DRAGOS: '07 Honda Civic 5D 1.8L M/T Sport, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da asa mi-au zis ca la ei pe echiparea Sport masina vine cu aceste accesorii.M-am uitat si eu pe net si am avazut ca unele reprezentante din germania ofera aceste accesorii la echiparea Sport.Ce am mai vazut si la noi nu au modele de jante originale Honda aveau vreo 4-5 modele pe 17 unele super chiar. Daca venea si cu alt model de jante era si mai super .
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • #17
      Nu am mai scris de foarte mult despre masina mea.
      De curan am facut 4 ani jumate si 112000 km. cu bune si cu rele.
      La 110000km i-am schimbat uleiul din cutie Honda MTF si urmeaza si bujiile la rand.
      Probleme majore cu masina nu am avut.
      In toamna din senin mi sa aprins martorul de da la VSA si a intrat in safemode am dus-o la service si sa rezolvat initial am crezut ca este clapeta de acceleratie dara fost altceva nu mi-au spus ce amplatit 50 ron.
      Mai trebuie sa ii schimb bieleta de directie dreapta o am in portbagaj de o luna si nu am apucat sa trec pe la service sa o montez.
      In primavara urmeza schimbarea amortizoarelor au tinut destul si noroc cu arcurile soprt ca nu face ca barca decat la viteza mai mare cele de pe spate au inceput sa troncane un pic.
      O sa pun KYB pe spate si Sachs pe fata.
      Sper ca ambreiajul sa mai tina un pic deoarece pedala sa intarit cam mult si a scazut nivelul la lichidul de la pompa.
      Mai am o problemuta cu furtunul cel mare de la radiator la priderea cu termostatul scapa un pic, unul nou e deja comandat.
      Cand se mai incalzeste o sa ii schimb si lichidul de frana la brasov e inca iarna.
      Cea mai mare dezamagire a fost roata de rezerva am facut prima pana anul asta si nu sa potrivit.
      Nu regret nici o clipa alegerea facuta cu acest model si va mai ramane la mine un an dupa intentionez sa o schimb.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • #18
        @Dragos, ce roata de rezerva nu s-a potrivit, la cat mai multi km ? de ce nu pui aceeasi marca de amortizoare peste tot? sachs super touring parca sunt stock.
        La cat mai multi km, ai facut ceva cu ea, eu cred ca n-am nici 500 km iarna asta
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • #19
          caseta de directie? punte spate? nimic?

          inseamna ca sunt eu ghinionist...am aproape 85.000 km.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • #20
            Originally posted by fetherw80 View Post
            @Dragos, ce roata de rezerva nu s-a potrivit, la cat mai multi km ? de ce nu pui aceeasi marca de amortizoare peste tot? sachs super touring parca sunt stock.
            La cat mai multi km, ai facut ceva cu ea, eu cred ca n-am nici 500 km iarna asta
            Roata de rezerva e cea care a venit cu masina cand am cumparato nu am folosit-nici o data si acostat si gasca de bani.
            Pai m-am documentat un pic si KYB ar fi mai bune si mai ieftine,as fi pus KYB si pe fata dar nu gasesc la noi si daca le iau de fara ies tare scump, ori cum nu e batut in cuie.Da masina vine cu Sachs din fabrica.
            Iarna asta cred ca am facut cei mai putini km de cand am masina vreo 1500km max.
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • #21
              Originally posted by dragostan View Post
              caseta de directie? punte spate? nimic?

              inseamna ca sunt eu ghinionist...am aproape 85.000 km.
              Sincer nimic ,nici punte nici caseta stergatoare la greu dupa fiecare iarna cate un rand nou.
              Parbriz zgariat dar asta e general.Greierasi a avut si a mea dar i-am anihilat in afara de unul care face numa cand temperatura e fara intre 0 si 5 grade
              Un rand de discuri fata si placute de frana nu le mai tin sema.
              Ulei nu papa aproape deloc si inca mai prinde 220 pe bord
              Vopse cu cateva zgarieturi dar vine caldura si ii fac un polisch ca saraca in atata timp na vazut decat ceara.
              A si azi am vaut ca am doua pete de lac exfoliat pe spoilerul fata.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #22
                Mai vin cu un update.
                Am reusit sa ajung azi sa schimb in sfrasit bieleta de directie dreapta.
                Bieletena Nipparts 160lei plus 100 lei montaj si refacut geometria rotilor.
                Vestea buna este ca masina si-a recapatat directai precisa de altadata.
                Mai urmeaza amortizoarele ceva mai incolo si sper ca totul sa fie ok.
                M-am tot uitat de cine e facuta bieleta originala dar nu scrie nicaeri nimic ca si model de frezare erau identice.
                http://www.nipparts.nl/search/defaul...r_id=7189&uid=
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • #23
                  Azi am mai mesterit un pic la masina ca era frumos afara si am avut timp.
                  Am curatat cu WD40 balamalele si opritoarele de la usi, dupa le-am gresat cu ulei pentru lanta de bicicleta de la Motorex sper sa fie bun ca n-am avut vaselina la spray.
                  Cel mai bun lucru zic eu am desfacut cablurile de la masa bateriei si cel de impamantare si le-am curatat ca erau oxidate serios.Ca rezultat final turatia motorului la relanti sper sa nu mi se para mie dar a devenit mai stabila.
                  Urmeza sa fac si eu o spalare la motor ca e plin de praf si nisip dupa iarna asta dar sa se mai incalzeasca afara.
                  Lichidul de frana si el urmeaza la rand am cumparat 1L de motul RBF600 desi cred ca e cam mult.
                  Mai trebuie sa gasesc un service sa aiba o pompa de vacum ca sa il schimb repede si fara dureri de cap as fi vrut sa ma duc la honda in brasov numa ca e o problema nu pre merge sa imi bage masina in hala ca au pragurile la hala prea sus si agata rau ultima data cand am fost mi-au distrus scutul de aluminiu la masina pacat.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • #24
                    Azi am mai facut ceva la masina.Am reusit sa ajung in service sa schimb lichidul de frana si cel de la ambreiaj.Am pus Motul RBF 600 Factory Line.A intrat cam 600Ml in amandoua.
                    Dupa ce am facut aceasta miscare mi-am dat seama ca trebuia de mult sa fi schimbat lichidul de frana mai demult.
                    Franarea masini mele sa imbunatatit semnificativ iar pedala de ambreiaj nu mai e asa de tare.
                    Urmeaza Amortizoarele si cred ca am cam terminat la partea technica cu cheltuiala.
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                    Comment


                    • #25
                      Bieleta ai luat-o de pe site-ul ala din afara sau ai gasit-o pe la noi?
                      Always follow your dreams...
                      B-205-RIZ --> FK2
                      B-215-RIZ --> Del Sol VTI

                      Comment


                      • #26
                        Bieleta am luat-o din germnaia prin cineva la noi am gasit la un singur magazin de la nipparts dar mult mai scumpa si durata de livrare destul de mare.
                        Am ajuns sa iau din germania si de la Nipparts dintr-un singur motiv.
                        Am mers la un magzin si am vrut initial de la Ashika 220Ron iar cand a adus-o surpriza dupa codul de bare era facuta in Italia iar pe eticheta scria made in extra UE si scria in rusa ceva pe ea, pe ia era inscriptionata sigla de la Sidem destul de ciudat si nu am mai luat-o.Macar de era Sidem ca astea sunt facute la Bacau la noi de aia sunt si ieftine vreo 60 lei bucata.
                        Asa ca aveti mare grija cu produsele aftermarket de la noi ca marea majoritate sunt niste jeguri facute pe vapor.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • #27
                          Revin cu o remarca dupa schimbare lichidului de frana.Am deja 2000km de cand e schimbat si se comporta ok.Pe fata am momentan placute Ferodo premier si inainte daca le incalzeam un pic isi pierdeau din grip repede eu dand vina pe ele ca sunt proaste, de fapt era lichidul ca nu mi sa mai intamplat asta de cand am facut aceasta operatiune. Le-am testa mai serios weekendu asta pe poiana.
                          As da ca sftat schimbarea licidului de frana macar o data la 3 ani se merita si nici nu e scumpa operatiunea si asa civicurile noastre au discurile fata cam subdimensionate.
                          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                          Comment


                          • #28
                            bravo,dragos!

                            Si eu te sfatuiesc sa-ti iei amortizoare KYB;mi-am montat si eu pe fata si pe spate.
                            Vanzatorul mi-a zis sa-mi iau SHACS si l-am refuzat.
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/bxl77seby/

                            Comment


                            • #29
                              Si eu m-am mai documentat un pic si nu sunt cu nimic mai prejos decat Sachs.Stiu ca cei de la KYB fac amortizoare pentru avioane asa au inceput ei sa isi dezvolte afacerea.
                              La noi nu am gasit decat pentru puntea spate de la KYB. Poate o sa apelez la tine pentru alea fata cand o sa fie, mi le aduci la vara daca vi acasa.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • #30
                                Ca tot vreau sa ii schimb cat de curand bujiile am mai sapt un pic pe net.
                                Sunt in dubii Denso sau NGK
                                Am gasit Denso SKJ20DR-M11S echivalentul NGK IZFR6K-11S, la pret sunt la fel in jur de 60 lei bucata.
                                Am mai gasit si Denso IK20-G echivalentul NGK Iridium IX care ar fi mai performante si mai reci dar durata de viata a lor este mica max 20.000km conform producatorilor.
                                http://www.globaldenso.com/en/produc...dium/qa_6.html

                                Poate o sa le incerc sa vad ce si cum dar ma mai gandesc.
                                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                                Comment

                                Working...
                                X