dar nu se va mai fabrica mult, pentru ca va apare noul Jazz. Din cauza asta este si o reducere de pret, asa ca daca banii sunt o problema, sari pe ea. Masina este fabricata in Japonia.

            Consumabilele pe care le-a enuntat Radu Neagu, sunt luate de la service. Nu ai cum sa le iei de la vreun importator direct, dar poti sa le iei de la magazine de piese auto (Augsburg, Al Padrino, etc.) si le iei cu aprox. 40% mai ieftin. Asta ti-o garantez, si eu fac la fel. :wink: Adica, de la service eu nu cumpar decat parti esentiale pentru functionarea masinii, restul (inclusiv consumabilele) de la alte magazine.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Originally posted by cujulica
              ...mi-ar fi placut sa aiba garda mai inalta, fiindca o doresc mai mult pentru drumetii
              Daca vrei garda la sol mare, uita-te si la Ford Fusion si Suzuki SX4/ Fiat Sedici (19cm parca). Ca idee, logan-ul are 15.5 cm parca si daca a trecut un logan poti trece linistita si tu cu astea. Jazz-ul insa vreo 14cm, putin sub barem

              In alta ordine de idei, mie imi place Jazz-ul actual, mai putin:
              -e cam turata pe autostrada (4000rpm la 130km/h)
              -desi e gandita ca masina de oras, nu are absolut nici un bandou de protectie pe usi (mi-e si groaza sa ma gandesc la parcarile din bucuresti)
              -avand motorul inghesuit, manopera e mai mare la revizii (asa zic altii pe diverse review-uri)

              Comment


              • #8
                Originally posted by Radu Neagu
                Distributia este pe lant.

                Preturi revizie 20000km (facuta pe data de 06.03.2008):

                -filtru ulei 49.09
                -garnitura buson golire ulei 2.26
                -filtru aer 96.69
                -filtru polen 134.47
                -spray frana 15.89
                -manopera revizie principala 307.34
                -ulei Mobil1 5w40 (cumparat din Selgros) 120

                Total: 725.73 RON
                Impresionant! Oare ce au putut face ca sa ia 307 lei pentru manopera?
                Filtrele se gasesc la preturi mai mici la magazine de profil (ulei undeva la 33 lei, aer 50lei si polen 70 lei).

                PS: la asa preturi oare cat costa revizia cand schimba bujiile?
                PPS: Jazz nu este indicata pentru drumetii pe drumurile noastre pentru ca scutura foarte tare.

                Comment


                • #9
                  cam atata costa si revizia la accord
                  Honda Accord 2006 2.0 ES

                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by aleksey
                    cam atata costa si revizia la accord

                    Sa inteleg ca la acord e mai ieftina revizia?

                    Comment


                    • #11
                      Cred ca exista destule discutii referitoare la Accord, deci continuam on-topic!!!
                      Cujulica, fi bine venita printre noi!
                      Deci timp pentru a te decide la un Jazz, mai ai pana la sfarsitul anului (posibil chiar Ianuarie 2009), abia apoi va fi disponibil noul Jazz si la noi.
                      Prin urmare acesta (actualul) se va mai fabrica in orice caz pana la sfarsitul verii daca nu mai mult.
                      Locatiile productiei sale sunt Japonia si China, pentru ceva sigur va trebui insa consultat dealerul local la vremea achizitiei.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by hondatu
                        Cujulica, fi bine venita printre noi!
                        Deci timp pentru a te decide la un Jazz, mai ai pana la sfarsitul anului (posibil chiar Ianuarie 2009), abia apoi va fi disponibil noul Jazz si la noi.
                        Prin urmare acesta (actualul) se va mai fabrica in orice caz pana la sfarsitul verii daca nu mai mult.
                        Locatiile productiei sale sunt Japonia si China, pentru ceva sigur va trebui insa consultat dealerul local la vremea achizitiei.
                        Cujulica este o "ea"? N-am stiut. ops:

                        Udo, eu fac un pariu cu tine, pe niste beri (eu) vs. Coca Cola (tu) ca noul Jazz va ajunge la noi in anul asta (cel mai probabil august - septembrie).

                        Eu cred ca lansarea de la New York va fi pentru toata lumea, nu numai pentru America. In plus, nu ar fi avut logica sa scada de acum preturile la Jazz-ul actual, daca ar fi aparut noul model abia la anul.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by yaris
                          Filtrele se gasesc la preturi mai mici la magazine de profil (ulei undeva la 33 lei, aer 50lei si polen 70 lei).

                          PS: la asa preturi oare cat costa revizia cand schimba bujiile?
                          Cam asa le-am luat si eu la Civicul meu. Deci, se mai poate face o mica economie. :wink:

                          Da' sa vezi cat costa bujiile in sine. :lol: :lol: Cam de doua ori si ceva mai scump decat la magazin. Cu bujiile, poti sa-ti iei tu o cheie (cam 5 RON) si sa le schimbi.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            [quote="Delphi"]
                            Originally posted by yaris
                            Da' sa vezi cat costa bujiile in sine. :lol: :lol: Cam de doua ori si ceva mai scump decat la magazin. Cu bujiile, poti sa-ti iei tu o cheie (cam 5 RON) si sa le schimbi.
                            Am pus Champion (13 lei bucata daca bine imi amintesc). Denso cred ca iesea la 20lei bucata. Bosch cam 16, iar Beru 9. Si manopera, cate 2lei de bujie. In final, totul de inmultit cu 8!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Delphi
                              Cujulica este o "ea"? N-am stiut. ops:

                              Udo, eu fac un pariu cu tine, pe niste beri (eu) vs. Coca Cola (tu) ca noul Jazz va ajunge la noi in anul asta (cel mai probabil august - septembrie).
                              Da, este o ea, chiar specifica in primul rand din primul post! :roll: :roll:

                              Hmm, pe August-Septembrie n-as merge fiindca in Septembrie se lanseaza Tourerul si ii strica lui oficierea, atunci daca vrei neaparat anul asta hai sa zicem din Octombrie incolo.
                              Eu nu am dat decat informatia mai departe dar daca imi dai voie sa fiu subiectiv si speculativ, eu as zice asa, inhamandu-ma totodata la pariul tau:

                              masina va fi prezentata in toamna la Paris, ca doar are nevoie de tam-tamuri si la dealeri va veni in .........Ianuarie! :roll: :roll: :roll: :wink:

                              NOTA: In Octombrie cand voi fi in Bucuresti o sa-mi iau si Fantele de la tine (I HATE Cola!)!
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X