Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc , Razvane.Intr-adevar nu am abordat corect problema vanzarii.
    Sunt sigur ca atunci cand vom deveni o piata pentru Honda, atunci vor face si masini pentru Europa de est. Sau poate ca le fac deja in Turcia( mai putin pentru Romania).
    In prezent conduc la serviciu Skoda diesel si vechea Toyota Corolla benzinara. Ambele masini nu au facut probleme ( Skoda in 124.000 Km am schimbat NUMAI consumabilele, iar Toyota in 24.000 KM nu avea ce probleme sa faca) . Poate ca sunt eu anormal, dar cand ies pe un drum cu macadam intr-un fel nu se aude in Skoda si Toyota si intr-un fel se aude in H Sedan. Si fie vorba intre noi este cea mai scumpa masina - din cele 3. Imi cer scuze dar nu pot compara decat ceea ce conduc. ( evit sa ma gandesc la Passat sau Mercedes pentru ca e prea mare diferenta , in schimb Accordul le-ar tine piept).

    Crezi ca ar fi posibil ca in anii care vor veni, daca Honda face masinile sablon , ( poate ca este o idee buna pentru dealeri ) la cumpararea unei masini noi sa iti ofere o lista cu firme recomandate( adresa , tel., persoana de contact) pentru : insonorizare , antifonare, montaj alarme, tuning, montat xenoane, foliat geamuri etc, tot ceea ce un client mai...... si-ar dori sa isi puna pe masina contra cost dar fara sa-si piarda garantia. Ar fi un serviciu imens post vanzare.

    Comment


    • #17
      Originally posted by razvan p.
      in romania sunt drumurile...care sunt :wink:
      gandeste-te ca HONDA nu fabrica masini "pt europa de est"!!!
      Nu sunt deloc de accord cu afirmatia asta atata timp cat vorbim de o firma care ne spune ca activeaza PE TOT mapamondul, de o firma care face masini in Turcia, Pakistan, Thaílanda si Filipine, pentru aceste piete si altele poate mai slabute ca astea!
      Adevarul e ca Civicul a fost INTOTDEAUNA o masina slaba la capitolul asta al sonorizarii si silentiozitatii. Si vorbesc nu numai din ce.am posedat ani de zile din generatii diferite ci si din generatii mai vechi.
      A mea dupa 120km/h iti scoate timpanele, la 150km/h imi sunt de mult amortite urechile.....................

      ON-TOPIC:

      60.000km totul ok cu exceptia franelor care au facut figuri acum vreo 2ani. De atunci nimic altceva!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #18
        eu la civic la 150 km/h nu prea aud nimic. e cam la fel cu accordul. o fi 5d-ul mai altfel.
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • #19
          Originally posted by hondatu
          Nu sunt deloc de accord cu afirmatia asta atata timp cat vorbim de o firma care ne spune ca activeaza PE TOT mapamondul, de o firma care face masini in Turcia, Pakistan, Thaílanda si Filipine, pentru aceste piete...
          cred ca nu ne-am inteles aici!stiu ca au fabrici peste tot dar stiu ca nu produc cu dedicatie pt o anumita piata intr-o anumita locatie!asta vroiam sa spun.alti producatori europeni o fac de mult.produse de categoria B,categorie rezultata la controlul CTC se vand in:romania bulgaria ori rusia sau ungaria.
          nu cred ca honda are o asemenea politica.asta vroiam sa spun.
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • #20
            La Civic-ul meu (5D) nu se pune problema de zgomot mare la rulare.
            Ok, ce probleme am avut eu pana acum:
            1. accidente, lovituri, zgarieturi -> CASCO
            2. nu mergea ventilatia pe la gura din dreapta -> s-a reparat imediat in service
            3. tragea dreapta -> idem 2, era geometria de vina
            4. imi stau aprinse becurile din stanga vitezometrului - alea rosii -> in service mi-au spus: "asa face toate" :lol:

            Nu pot sa spun ca am avut mari probleme cu masina pe partea tehnica, decat pct 2 si 3, dar sunt bagatele.
            HONDA RULZZZ!!! :twisted:
            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
            2 roti

            Comment


            • #21
              In cei 11000 km parcursi pana acum am avut doar cateva inconveniente. Printre acestea, consum relativ mare de ulei (la 3000 km s-a aprins becul la ulei), bricheta care nu mai functioneaza (trebuie sa ajung in service), din cand in cand nu imi intra in viteza (mai ales de cand este mai rece afara). In afara de acestea, consum relativ ridicat de carburant si zgomotul din masina. Dar deja intra in categoria mofturi... Sper sa nu apara alte probleme, cum au posesorii de marci germane 'consacrate'
              Honda Civic 5d 2.2L i-CTDI Sport Galaxy Grey

              Comment


              • #22
                sal

                eu am un sedan cu care am facut 11000km. e din aprilie 2007.
                problemele mele au fost:

                1. geam stanga fata
                2. trage dreapta.....foarte putin, dar trage...

                in rest, nimic...merge ca unsa, iar zgomotul peste 3000-3500 de ture e bestial...

                am insa o mica problema: vreau sa-mi pun xenoane pe faza scurta. ce-mi recomandati si mai ales de unde...

                aaaa, si inca ceva: vreau un portbagaj pentru roof, de preferinta thule. dar stiu ca la civic singurul sistem de prindere e cel cu magnet. imi puteti recomanda ceva? un model, something....

                mc
                hondaaaaaa!!!
                '07 Civic 4D 1.8 M/T Executive

                Comment


                • #23
                  17000 km....trage un pic dreapta dar la revizia de 20000 k se rezolva...in rest nimic...cat despre insonorizare...MOFTURI[\b]...masina este excelenta .

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ramm
                    4. imi stau aprinse becurile din stanga vitezometrului - alea rosii -> in service mi-au spus: "asa face toate" :lol:
                    din cate stiu eu, la vitezometru se afla martorii de semnalizare (verzi), martorul de info (portocaliu), eco (tot verde) si turatia, rev parca, (tot portocaliu)...so, care e ala rosu...?!?

                    daca e vorba de turatie si/sau e rosu si ma insel eu...te-au pacalit...ca eu inca n-am vazut niciuna sa faca asa...
                    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                    Comment


                    • #25
                      Razvane, acum suna cu totul altfel ceea ce spui.
                      Nu mi-e cunoscuta aceasta politica la HOnda, deci sa speram ca nu exista, cert e insa ca orice masina pe care o exporti intr-o tara, ar cam trebui sa fie pregatita pentru conditiile de trafic din acea tara, fie ea si Romania. Sunt chestii care se tolereaza dar cand incepe masina sa ti se desciocoleze.............
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by toto
                        Originally posted by ramm
                        4. imi stau aprinse becurile din stanga vitezometrului - alea rosii -> in service mi-au spus: "asa face toate" :lol:
                        din cate stiu eu, la vitezometru se afla martorii de semnalizare (verzi), martorul de info (portocaliu), eco (tot verde) si turatia, rev parca, (tot portocaliu)...so, care e ala rosu...?!?

                        daca e vorba de turatie si/sau e rosu si ma insel eu...te-au pacalit...ca eu inca n-am vazut niciuna sa faca asa...
                        Pei de alea portocalii/ rosii vorbeam..nu te-ai prins de faza :lol: :lol:
                        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                        2 roti

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by o blonda
                          In cei 11000 km parcursi pana acum am avut doar cateva inconveniente. Printre acestea, consum relativ mare de ulei (la 3000 km s-a aprins becul la ulei)..
                          vad ca ai motorul 2.2 diesel!am vb cu f multi posesori de honda cu acelasi motor, in service la ATI,inclusiv cu mecanicul si inginerul sef de service.m-au intrebat daca masina a consumat ulei,in speta daca am completat eu pana la revizie unde mi l-au verificat.am raspuns ca nu si la randul meu am intrebat ce probleme au constatat.la benzina sunt foarte rare cazurile de consum de ulei,800ml-1l in primii 10k daca a fost bruscata grav.posesorii de diesel spuneau ca este o chestiune fireasca pt primii 10k dar in limita 1-1,5l....
                          deci ai doua varianteri ai cam zapacit-o cu turele inalte pt ca motorasul nu se prea aude(spuneai si ceva de consum ridicat de carburant)ori ar trebui verificat nivelul mai des si urmarit daca nu este o prob tehnica!
                          raman la varianta nr 1 si cred ca te-a pacalit acest motor silentios.ai scapat piciorul mai tare in gas.
                          ex CL7 AT 2006
                          CN1 Sport 2005
                          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by andreotti
                            sal

                            eu am un sedan cu care am facut 11000km. e din aprilie 2007.
                            problemele mele au fost:

                            1. geam stanga fata
                            2. trage dreapta.....foarte putin, dar trage...
                            chestia cu tras dreapta "foarte putin" e mult prea subiectiva. Sedan-ul are pe fata suspensii McPherson fata de DW (Accord). Civic-ul Sedan nu are aceeasi sensibilitate ca Accord-ul, deci ar fi cazul sa incetati cu "trasul dreapta". Mergi si verifica in service geometria daca ai probleme!
                            '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                            Comment


                            • #29
                              deci ai doua varianteri ai cam zapacit-o cu turele inalte pt ca motorasul nu se prea aude(spuneai si ceva de consum ridicat de carburant)ori ar trebui verificat nivelul mai des si urmarit daca nu este o prob tehnica!
                              raman la varianta nr 1 si cred ca te-a pacalit acest motor silentios.ai scapat piciorul mai tare in gas. [quote] Nu am turat-o peste limita admisa in perioada 'rodajului'. Am respectat indicatiile Oricum am facut schimbul de ulei la aproape 10000 km si acum astept sa vad daca imi consuma iar. Stiu ca un diesel consuma ulei, dar nu atat. astept sa faca 20000 si vad ce se intampla. Inca o potentiala problema, de care uitasem: imi aluneca piciorul pe pedala de acceleratie. Nu m-ar deranja daca s-ar intampla doar cand vreau... Adica nu prea mai am acele insertii de cauciuc pe respectiva pedala
                              Honda Civic 5d 2.2L i-CTDI Sport Galaxy Grey

                              Comment


                              • #30
                                Da' unde s-au dus? (doapele alea de cauciuc)
                                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                                2 roti

                                Comment

                                Working...
                                X