Baterie Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by dum View Post
    Cum spunem pe aici , am patit-o si eu cu bateria.

    Deci, a gasit & montat cineva baterie de capcitate mai mare de 45AH si sa se potriveasca in suportul actual ??
    Numai de 45 AH, Varta. Cauta tipul bateriei aici. Tie iti trebuie 545 156 033 3132, care are si pozitia corecta a bornelor.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #17
      Am cautat pe google dupa " 545 156 033 3132"( Varta Blue Dinamic 45AH) si am gasit un pret de ~ 61.16E (220.18RON) - rezonabil pretu' .

      Am fost si la dealer , daca bateria pica dupa o incarcare -la ei- de 24H, se schimba pe garantie.

      Ma gandeam la ceva mai mare de 45AH , pt ca actuala/originala cred ca are tot 45AH.
      Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

      Comment


      • #18
        Are 36 asta de pe masina... Tot atat am dat si eu pe a mea, de fapt 225 parca.
        Oricum, daca gasesti ceva mai mare care sa se potriveasca acolo anunta-ma si pe mine, poate gasesc vreun amator pt asta si iau mai mare.

        Comment


        • #19
          In manualul de 5D la specificatii scrie :

          motor 1.4l
          12V - 28 AH/5HR
          12V - 35 AH/20 HR

          motor 1.8l
          12V - 36 AH/5HR
          12V - 45 AH/20HR

          motor diesel
          12V - 59 AH/5 HR
          12V - 74 AH/20 HR

          Cred ca cele mai mari sunt pt Executive avand in vedere ca aceasta versiune are xenoane ( consum mai mare + scaune incalzite obligatoriu )

          De unde sti ca bateria ta are 36 AH, scrie pe ea ? pt ca pe a mea nu e nici o valoare , cel putin pe "capac".

          Cu prima ocazie o dau jos, sa vad daca scrie ceva pe laterale
          Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

          Comment


          • #20
            Nu scrie nimic, nu te obosi.
            Asa mi-i s-a spus de la dealer plus alte pareri de aici.

            Comment


            • #21
              Originally posted by dum View Post
              Am cautat pe google dupa "545 156 033 3132"( Varta Blue Dinamic 45AH) si am gasit un pret de ~ 61.16E (220.18RON) - rezonabil pretu' .

              Am fost si la dealer , daca bateria pica dupa o incarcare -la ei- de 24H, se schimba pe garantie.

              Ma gandeam la ceva mai mare de 45AH , pt ca actuala/originala cred ca are tot 45AH.
              Cea originala are 36 AH, asa cum a zis si Seth. Baterie mai mare de 45 AH care sa incapa in locasul masinii este foarte greu de gasit. Sigur, poti sa faci o improvizatie, dar chiar nu cred ca merita. 220 RON e chiar foarte convenabil.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                Originally posted by dum View Post
                In manualul de 5D la specificatii scrie :

                ...

                motor diesel
                12V - 59 AH/5 HR
                12V - 74 AH/20 HR

                Cred ca cele mai mari sunt pt Executive avand in vedere ca aceasta versiune are xenoane ( consum mai mare + scaune incalzite obligatoriu )

                ...
                Originally posted by Seth View Post
                Nu scrie nimic, nu te obosi.
                Asa mi-i s-a spus de la dealer plus alte pareri de aici.
                A mea e Varta de 74 Ah si scrie pe fata ei tot ce trebuie. In plus mai are si sus intre borne un sticker pe care sunt sintetizate toate caracteristicile.

                Posibil sa nu fie originala a mea? pt ca am versiune Sport, fara HID, si totusi e de 74Ah.
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Bodo View Post
                  Posibil sa nu fie originala a mea? pt ca am versiune Sport, fara HID, si totusi e de 74Ah.
                  S-ar putea sa nu fie originala, ca doar nu puneau baterii diferite pe modelele Honda.
                  Bateria e asa "mare" ca ai diesel si s-o fi gandit cel care a schimbat-o ca se merita ceva "juice" in plus. Norocosule.
                  '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                  Comment


                  • #24
                    @Delphi: de crezi ca e de 36 ? in manual zice ca poate fi de 36 sau 45

                    pai daca nu HID-ul le diferentiaza ,
                    care sa fie motivul existentei celor doua tipuri de baterie ?
                    Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

                    Comment


                    • #25
                      Pentru ca am vorbit despre baterii cu cei de la service. Uita-te totusi bine pe baterie, poate undeva tot scrie cat are. Normal asa ar fi.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        cu prima ocazie o dau jos si o "sa o studiez" , va anunt cand aflu ceva
                        Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Bodo View Post
                          A mea e Varta de 74 Ah si scrie pe fata ei tot ce trebuie. In plus mai are si sus intre borne un sticker pe care sunt sintetizate toate caracteristicile.

                          Posibil sa nu fie originala a mea? pt ca am versiune Sport, fara HID, si totusi e de 74Ah.
                          Interesant, sunt curios daca are acelasi dimensiuni ca aia de 36 si se potriveste in locas, pana la urma comand una de la dealer daca se potriveste, desi poate ma voi speria cand aflu pretul.

                          Comment


                          • #28
                            Nu, nu se potriveste. La diesel e alt suport.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              Darn

                              Comment


                              • #30
                                solutie: cumparati suport de diesel
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X