Jante si cauciucuri iarna pt Civic 5d

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante si cauciucuri iarna pt Civic 5d

    Iarna a venit si eu am tot cauciucurile cu care a venit masina in iunie (din cate imi dau seama sunt de vara, nici macar intermediare). M-am uitat de curand la o emisiune, nu retin postul, in care spunea ca este bine sa cumparam cauciucuri cu talon mai mare iarna. Ca sa modific dimensiunea talonului trebuie sa schimb si jantele.

    Jantele cu care a venit masina sunt de 17 si talonul la cauciuc este de 45. Voi ce recomandati, jante de 16 si talon mai mare?

    Merg puse pe masina jante de 16? Unde pot gasi in Iasi un magazin de unde sa cumpar si ce model recomandati? Ar fi utile si niste preturi.

  • #2
    mergi la ATI la showroom si vei primi cele mai compentente informatii!sau citeste "topicul dedicat" de pe forum!! :wink:
    bafta! :wink:
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #3
      Fiindca esti nou in ale postarii pe forumul nostru iti urez bine ai venit! Te asteptam cu un topic cu Hodutza ta la My Civic. Evident si poze 8) .

      Sfatul meu e sa nu te iei dupa emisiuni...

      Totusi se recomanda ca anvelopele sa fie mai inguste si talonul mai mare tocmai ca sa nu aiba de suferit janta + suspensia de la zapada inghetata (talonul mai mare contribuind la o amortizare mai putin violenta).

      Ca sa-ti raspund la a doua intrebare... Da, merg puse si jante de 16 fara nici o problema. Anvelopele recomandate in acest caz fiind de 205/60 R 16. Atentie mare ca jantele au spatierea intre prezoane atipica (tipic japoneza, mai degraba) de 5x 114,3mm si se gasesc mai greu jante cu spatierea asta. ET-ul e ok undeva pe la 48. Daca iti convine doar sa schimbi anvelopele pastrand aceleasi jante poti pune 205/50 R 17. Referitor la modificarea dimensiunii in talon... eu nu m-as complica inutil. Nu verifica nimeni ops:

      Recomand, daca tot iti iei ceva, sa fie anvelopa de calitate (Dunlop, Pirelli, Good year sau Michelin).

      Preturi poti obtine de la www.cauciucuridirect.ro sau de la alte magazine online. Problema e ca acum nu prea sunt stocuri si trebuie sa astepti...

      Pentru aprofundarea problemei iti recomand cateva linkuri in care s-a mai discutat problema anvelopelor de iarna:

      http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1825

      http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1912

      http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1669
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Multumesc de urari si pentru raspunsul prompt. Saptamana viitoare o sa revin si cu poze.

        In momentul de fata am cauciucuri 225 / 45 R17. Pot sa pun pe aceste jante cauciucuri de dimensiune 205 / 50 R17?

        Talonul nu am de gand sa-l modific, important este sa se potriveasca la masina si sa nu am probleme.

        Nici eu nu m-as lua dupa emisiuni, tocmai de aceea va intreb pe voi. Ceilalti posesori ce cauciucuri / jante au ales?

        Stiam si de cele 3 post-uri dar nici unul nu se refera la Civic 5D. Nestiind ce inseamna CTR FN2 si nici daca jantele de la sedan sunt la fel cu cele de la Hatchback am zis ca nu strica un mesaj si pe 5d.

        Astept in continuare posesorii de Civic 5D sa-mi spuna ce solutii au ales pentru iarna.

        Comment


        • #5
          Poti pune fie 225/45 R17 fie 205/50 R17... se potrivesc ambele pe janta de 17" fara nici o problema.

          CTR FN2 = Civic Type R 2006+ (FN2= ultima generatie de Civic, varianta Type R, generatie din care face parte si Civicul tau - FK2) care are acelasi sistem, dar jante pe 18 (si discuri de frana mai mari)

          Jantele la sedan sunt de 16".

          Oricum, discutiile despre marcile anvelope sunt generale si poti sa le iei in calcul indiferent de marimea jantei.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Eu am ales jante de 16", Borbet LS, cu anvelope Dunlop Winter Sport 3D 205/55 si le-am cumparat de la Laros (ca-mi un PM daca vrei sa-ti trimit datele de contact). Comanda a venit in 5 zile si pretul a fost rezonabil, dupa parerea mea.
            Not so bored owner of the last FN2 in Romania

            Comment


            • #7
              atentie:225/45/17-vei avea indicatia vitezei la bord conforma cu realitatea!la 225/50/17-nu mai esti in grafic :wink:
              vezi ca sunt si 215/45/17.pate vei gasi ceva 205/50/17-pt iarna.intreaba.
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #8
                Stiam de problema cu viteza si tocmai de aceea nu ma grabesc sa iau o decizie inca. As vrea totusi sa pun dimensiuni omologate. La 205/55/16 viteza o sa fie corect indicata? Din calculele pe care le-am facut se pare ca va fi o mica diferenta.

                M-am uitat pe site la Laros, jantele de 16 sunt 460 RON bucata. Ma interesa ceva mai ieftin, cel putin la janta.

                Cauciucul este 460, cred ca merita, ca el face treaba. Dar sa dau tot atat si pe o janta pe care o s-o folosesc doar iarna?

                Comment


                • #9
                  Deviatia la viteza nu are cum sa fie mai mare de 0,4%, matematic vorbind (mai mult la 205/50 fata de 225/45)
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Intr-adevar, jantele sunt destul de scumpe, aparent. Insa: jantele de tabla arata rau (parerea mea) pe masina asta si-n plus, nici nu se gasesc, din cauza distantei de 5*114.3, complet atipica. Iar jantele de aliaj cam atata costa. Bine, asta daca nu vrei ceva OZ-uri, care sunt 700 RON bucata
                    Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                    Comment


                    • #11
                      Jante de tabla gasesti la aprox 250 ron la Asko (62 euro parca), adica la aproape jumatate de pret fata de cele de aliaj. Nu arata la fel de bine jantele de tabla, dar le folosesti doar cateva luni iar iarna sunt mai bune, mai suferitoare
                      Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                      Comment


                      • #12
                        In primul rand vreau sa-mi scuzat n00b-ismul, dar nu am inteles nimic din topicul asta.
                        As avea o singura intrebare, in eventualitatea ca nu gasesc combo de jante de 17" + gume 225/45/17 pentru Civic-ul meu, ce altele merg puse? 205/60/16?

                        In alta ordine de idei, imi explica si mie cineva cum e cu latimea la jante? adica nu pricep acea 6J sau 6.5J x16. Chiar nu inteleg
                        ops:. De exemplu, jantele stock de Civic, de 17", ce "J" au? Sau mai bine intreb cum imi dau seama (calculez) care "J" se patriveste cu care latime!?

                        Multumesc
                        Ex: Civic FK2 - Champagne Silver
                        Nissan Juke nismo - Pearl White

                        If you need to move, you drop a cog or two, then hammer the loud pedal - instant grin factor 5

                        Comment


                        • #13
                          Ai toata informatia aici :
                          http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

                          Comment


                          • #14
                            In urma discutie cu cei de la ATi m-am decis sa iau la dimenisunile actuale 225/45/17.

                            Am sunat la laros si singurele anvelope disponibile pe acest model sunt
                            Fulda la 420 RON. Ce stiti de acest tip de anvelope, sunt ok?

                            La depozitul de anvelope am gasit Pirelli WINTER 210 SOTTOZERO http://www.depozituldeanvelope.ro/pr...6289e8d8f40ae1 la 633 RON.

                            Stocul se apropie de 0, deci trebuie sa ma hotarasc repede.

                            Ce ati alege intre cele doua? Merita Pirelli diferenta?

                            Comment


                            • #15
                              Eu mi-am luat de aici : www.cauciucuridirect.ro
                              Ti le trimit acasa in 10 zile parca si poti plati online sau prin banca.

                              Comment

                              Working...
                              X