Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

    Sint foarte curios sa aflu si cred ca nu numai eu citi km aveti cu Civicurile si ce probleme au aparut pina acum la ele ?
    Eu am un 5d 2,2 diesel am 23300 cu el si nici o problema serioasa in afara de trasul dreapta daca se poate numi serioasa.De asemenea spatarele la banchetele de pe spate zdrangane sau mai bine spus au joc in sistemele de prindere. Am intrebat la service si nici o problema se schimba dar ma voi duce dupa sarbatori sau cind imi vine termenul la revizie. Cei de la autoshow au luat in test de anduranta pina la 50 000 km un civic si vor sa scrie in revista toate problemele aparute. :!:
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 10-02-12, 20:26.
    honda civic 5D 2,2 diesel 2007

  • #2
    eu am doar ~2400km pana acum cu ea
    in afara de un "tampon" sau ceva de genu de la amortizor stanga fata care s-a desprins si s-a rezolvat in 5 minute pe garantie la asko si un mic bazait la tweeter-ul din dreapta nu am avut nici o problema
    Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
    Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

    Comment


    • #3
      5D-ul are suspensie double wishbone pe fata?
      '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

      Comment


      • #4
        Ai pus topicul la categoria gresita
        ex-FN2 owner
        Loved it every second!

        Comment


        • #5
          schimbat ceasurile din bord pe garnatie la 2k km...nu mai mergeau o parte din martori...
          cred ca sunt si o sa fiu un unicat... :P
          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

          Comment


          • #6
            12.000 km pana acum si nu am nici o problema majora, doar scartait de geamuri etc.
            honda civic 5d 1.8 champagne silver, senzori parcare

            sibiu SB-11-WAW

            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/vladone/

            Comment


            • #7
              26000 km impliniti si singura problema o am cu soferii care parcheza langa mine si nu se mai satura sa dea cu spoilerele-n portierele mele. Probabil o fac si de ciuda...
              '10 Accord Tourer 2.0 i-VTEC Executive White Pearl
              Previously owned: '06 Civic 5D 1.8 i-VTEC Executive Navi Galaxy Grey
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/XquiZZiT/

              Comment


              • #8
                2,2 diesel - 16.000km. doua probleme:

                - sarit furtun din duzele de spalat perbrizul - rezolvat intr-un service in germania (pe garantie);

                - condens intr-un proiector - schimbat la gara de nord tot pe garantie.

                consider ca sunt probleme minore.
                singura nemultumire este data, de consumul mult prea mare, fata de cel indicat de honda!
                civic 5D - 2,2 ctdi 140cp

                Comment


                • #9
                  civic sedan 1.8 ES

                  Desi nu intra in categoria defectiuni, categoric intra in categoria de imbunatatit ( care la civic -ul sedan american au fost rezolvate de mult)

                  1. Consumul de carburant . Neconcordanta dintre consumul la pompa si cel indicat in bord. Consumul la pompa mult peste consumul din cartea tehnica chiar si la mers neagresiv.
                  2. Zgomotul de rulaj mult prea mare pentru pretul ei, zgomot motor foarte pronuntat , insonorizare deloc, da, deloc. La fel prea subtire pentru pretul masinii.( toate acestea influenteaza confortul)
                  3. Partea audio execrabila PENTRU O MASINA MADE IN JAPAN ( patria electronicelor).\

                  Potential defectiune ( care am inteles ca este defect de fabricatie fara chemare in service) - geam portiera stanga fata. Se mizeaza probabil pe faptul ca usor, usor vom ajunge toti proprietarii de sedanuri in service, pe aceasta tema.

                  Motor OK, suspensie tare, o masina buna dar, pe care trebuie ca sa se mai lucreze ca sa-si merite banii, sau, sa mai scada pretul..Parerea mea! :roll:

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vacaru cristian
                    cDesi nu intra in categoria defectiuni, categoric intra in categoria de imbunatatit
                    2 + 3 intra in categoria mofturi.

                    Zi mai bine ca te oftici ca nu ti-ai luat Accord 2.0 gandindu-te ca avand motorizare 1.8 si cutie cu 6 viteze vei scoate consum de diesel. Ain't right?
                    '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                    Comment


                    • #11
                      DA , Dane. Dar partial.De ce?
                      2. este diferit fata de Accord care este mult mai silentios. Multe marci auto acorda atentie insonorizarii . Chiar e moft? Ati mi-a spus ca este o masina silentioasa.
                      Consumul este mai mic decat la Accord dar nu se compara cu un diesel . NU SE COMPARA. IAR, CUPLUL LA TURATII MICI .....
                      3. Multi posesori auto, inclusivi Hondari, cheltuiesc sume importante pe o sonorizare convenabila in masina. Chiar e moft?
                      Daca as fi stiut cum e civicul sedan inainte de a-l comanda, optiunea ar fi fost ..... Toyota Avensis diesel . Sorry , dar imi place dieselul . Sau un C-class SH noul model . Am avut vechiul C si m-a mancat undeva cu masina noua. Si... greu de vandut.
                      Accordul benzinar ar fi fost ultima optiune. Mai degraba deasel .

                      Comment


                      • #12
                        Pai inca ce spui tu sunt mofturi. Civic Sedan nu il compari cu Avensis, ci cu noua Corolla, iar la mine va fi castigator oricand Civicul care in primul rand are un design aparte, nu baby-lexus-is look-alike.

                        Eu cred ca ai gresit clasa. Tu vroiai medie din cate vad si ai sedan. Sistemul audio din Civic Sedan este decent. Tu vrei Bosse? Legendul vine cu asa ceva, daca vrei pe Civic sunet, incearca altceva. Moft e atunci cand ceri ca asa ceva sa fie in echipare, ar trebui sa vezi CATI vor calitate mai buna.

                        Ce consum asteptai de la Sedan? 4l/100km?

                        Pe mine ma multumeste sistemul audio, cel putin deocamdata. Vreau sa isonorizez masina intrucat motorul nu se aude sau se aude mult prea putin fata de zgomotul de rulare. Parca Accord-ul era putin mai silentios, dar nu bag mana in foc.
                        '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                        Comment


                        • #13
                          Compar sedanul cu ce era pe locul 1 pe listuta mea pana sa intru la dealer, adicalea Avensis. Cu privire la look, sedanul american este mult mai interesant decat cel japonez iar forma Lexus... no comment( e reusita). Corolla chiar si mecanica este super ( vezi deasel de curiozitate).

                          La sedanul meu, la viteza mica se aude motorul si rulajul, la viteza pana in 100km/h, rulajul iar peste 130km/h motorul . Pentru modul de mers SILENT trebuie sa trag pe dreapta. Nu am avut Accord, dar am mers cu Accord si mi-am dat seama ca este mai silentios . Chiar nu simti diferenta sau iti este greu sa faci comparatia? Toti facem alegeri mai putin bune la un moment dat. ](*,) Asta e. Traim cu ele . ](*,)

                          Comment


                          • #14
                            Nu stiu daca am sa reusesc sa vand masina la un pret convenabil. pana atunci incerc sa fac convietuirea cat mai suportabila .
                            Dan, te rog daca auzi prin Iasi de o firma care sa faca insonorizarea sedanului te rog da-mi si mie un PM.
                            Multumesc!
                            Scuze de offtopic!

                            Comment


                            • #15
                              pot sa iti spun ca ai dreptate in privinta insonorizarii.accordul este mai insonorizat dar si in alta clasa.
                              dan spunea cand avea accord ca acesta nu este bine insonorizat.accordul meu a fost condus de propietar de A4 si A3 intre budapesta si debretin.la 180km/h a spus singur ca masina este mai bine insonorizata.ca nu bate vantul prin ea.asa este!la A4 cam incepe sa vajaie totul dupa 160.si atunci dispare efectul insonorizarii cu pasla la rotile spate,etc...fiind si autostrada ff buna acolo,zgomotul ede ruliu era practic 0.in romania sunt drumurile...care sunt :wink:
                              gandeste-te ca HONDA nu fabrica masini "pt europa de est"!!daca te vei uita la skoda vei vedea ca este insonorizata super tare.pasla nu lipseste la nici o roata,potbagajul blindat!!!dar atat.ramane aceiasi skoda cu problemele ei de bucse,brate si suspensii tari,cu motorul care suge ulei de numa numa si consumuri muult peste ceea ce declara ei chiar la diesel!deci vrei sa comparam honda cu mercedes...nu se poate.nici cei de la honda nu isi doresc.dar poti sa o compari cu volvo!sunt la fel!are volvo pret mai mic?nu!cei cu pegeut abereaza pe tema semnului de egalitae intre brandul lor si honda!unii au luat-o razna grav!pai daca te urci in 206 ori 307 ai spui ca civicul tau e bentley!crede-ma!!!!
                              si multi renunta la aceasta firma exact pe considerentul dat!!uita-te in ultimul nr din TG.la nemultumiri apare un tip care cred ca are nervi de otel!nu stiu tu cum erai in locul lui!!omul ala a stat!sunt sigur ca daca vei aborda corect problema vanzarii masinii vei avea mai mult succes!piata auto din rom este una empirica!toti stiu una si buna.......stii tu!
                              legat de consumul la pompa si cel afisat de bc!nu ai cum sa-l faci decat daca umpli ochi rezervorul!clik-ul de full poate fi la alt moment de fiecare data!si atunci ce te faci cu eroarea?!daca vrei sa faci plinul "ochi"?!!nu prea se poate.la acord da afara pe roata inainte de a ajunge sus!
                              bafta!nu e dracul chiar asa de negru!
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                              Comment

                              Working...
                              X