TICKER: '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 😂😂😂 A mea cand are chef imi spune "mai tareeee" mai tareee" 😂😂😂👍🏻
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • La 149.000 km a aparut prima problema majora: nu mai stergea bine stergatorul la pasager. A imbatranit arcul de la bratul stergatorului si nu apasa lamela pe parbriz spee finalul cursei.

      Solutia: luat brat nou de la cox si schimbat acasa. Daca tot am umblat i-am pus si o lamela noua hamp de la bekxy. Problem solved
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Numai probleme d'astea majore sa avem la civicanii...

        Comment


        • 159600 km... in ritmul asta urmatoarea revizie vine mai devreme.

          Consumul a scazut pt ca m-am mutat in afara Bucurestiului. Astept traficul de septembrie...

          Am facut revizia (acelasi Eneos 0W20 de ani de zile), schimbat placute fata (au tinut cca 60 k km) tot cu ATE-uri. Discurile fata mai tin un schimb, dar in spate sunt pe duca. Cam putin pt discuri ATE... 60 k km. OEM-urile au tinut 90k.

          Adica in 2 saptamani ma prezint iar la Alex sa schimb placute + discuri spate. Oare sa iau tot ATE? Probabil da... vedem.

          Cu aceeasi ocazie si voi face si prima reglare de tacheti.
          In rest coafura rezista si va ramane in familie mult si bine. Pacat ca nu putem sa-i "adoptam" o surata CRV-ista. Datoria la banca pe 30 de ani ne va secatui multa vreme de astfel de tentatii. 😧
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Multi km inainte, alaturi de Vicky!

            Comment


            • multumim!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Am recuperat masinuta de la Asko lasate ieri.

                Operatiuni:
                - reglaj tacheti
                - inlocuire garnitura
                - schimbat discuri spate (ATE)
                - schimbat discuri spate (ATE) - cele vechi -tot ATE- au tinut doar un schimb, deci vreo 70k km... Am preferat totusi sa raman pe un setup consacrat, decat sa experimentez
                - schimbat finala cu una noua de la Bosal + suruburi/garnituri aferente (au fost 180 de lei draciile de accesorii)

                Imi era dor de masinuta mea. Avem 159990 km (ce mai, 160k )

                Cei de la Asko (multumesc Andrei si Alin) m-au ajutat cu un CR-V-el sa ma plimb pana imi recuprerez masina.

                Cum tot sunt fan mare CR-V o sa fac si un review pe forum pentru potentiali doritori.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Încă-i domnişoară la 160k.
                  Mulţi înainte!

                  Zdăngănelele de 180 lei au fost originale sau tot Bosal?
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • aveam eu finala cu 25k km maxim parca in stare buna...
                    Cam cat a fost reglajul de tacheti ?
                    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                    Comment


                    • Da am mers pe Bosal complet.

                      Nu stiu cat a fost doar reglajul. Factura pt toate operatiunile a fost 730 din care vreo 90 garnitura OEM care se schimba la reglaj si care avea o scapare mica (am impuscat 2 pasari vu un glonte). Restul pieselor de pe epiesa. Pot doar sa estimez cam 300?
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Esti pe-aproape. La a mea operatia de reglaj tacheti a fost undeva la 270 lei. Garnitura OEM pe care ai instalat-o acum se pare ca rezista mai bine, inclusiv la montare/demontare (mie asa mi-au dat de inteles cand am facut operatia).
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • Au cam gandit-o cu fundul inginerii Honda partea cu schimbarea becurilor, mai ales la semnalizatoarele din fata.

                          M-am chinuit sambata vreo 45 de minute pentru un bec de semnalizare - varianta pe la roata fata (cum e indicat si in manual). Am mai rupt si doua clipsuri (deh s-a copt plasticul dupa aproape 10 ani...)
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Da, e chinuiala enorma cu becurile si mai ales cele de pe partea soferului. Accesul e infim. Eu pt becuri ma duc la reprezentanta, nu ca ma dau banii afara din casa, ci ca mereu a durat foarte putin operatiunea si macar isi bat ei capu nu eu.

                            Comment


                            • Originally posted by ticker View Post
                              Au cam gandit-o cu fundul inginerii Honda partea cu schimbarea becurilor, mai ales la semnalizatoarele din fata.

                              M-am chinuit sambata vreo 45 de minute pentru un bec de semnalizare - varianta pe la roata fata (cum e indicat si in manual). Am mai rupt si doua clipsuri (deh s-a copt plasticul dupa aproape 10 ani...)
                              e mai rau de cat la jazz-ul GD?
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • Nu stiu la GD. Eu am avut Jazz GE si a fost foarte usor sa schimb becurile de scurta si pozitia - toate pe la compartimentul motorului.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X