Ce nu va place la CR-V 2.2 i-CTDi 2007?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Eu bag in 2.2 i-ctdi Castrol Titanium FST 0w30 si am completat la 13k 150-200ml de ulei, in conditiile in care masina a mers doar in afara si predominant in afara tarii in regim sustinut de autostrada. Mi se pare cel putin ciudat la maxim 3.5k sa se aprinda becul
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #92
      Si mie mi se parea ciudat, de aceea am cautat solutii, aceasta venind in cele din urma la recomandarea unui coleg care are un alt SUV cu motor asemanator si folosea cu succes 5W40. Iar solutia a dat rezultatul scontat.
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #93
        E dubios tare, dar cand ai schimbat tipul uleiului, la acelasi service ai facut schimbul?
        Eu, de exemplu, la Castrol am vazut ca sunt mai multe tipuri de 0w30, dar unu e predominant pentru nemtesti si asta titanium... e si pt japoneze.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #94
          Toate reviziile care includ si schimburile (la 20k), schimburile de ulei intermediare (la 10k) si orice alte operatiuni mecanice le fac numai la Asko.
          Initial luam uleiurile si toate consumabilele de la ei, dar avand in vedere scorurile, am apelat si la varianta aftermarket pentru ulei motor si filtre.
          Poti vedea istoricul pe topicul meu
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #95
            Originally posted by Sindrom View Post
            Eu bag in 2.2 i-ctdi Castrol Titanium FST 0w30 si am completat la 13k 150-200ml de ulei, in conditiile in care masina a mers doar in afara si predominant in afara tarii in regim sustinut de autostrada. Mi se pare cel putin ciudat la maxim 3.5k sa se aprinda becul
            Si eu folosesc acelasi ulei, in comparatie cu uleiul Honda avut inainte mi se pare puutin mai zgomotos motorul la relanti, dar e posibil sa mi se para mie.
            Este normal sa consume mai mult ulei la drumurile scurte decat la cele lungi, consumul cel mai mare este cand e motorul rece. Sincer tot ce e sub 1L de ulei completat intre 2 schimburi de ulei mi se pare decent pentru un motor turbo.

            Comment


            • #96
              Nu credeti ca 0w30 este extrem de subtire si riscant pentru turbina in conditiile in care un 5w40 fiind mai gros ar fi mai indicat la un motor cu uzura deja acumulata?

              Comment

              Working...
              X