DRAGOS: '07 Honda Civic 5D 1.8L M/T Sport, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut Dragos, da-mi te rog un mesaj cu nr de tau de telefon, as vrea sa-ti pun cateva intrebari, sau suna-ma tu 0764 44 55 66

    Comment


    • Azi am facut revizia de 170.0500 verificat cam tot ce se poate verifica.
      Am schimbat uleiul am mers de data asta pe Valvoline 0w40, un ulei ce l-am folosit destul de des si de care am fost in todeauna multumit, filtrele au fost de la Mahle toate.
      Ce urmeaza sa schimb in viitorul apropiat sunt rulmentii de la flansele amortizoarelor fata, la virare pe loc la maxim fac ceva zgomot dar nu tot timpul.
      In rest masina merge foarte bine nu am ce sa ii reprosez.
      In toamna sau la sfarsitul verii o sa o scot la vanzare mai mult ca sigur voi cumpara un break in locul ei daca va fi tot o honda nu stiu inca sigur.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • Azi am sarit la borna de 180000km.
        Am mai schimbat intre timp flansele de la amortizoarele fata cam scumpe ca a trbuit sa iau setul nu se mai vand separat.
        Azi i-am schimbat lichdul de frana am mers pe ATE si uleiul in cutie aicea am mers pe Redline 75W80.
        Am dat o tura de poiana dupa si totul e ok cutia aschimba fluid si fara zgomot.
        O sa fac zilele astea o cursa mai lunga asa de vreo 1500km sa vada cum se comprta in timp.
        In rst masina e ok trebuie sa ii fac ITP in toamna si sa schimb suportu motor cel antibalans din spate.
        Am vazut ca numa pe original se gaseste.
        Poate in toamna asta resusesc sa ii fac si o vopsire la capota si la spoilerul fata.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • Am sosit si din vacanta de vara la bulgari masina s-a comportat foarte bine.
          Consumul pe 1500km cu 4 persoane si un copil + bagaje full a fost la pompa 7,1 eu zic ca e ok.
          Ma pregatesc de ITP si cam atat pe toamna asta.
          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

          Comment


          • Nu am mai scris de ceva vreme masina in mare e ok dar am o mica problema.
            S-a manifestat si iarna trecuta dar doar pe partea drepata si foarte putin cand a venit caldura nu au mai fost asa pregnant.
            Ma refer la un zgomot ce vine de la planetare cred eu si se manifesta ca si cum tripodele de pe capatul exterior ar fi uzate.
            Partea ciudata de acum vine daca ar fi planetarele stricate ar facea tot timpul in schimb la mine face doar dupa ce masina a stat ceva timp ne miscata si trebuie sa iau cateva curbe mai stanse dar dupa trei curbe si 500m facuti pota lua maxim de volan ca nu mai face.
            Ce m-am gandit eu sa desfac planetarele si sa gesez tripodele.
            Am verificat in schimb tot suruburi, prideri, table totul e la locul lui si ok.
            Daca nici asa nu o sa inceteze o sa schimb capetele de planetara dar pe aftermarket ca pe original e 2000lei unul.
            Voi ce parere aveti ati mai intalnit aceste simtome?
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • Poate un rulment să fie?
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Ai reusit sa schimbi suportul motor antibalans? ca aceeasi problema o am si eu...Trebuie schimbat. Ca variante ar fi oem sau febest, diferenta de pret fiind maare!
                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                Comment


                • Din cate stiu eu sper sa nu ma insel rulmentul ar hurui tot timpul daca e stricat.
                  Ori cum merci de sfat o sa verific si treaba asta.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • Eu am pus original pe Febest nu avea pe stoc si nici nu imi putea spune cand primeste.
                    De pe Ebay nu m-am incumetat sa cumpar Febest.
                    Dieferenta de pret e marisoara original a fost 400 lei+100 manopera iar la febest iese cam 350lei cu totu din calculele mele.
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                    Comment


                    • Originally posted by Dragos View Post
                      Eu am pus original pe Febest nu avea pe stoc si nici nu imi putea spune cand primeste.
                      De pe Ebay nu m-am incumetat sa cumpar Febest.
                      Dieferenta de pret e marisoara original a fost 400 lei+100 manopera iar la febest iese cam 350lei cu totu din calculele mele.
                      Aa, credeam ca i mai mare diferenta, eu memorasem pretul la suport in jurul a 20eur(nu stiu de unde am luat ideea), deci o sa merg si eu pe oem, clar.
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • Originally posted by Dragos View Post
                        Nu am mai scris de ceva vreme masina in mare e ok dar am o mica problema.
                        S-a manifestat si iarna trecuta dar doar pe partea drepata si foarte putin cand a venit caldura nu au mai fost asa pregnant.
                        Ma refer la un zgomot ce vine de la planetare cred eu si se manifesta ca si cum tripodele de pe capatul exterior ar fi uzate.
                        Partea ciudata de acum vine daca ar fi planetarele stricate ar facea tot timpul in schimb la mine face doar dupa ce masina a stat ceva timp ne miscata si trebuie sa iau cateva curbe mai stanse dar dupa trei curbe si 500m facuti pota lua maxim de volan ca nu mai face.
                        Ce m-am gandit eu sa desfac planetarele si sa gesez tripodele.
                        Am verificat in schimb tot suruburi, prideri, table totul e la locul lui si ok.
                        Daca nici asa nu o sa inceteze o sa schimb capetele de planetara dar pe aftermarket ca pe original e 2000lei unul.
                        Voi ce parere aveti ati mai intalnit aceste simtome?
                        Din ce ai scris aici mie imi suna foarte cunoscut. Exact aceleasi simptome le-am avut si eu la civic, s-au schimbat ambele capete de planetara dinspre cutie(stanga-dreapta) - problema rezolvata.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • Originally posted by Dragos View Post
                          Eu am pus original pe Febest nu avea pe stoc si nici nu imi putea spune cand primeste.
                          De pe Ebay nu m-am incumetat sa cumpar Febest.
                          Dieferenta de pret e marisoara original a fost 400 lei+100 manopera iar la febest iese cam 350lei cu totu din calculele mele.
                          Codul pe OEM pentru piesa noua e cumva 50890-SMG-E04?
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • E00,E01,E02,E03,E04,E05
                            Pe alese.
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • Originally posted by Wagner View Post
                              Codul pe OEM pentru piesa noua e cumva 50890-SMG-E04?
                              Eu am comandat E04 si a venit E05 banuies ca au mai facut ceva imbunatatiri.

                              Dragostan
                              merci de informatie o sa verific pe elevator sa vad exact ce si cum face zgomotul.
                              o mica nedumerire am eu la planetara de pe partea dreapta capatul spre cutie e destul de fix din cauza prinderii la mijloc a planetarei.
                              Daca o sa fie cele de pe interior am cam sfeclit-o ca numa pe original se gaseste si fara 500-600 euro nu o sa scap din ce am vazut eu.
                              Dragos
                              Senior Member
                              Last edited by Dragos; 11-12-15, 17:05.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • Tocmai am dat comanda si eu azi de suport, cred ca e04 e in aplicatia de service, sa vedem ce ajunge...
                                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                                Comment

                                Working...
                                X