DR_VLAD: '07 Honda Civic Type-R Plus, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ca tot veni vorba de parbrize ciupite... Am si eu in al meu un punctulet mic de la o pietricica care mi-a sarit pe autostrada de sarbatori. Deocamdata nu a avansat si aproape ca nu se cunoaste. Totusi mi-e sa nu patesc ca Dr.Vlad. Si cum si eu am franciza de 100 euro la Casco si parca nu as da banii astia sa schimb aiurea parbrizul, voiam sa va intreb daca stiti unde il pot "repara" (stiu ca se largeste un pic gaurica si se baga o solutie sa nu se intinda crapatura)? As vrea sa mai lungesc un pic treaba, sa nu ma grabesc sa il schimb... :?
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #32
      Xander uite poate te ajuta cu urmatorul link. La mine nu se pune problema fiindca deja are cam 25-30 cm fisura. Mai merg cu el asa cateva saptamani si apoi ma duc sa il schimb.

      http://www.expertdetailing.ro/ro/101_51_index.php
      Honda Civic Type R
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/DR_Vlad/?g2_page=2

      Most people shout "f**K " just before they lose control of a car... but i say "Hold my beer and watch this!"

      Comment


      • #33
        eu am pocnit se pare pe al doilea.ma duc sa-l schimb.. :wink:
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • #34
          La mine se pare ca am dat cu mare folos banii la Casco. Saptamana trecuta cand au fost vanturile acelea puternice am facut o plimbare in afara localitatii si am avut nesansa sa se rupa o creanga mare din cauza vantului si sa imi cada exact in fata masinii. Am apucat sa franez cat sa nu imi cada pe capota si m-am ales cu un far fisurat, suport numar rupt si pierderea capacelului de la remorcare.
          In alta ordine de idei vreau sa intreb si eu pe cei cu experienta ce sa fac sa scap de un miros neplacut aparut la ventilatie? Stiu ca exista niste solutii antibactericide ( am suficiente la cabinet, cu si fara pulverizator ) dar habar am cum sa le folosesc. O explicatie cat mai detaliata ar fi de mare ajutor.
          (Sunt exact ca aia din reclama tv " filtru de polen? , tu iti bati joc de mine?" ops: )
          Merci!
          Honda Civic Type R
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/DR_Vlad/?g2_page=2

          Most people shout "f**K " just before they lose control of a car... but i say "Hold my beer and watch this!"

          Comment


          • #35
            stiu doar ca dupa ce se lasa sa isi faca efectul solutia trebuie deschise geamurile si dat la maxim pe ventilare timp de 20 de minute
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              solutia aia a disparut din rafturi.....si eu o caut!cred ca unii asteapta sezonul....
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #37
                Am fost in w/e la Craiova la Reprezentanta sa imi inlocuiasca parbrizul, oglinda stanga, farul stanga si sa imi vopseasca fustita care avea doua mici zgarieturi.
                Tin sa spun ca am fost foarte multumit de profesionalismul si parolismul de care au dat dovada. Joi am bagat masina in service si vineri dupa masa era gata.
                In plus m-au programat vineri pt o revizie completa si gratuita care pica excelent avand aproape 7000 km din care 4000 nu sunt facuti de mine.
                Devizul de plata a fost de 4837 ron. Traiasca ,Casco !
                Honda Civic Type R
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/DR_Vlad/?g2_page=2

                Most people shout "f**K " just before they lose control of a car... but i say "Hold my beer and watch this!"

                Comment


                • #38
                  Am si eu o intrebare pt veteranii cu Type R. Zilele trecute am avut de facut cateva drumuri mai lungi cu masina si am prins cateva ploi torentiale care au facut sa apara pe sosea zone in care apa se aduna. Partea proaste a ca atunci cand treceam prin zonele respective imi intra VSA-ul si masina incepea sa se comporte haotic. Prima data nici nu mi-am dat seama ce se intampla, a fost o senzatie ca si cum as fi lovit ceva invizibil. Abia dupa 2-3 evenimente m-am dumirit si eu ce se intampla.
                  Intrebarea mea este daca a mai patit cineva asa ceva si daca da ar fi de preferat sa opresc VSA-ul pe timp de ploaie?
                  Honda Civic Type R
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/DR_Vlad/?g2_page=2

                  Most people shout "f**K " just before they lose control of a car... but i say "Hold my beer and watch this!"

                  Comment


                  • #39
                    se numeste acvaplanere si se intampla la peste 80 km/h. solutia: mergi sub 80, lasa VSA-ul cuplat daca vrei sa nu ajungi in sant sau mai rau... :?
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Se intampla si la viteze mult mai mici de 80 km/h...
                      Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                      Comment


                      • #41
                        da, daca marimea peliculei de apa este mai mare de 8 mm sau anvelopele sunt uzate atunci se intampla si la viteza mai mica de 80 km/h. 80 e "cifra magica" pentru acvaplanare pentru anvelope noi decente.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Merci, stiam si eu ca este vorba de acvaplanare. Dar nu mi se pare normal ca masina sa se comporte ciudat in linie dreapta. Acvaplanarea se face simtita in momentul in care franezi sau vrei sa cotesti. Ce cred eu ca se intampla este faptul ca VSA-ul sesiza lipsa de aderenta a unei sau mai multor roti si incerca sa o corecteze. Numai ca la noi cun soselele sunt in valuri , acu ai apa sub roti, acu nu mai ai. Chestia asta zapacea si vsa-ul si facea ca masina sa se comporte ciudat.
                          Am mai condus si eu pe ploaie cu viteza mult mai mare si cu masini fara nici o pretentie si nu am avut nici o neplacere. Ce naiba in loc sa ma ajute mai rau ma incurca Vsa-ul.
                          Honda Civic Type R
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/DR_Vlad/?g2_page=2

                          Most people shout "f**K " just before they lose control of a car... but i say "Hold my beer and watch this!"

                          Comment


                          • #43
                            Daca te deranjeaza, poti sa-l decuplezi :lol:
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #44
                              Eu revin din nou su sugestia ca sa nu decuplezi VSA-ul. Nici pe mine nu ma incanta cum merge, dar mai bine sa fie cuplat decat sa regret.

                              Acvaplanarea are loc si in linie dreapta, nu doar in curbe sau la franari/accelerari. Efectiv pierde anvelopa contactul cu soseaua pentru ca nu poate evacua la timp cantitatea mare de apa de sub ea.

                              P.S. Conteaza f. mult si ce tip de asfalt era. Unele predispun mai mult la acvaplanare, altele au aderenta mai buna.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Si mie mi se pare aiurea sa intre VSA in linie dreapta ....
                                ex-FN2 owner
                                Loved it every second!

                                Comment

                                Working...
                                X