BOSS: ´07 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Tura de 5500 km

    Aseara m-am intors de la o tura prin Europa la bordul noului meu sedan. Am facut 5500 km, iar in total am aproape 7000, la nici o luna de cind am cumparat-o. Cred ca sint campion la capitolul asta. 8)
    Masina s-a comportat bine. Per total, computerul de bord mi-a indicat un consum de 7.0 litri % ceea ce ma incinta. E un consum bun pentru un motor de 140 de cai. E drept ca am mers cel mai mult pe autostrazi, cu viteze mari, dar tripul a inclus si plimbari prin orase (Paris, Viena, Chamonix). Viteza maxima atinsa a fost cea constructiva (200 km/h) dupa care am aflat ca in Franta (unde o forjam) se confisca masina pentru astfel de lucruri.
    Observatii crtitice: Am impresia ca masina arata cu citiva km/h mai mult decit cifra reala, pentru ca si gps-ul si testerele de viteza de pe marginea soselei imi aratau cam cu 3 km/h mai putin.
    Suparator este ca la 150km/h incepe sa vibreze, dupa care se mai linisteste putin. La 200 e chinuita destul de rau.
    La drum lung, frina de mina devine suparatoare pentru piciorul drept, prin atingerea repetata care frizeaza durerea.
    Lipsa martorului de faza scurta e destul de nasoala.
    Faza scurta e destul de slaba. Oare se pot schimba becurile cu unele mai puternice? Cit o costa?
    Partea de bord cu butoanele pentru casetofon se incinge destul de rau la viteze mari pe timp indelungat. Ma intreb de ce si daca se poate remedia.
    Nu incercati deschiderea portbagajului inainte sa deszapeziti masina!!! Zapada asezata pe luneta va glisa si va cadea in portbagaj (faza foarte nasoala, care mi s-a intimplat)
    Chiar daca s-au comportat impecabil, baietii de la Asko mi-au livrat masina cu un set de covorase care nu se potriveste modelului sedan, fapt care la un moment dat era sa se soldeze cu un accident (nefiind fixat cu cele doua chestii de sub bancheta, covorasul e mobil si are tendinta sa se urce pe pedala de acceleratie). Trebuie sa-mi iau covorase originale care inteleg ca sint vreo suta de euro...
    Fie masina are o rezerva consistenta de carburant cind intra pe rosu, fie rezervorul nu are 50l. Am mers vreo 20 km pe rosu dupa care plinul a insemnat vreo 38 de litri. In mod normal (cind mai am 2-3-4 linii de combustibil), un plin inseamna vreo 35 de litri.
    Ma mai gindesc si mai postez.

    Peste toate, trebuie adaugat ca masina este exceptionala.
    Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
    www.catalinmihaila.blogspot.com

    Comment


    • #17
      1. Honda nu e printre cele mai silentioasa masini. Nu ma refer la motor, ci la evacuare si aer la viteze mari.
      2. La faza cu martorul de faza scurta, te inteleg perfect, dar nu cred ca e vre-o solutie de genul mutam firul, pentru ca bordul ala e digital (eu l-am schimbat pe garantie si am vazut ce si cum).
      3. Cred ca la toate se incinge partea aia. Eu cand am scos odata un cd din bord de abia puteam sa-l tin in mana. Sunt multe becuri pe acolo si produc caldura. Sa nu se arda, asta ar fi o problema, dar in rest.
      4. Cred ca un plin inseamna 45 de litri dupa ce ai mers pe rosu ceva.
      5. Normal ca poti sa-ti schimbi becurile si poti chiar sa-ti pui xenoane la preturi derizorii. Cauta pe aici.
      6. Frana de mana o avem diferit si nu pot sa te ajut. La mine e superba si la super-indemana, daca pot sa zic asa....
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

      Comment


      • #18
        Boss, interesanta povestirea ta!!!
        Te invidiez ca ai avut sansa sa iesi cu masina din tzara si sa o alergi pe autostrazi adevarate
        Din tot ce spui tu acolo la minusuri, pe mine ma deranjeaza doar ca faza scurta e intr-adevar insuficienta. Sa nu uitam ca nici o masina nu e perfecta..dar ma bucur ca ai concluzionat ca e o masina exceptionala :wink:
        Mult succes!
        "If Honda would make people, they would never die"
        '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Nighthawk Black Pearl
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dragos+voicu/

        Comment


        • #19
          Salut si bine ai venit! In legatura cu faza scurta, schimba becurile, am niste prieteni care si-au pus Phillips Extreme Vision si diferentele sunt destul de mari. Cat despre faptul ca se incinge bordul, e ceva obisnuit, in manual la Accord scrie ca daca se supraincalzeste se opreste CD playeru si da o eroare pe ecran. Nu s-a intamplat niciodata, si s-a incins si la mine destul de bine.
          '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
          '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

          Comment


          • #20
            Daca se aprinde becul ca intri pe rosu la benzina, mai poti merge cam 50km pe rezerva, parca scrie si in carte. Oricum e probat de mine si asa e.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #21
              La mine s-a oprit cd-playerul asta vara.asa este, da eroare.dar atunci am crezut ce cd-ul este de vina!
              eu seara,vara, merg cat pot fara AC.ma cam doare capul de la el!nu glumesc!
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #22
                In carte scrie ca rezerva de carburant in momentul in care intra pe rosu este de 7 litri. Tot in carte scrie ca rezervorul are 50 de litri. Asadar, aritmetic, in momentul in care becul se aprinde, un plin ar trebui sa insemne 43 de litri. Eu am mers vreo 20 km pe rosu si plinul a fost vreo 38 de litri. Oare rezervorul sa fie mai mic?
                Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                www.catalinmihaila.blogspot.com

                Comment


                • #23
                  Salut, cu intarziere.... si bine ai venit .....
                  '07 Civic 5D 1,8 M/T Alabaster Silver Metalic

                  Comment


                  • #24
                    Felicitari pentru achizitie!

                    Scuze de intarziere. In legatura cu ingrijorarea ta cu rezervorul, si la mine se aprinde martorul foarte devreme, am mers si 100 de km cu el aprins si nu am golit rezervorul. Atunci cand se aprinde cred ca mai sunt cam 13-15 litri. Dupa 100km am facut plinul si au intrat cam 46 litri. Atunci am strans din fund cel mai tare, dar mai era benzina. Sunt convins ca este vorba de o eroare la senzorul din rezervor. In mod sigur nu este mai mic rezervorul. Nu fac ei rezervoare mai mici si altele mai mari. Vreau sa fac si o proba de autonomie pe rosu. Iau o sticla de 2 litri cu benzina si merg pana se opreste motorul sa vad ce se intampla. Daca a incercat cineva?

                    Comment


                    • #25
                      Ma tem ca nu e foarte ok pentru un motor sa i se termine benzina (desi sint nul la mecanica si n-as putea spune de ce).
                      In alta ordine a ideilor, raportez urmatoarele lucruri despre Honda mea:

                      - Cel mai suparator lucru e un scirtiit al scaunului soferului, audibil mai ales pe piatra cubica, portiuni accidentate, etc. Ce dracu trebuie uns?

                      - Consumul urban se pastreaza in intervalul 11-12 litri la suta (evit, totusi, cit se poate, orele de maxima aglomeratie)

                      - Sint din ce in ce mai nemultumit de sistemul audio si de tunerul radio. In primul rind, pot sa memorez doar 6 frecvente radio. Oare la ce s-or fi gindit JAPONEZII aia (care sint poporul prin excelenta gadgetar) cind au conceput un radio de masina cu 6 preseturi? In plus, antena radioului nu capteaza cum trebuie pe sub liniile de tramvai. Deseori, pe frecventa pe care sint, intra pentru o fractiune de secunda un alt post, lucru care e absolut suparator si pe care nu l-am mai intilnit la nici un alt tunner.

                      - Motorul suna bine

                      Cam atit...
                      Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                      www.catalinmihaila.blogspot.com

                      Comment


                      • #26
                        Poti memora 12 posturi. 6 pe FM1 si 6 pe FM2 :wink:
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Esti sigur ca are 2xFM? Cum comut intre cele doua?
                          Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                          www.catalinmihaila.blogspot.com

                          Comment


                          • #28
                            Dap cel putin pe 5d sigur... asa scrie in manual.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              poti comuta intre ele cu ajutorul butonului de pe volan, dar nu mai stiu cum ii zice...oricum nu ala de canale...

                              si mie imi sare postul cateodata...si culmea imi sare numai pe ala al bisericii...trinitri...sau cum i-o zice...
                              daca nu era vorba de postul asta, as fi zis ca isi baga :twisted: coada
                              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                              Comment


                              • #30
                                e varsu' :wink: .da tot isi baga coada...
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                                Comment

                                Working...
                                X