DOREL: ´08 Honda Accord 2.0 SE, Sport Dark Mocha

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am inteles acum... vopsirea a fost facuta cel mai probabil de Remesa.
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #77
      153.000 !!! Prima problema adevarata: releul de incarcare de la alternator. Combinata cu un plin de de coșmar de Petrom Adjud, rezulta cea mai neagra saptamana de 4 ani incoace Cu doar 4 bucse, fata si spate la bara stabilizatoare si in curand discurile toate consider ca detin o masina fiabila. Din ce am mai citit pe la ceilalti sunt printre cei norocosi, dar nu prea Una peste alta masina se comporta f bine, doar ca are unele becuri galbene pe bord, hi, hi!!!
      Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

      Comment


      • #78
        De fapt era calculatorul de motor, oxidat din cauza subsemnatului. O igienizare excesiva a sistemului de ventilatie a dus la distrugerea ECU . Rezolvat cu ceva emotii pana am descoperit la Asko, cu unul second procurat de la un coleg posesorul unei epave CL7. Am avut ceva emotii dar am ajuns acum la 205k si masina se comporta in continuare minunat. Am schimbat si discurile de curand, desi cele fata sigur mai duceau 50k lejer, cele spate in schimb erau ruine. Probabil urmeaza din nou bucsele la bara stabilizatoare, de 150k posed scartait la pedala de ambreiaj, dar m-am obisnuit si in rest ... senzorul de la pedala de acceleratie. Cam atat cu o masina care nu ma dezamageste cand iesim in afara orasului ). In aglomeratie incep sa simt nevoia uneia mici si cu consum mai mic. Probabil imbatranesc!
        Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

        Comment


        • #79
          230k !!! A venit timpul si pentru kitul de ambreiaj. Si un pivot superior dreapta. Si un rulment dreapta spate. Dar atat Ma tot gandesc sa caut o masina noua pt mine. Lucrurile nu mai sunt la fel ca in 2008 si pretul unei honde noi nu e de luat in calcul. Si pentru ca tot poftesc, ma tot uit pe net dupa un CRV sau un Accord, poate fi si Tourer. Am scapat o masina buna din ce spune fericitul posesor, dar inca mai caut. Mi-ar placea si un 2.4 Executive, cel de la Asko, insa trebuie sa vedem in ce stare se afla masina. In rest sper sa fiu sanatos si sa-mi mearga in viata toate asa cum mi-A mers masina ). Daca aveti vreun pont, sunt receptiv si daca cineva isi doreste un Accord rulat aproape zilnic si cu fff putine probleme, il astept sa ma caute.
          Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

          Comment


          • #80
            266k !!! M-am hotarat sa trec la un CRV. Nu stiu daca va ramane in familie Accordul sau ne va parasi, insa dupa 6 luni de cautari, teste si vizionari de review-uri, am decis sa raman fidel marcii. Fireste ca decizia a fost luata pe baza experientei deja avute cu Accordul meu care inca functioneaza impecabil. Ar fi nevoie de o vopsea si mici lucrari de intretinere pe dedesubt, insa una peste alta masina a imbatranit foarte bine pentru numarul de kilometri parcursi. Am mai schimbat un rulment pe spate stanga si ceva bucse tot pe spate. In rest ulei, filtre si benzina )
            Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

            Comment


            • #81
              Multă baftă in alegerea CRV-ului. E o masina frumoasă și de încredere. Mă bucur că ai decis să rămâi la Honda!
              De unde și ce marcă de Pivot superior față ai ales? Unde l-ai montat și cam cat a costat?
              Trebuie să schimb și eu Pivot superior stânga față, bucși bascule inferioare față și cureaua accesorii că e îmbătrânită. M-ar ajuta recomandările

              Comment


              • #82
                Originally posted by RemusMihai View Post
                Multă baftă in alegerea CRV-ului. E o masina frumoasă și de încredere. Mă bucur că ai decis să rămâi la Honda!
                De unde și ce marcă de Pivot superior față ai ales? Unde l-ai montat și cam cat a costat?
                Trebuie să schimb și eu Pivot superior stânga față, bucși bascule inferioare față și cureaua accesorii că e îmbătrânită. M-ar ajuta recomandările
                Cred ca Lemforder e marca, oricum, mecanicul meu a ales brandul, stiu ca era printre cele mai bune alegeri. Daca imi amintesc bine a fost 300 de lei plus manopera. N-as sti sa-ti dau recomandari dar cureaua de accesorii ar trebui schimbata si la mine.
                Succes!
                Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                Comment


                • #83
                  Pe pivoti superiori am mers si eu pe lemforder, sunt cei ce vin si pe original. La curea gates sau contitech, eu unul pe astea am mers si totul e in regula

                  Comment


                  • #84
                    Astăzi m-am despărțit de Accordul meu. Am suspinat îndelung și am trecut mai departe cu ochii spre noua Honda din familie ce va veni în curând. Adicătelea un CRV Executive ADAS 2.0 . În urma despărțirii mi-a rămas un XCarLink fără cabluri disponibil, deci cine are nevoie poate apela. Sper ca noua experiență să fie la fel de plăcută și să ne poarte sănătoși de șoselele lumii. Ne vedem la capitolul My CRV. Cu bine!
                    Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

                    Comment


                    • #85
                      Ne auzim la my crv
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X