CRIDAN13: '07 Honda Jazz 1.3 i-DSi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    consumul pe care l-am spus mai sus e la mers normal, nici turat motorul, nici subturat
    Life is a dance, live it gracefully!
    YouTube - tandem skydiving

    Comment


    • #32
      Nu am Jazz, dar intentionez sa imi iau unul, dar din noua generatie.

      Cu ce ti se pare mai atractiva noua varianta? Aceasta noua varianta imi pare mai agresiva/moderna ca forma, probabil cu un motor mai puternic, dar cu mult mai turat (fata de versiunea actuala), cu un consum, cel putin in oras, peste Jazzul de azi. Cu siguranta si pretul va fi altul...
      Pentru mine, noua varianta se indeparteaza de imaginea pe care o vad azi, de masina "pasnica", fiabila si de incredere. Eu sunt si partizanul masinilor un pic subturate, adica nu mi se pare prea grozav sa ai cuplu maxim la 4000-4500 de ture... Sigur, e si mult ce tine de gusturi si de subiectivism pur!
      In alta ordine de idei, poti sa-mi spui daca Jazz-ul actual, este o masina ce a "prins" in Europa? Ma gandesc ca un numar mare de masini vandute in Europa, imi poate da o relativa siguranta, in timp, fata de necesitatea unor piese de schimb. Nu-mi pot permite sa-mi schimb masina la 5 ani, iar cum actualul model, probabil ca va mai exista pe piata max 1-1.5 ani, sincer, imi pun problema pieselor de schimb.
      Chiar daca nu fac nici 10.000 de km/an, dar sunt pline strazile de "isteti", basca circulatia tot mai nebuna, ce numai bine nu face la table!....
      Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

      Comment


      • #33
        Ma gandesc la noul Jazz si anume la modelul RS (motor de 1.5 si 120 CP) cu cutie automata CVT din mai multe motive:

        1. Putere mai mare. Mie nu imi place sa fie masina submotorizata. E mai fun de condus una cu un raport mai bun putere / greutate. Mie 120 CP mi se pare o putere decenta, dar daca ar fi avut motor de 140 CP, l-as fi luat pe ala. Daca nu vrei sa folosesti puterea aia la 4.500 - 5.000 rpm, nu o folosesti. Se intampla insa ca un motor subdimensionat sa nu scoata cele mai bune consumuri din lume, mai ales la mersul in oras (vezi ce spune mai sus Julia de consum de 10% in Iasi *). S-ar putea sa ai surprize. La drum intins e altceva. In plus, s-a anuntat un consum de 5,1% pentru Jazzul de 120 CP (19,6 km/litru).

        Oricum, mai este si o varianta de 1,3 litri si 100 CP.

        2. Are spatiu interior mai mare decat actualul model, dar greutatea e doar cu 10 kg. mai mare. Volanul si scaunele sunt cele de la Civicul actual.

        3. Are volumul portbagajului foarte mare, de 425 l (aproape cat Accordul).

        4. Au corectat cam toate neajunsurile de care se mai plangeau posesorii actuali. Au facut o cutie CVT mai performanta, la care au corectat unele neajunsuri anterioare.

        5. Are 6 airbaguri, VSA, ABS.

        Nu ma astept ca pretul sa fie dramatic mai mare. Poate :?: cu 500-800-1000 Euro mai mult decat acum, dar poate nu. Oricum, nu pretul conteaza foarte mult in alegerea mea. Dar, decat sa iti iei un model lansat in 2001 si sa il mai tii inca 7 ani, cand apare un model nou, nu stiu ce sa zic. Desigur ca aici este alegerea ta.

        Jazzul a prins foarte mult in Anglia, nu stiu in alte tari cum este. Stiu doar ca global, Jazzul a fost o masina de mare succes si s-au vandut vreo 2.000.000 bucati, asa ca nu-ti face probleme de piesele de schimb. Civicul meu actual are 10 ani deja, au mai aparut doua generatii dupa el, dar gasesc oricand orice piesa as avea nevoie.

        Probabil ca daca as lua chiar ce imi place, cred ca mi-as fi luat Civic Sedan, dar cum nici eu nu merg foarte multi kilometri pe an, si merg 80% in oras, am considerat ca asta e cea mai potrivita pentru nevoile mele.

        * Eu consum 9,1 - 9,6% acum, iarna in Bucuresti. :wink:
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #34
          Raspopitule, uite aici niste motive pentru care ma gandesc la Jazzul 2009 (care intre altele va fi distribuit din 2008 :wink: )

          http://asia.vtec.net/Engines/LSERIESG2/index.html
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            Originally posted by Delphi
            Raspopitule, uite aici niste motive pentru care ma gandesc la Jazzul 2009 (care intre altele va fi distribuit din 2008 :wink: )

            http://asia.vtec.net/Engines/LSERIESG2/index.html
            Delphi, e absolut de inteles alegerea ta, din perspectiva unei masini net mai puternice si clar mai performante. In fond, e logica oricarei adevarate noi generatii, ori dupa 7 anisori de succese, e timpul unui nou Jazz! Paranteza: exista pe JDPower o Honda traznet, cu motor pe hidrogen...
            Eu chiar am nevoie de o noua masina, fara multa intarziere, pentru ca marfa romano/franceza nu pare compatibila pin la pin cu mine, oricat m -as stradui eu!....
            Eu cred ca Jazz s-a vandut in numar semnificativ si in Germania. Am chiar impresia pastrarii la revanzare, a unei valori peste medie, dupa ceva ani de folosire.
            Desi multi din cunoscutii mei sunt cam sceptici fata de alegerea mea actuala, nici nu-mi pot propune ceva mai bun, dupa criteriile mele de selectie.
            Desi nu-i prea elegant sa intrebi pe un forum Honda, care crezi ca a
            ar putea fi o alternativa viabila la Jazz? Daca intrebarea pare deplasata, nu raspunde! Nu vreau sa deranjez fanii Honda.
            Jazz-ul actual unde este produs?
            Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

            Comment


            • #36
              Originally posted by RASPOPITUL
              Jazz-ul actual unde este produs?
              Japonia pentru piata europeana (desi s-ar putea sa se mute prin alte tari asiatice mai ieftine)

              Comment


              • #37
                Reviziile la Jazz, cel putin in Bucuresti, se fac la 20000 Km sau 1 an.
                La 10000 sint doar revizii recomandate nu obligatorii.

                In ce priveste consumul, in oras (Bucuresti) cu AC nu mi-a depasit 8.5 iar in afara la o viteza de 110-120 consuma 5.5 (acum 10 zile am avut rabdarea sa fac traseul Buzau-Bucuresti fara sa depasesc 100Km/h,eram curios sa vad cit consuma si am scos 4.9 exact cit in fisa tehnica)

                Nu am avut nici o problema pina acum, o am din iunie 2006 si are la bord 19500 Km.

                La viteze de peste 110Km/h incepe sa deranjeze zgomotul motorului dar nu foarte rau, iti vine sa bagi intr-a sasea. Ar fi fost ideala cutia cu 6 trepte de pe Civicul 1.4 care are acelasi motor.
                JAZZ 1.4 i-DSi ES

                Comment


                • #38
                  pt julia

                  revizia de 1500 si 5000 , dupa care la fiecare 5000 pana iese din garantie.100000 km sau trei ani.
                  eu locuiesc in maroc.de aici am achizitionat masina in leasing.sigur sunt diferente intre service urile de aici si cele de acasa.
                  constat ca devin fan honda pe masura ce timpul trece.nu am condus si alte tipuri dar jazzul este excelent!
                  salutari tuturor !

                  Comment


                  • #39
                    pt caling

                    chiar astazi am facut un drum de 450 km.la 160 km/h are turatia de 5000.sper sa nu gresesc.si la 140 km/h in jur de 4000 ....nu mi aduc chiar bine aminte.am trecut de 3000 de km parcursi.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by RASPOPITUL
                      Paranteza: exista pe JDPower o Honda traznet, cu motor pe hidrogen...
                      Eu chiar am nevoie de o noua masina, fara multa intarziere, pentru ca marfa romano/franceza nu pare compatibila pin la pin cu mine, oricat m -as stradui eu!....
                      Eu cred ca Jazz s-a vandut in numar semnificativ si in Germania. Am chiar impresia pastrarii la revanzare, a unei valori peste medie, dupa ceva ani de folosire.
                      Desi multi din cunoscutii mei sunt cam sceptici fata de alegerea mea actuala, nici nu-mi pot propune ceva mai bun, dupa criteriile mele de selectie.
                      Desi nu-i prea elegant sa intrebi pe un forum Honda, care crezi ca a
                      ar putea fi o alternativa viabila la Jazz? Daca intrebarea pare deplasata, nu raspunde! Nu vreau sa deranjez fanii Honda.
                      Jazz-ul actual unde este produs?
                      Hidrogenul nu este inca o alternativa viabila pentru o masina. Eu unde sa-mi produc hidrogenul? In bucatarie?

                      Corect, Jazzul s-a vandut foarte bine in foarte multe tari si isi pastreaza bine valoarea de revanzare.

                      Nu deranjezi, dar sincer, nu stiu o alternativa buna la Jazz. As fi zis Toyota Yaris, dar vad ca totusi colegul nostru Yaris a renuntat la el in favoarea Jazzului, poate as spune Mitsubishi Colt, dar si ala are multe minusuri. Chiar nu stiu daca imi trece prin cap ceva care sa fie la fel de sau mai bun decat Jazzul. Ah, ba da - Mercedes classe A, dar la alti bani. :lol: Daca iti trebuie masina acum, ia Jazzul actual, daca mai poti astepta cateva luni pentru cel nou, se pare ca de prin toamna vor incepe livrarile peste tot in lume.

                      Jazzul actual ca si cel nou sunt facute in Japonia, dar se pare ca se vor face in viitor si prin Thailanda, daca nu ma insel. Dar nu cred ca la noi vor fi aduse din alte tari, ci tot din Japonia.

                      Cridan, nu stiu de ce eu am avut impresia ca stai in Romania. Maroc? Ce cauti frate acolo?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #41
                        Re: pt caling

                        Originally posted by cridan13
                        chiar astazi am facut un drum de 450 km.la 160 km/h are turatia de 5000.sper sa nu gresesc.si la 140 km/h in jur de 4000 ....nu mi aduc chiar bine aminte.am trecut de 3000 de km parcursi.
                        Cutie manuala cu 5 trepte sau automata CVT?

                        Cum se simte masina la 160 km/h? E stabila?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by RASPOPITUL
                          Desi nu-i prea elegant sa intrebi pe un forum Honda, care crezi ca ar putea fi o alternativa viabila la Jazz?
                          M-am mai gandit. Kia Ceed?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Delphi
                            dar sincer, nu stiu o alternativa buna la Jazz.
                            Ar fi Renault Modus, ca doar asa zic expertii. Cred ca Suzuki Ignis, Peugeot 1007, Opel Meriva si altele asemenea pot fi luate in calcul, macar de dragul comparatiei.

                            Comment


                            • #44
                              [quote="Delphi"]
                              Originally posted by RASPOPITUL
                              Paranteza: exista pe JDPower o Honda traznet, cu motor pe hidrogen...
                              Desi nu-i prea elegant sa intrebi pe un forum Honda, care crezi ca a
                              ar putea fi o alternativa viabila la Jazz?
                              Hidrogenul nu este inca o alternativa viabila pentru o masina. Eu unde sa-mi produc hidrogenul? In bucatarie?
                              As fi zis Toyota Yaris, dar vad ca totusi colegul nostru Yaris a renuntat la el in favoarea Jazzului, poate as spune Mitsubishi Colt, dar si ala are multe minusuri. Chiar nu stiu daca imi trece prin cap ceva care sa fie la fel de sau mai bun decat Jazzul.

                              Cu hidrogenul mai avem, intr-adevar, de asteptat ( nu prea mult, zic eu...), pana la o solutie comerciala, viabila. Eu am fost impresionat in special de design.
                              Va multumesc tutror pentru sugestii de alternative Jazz!
                              Le-am analizat deja (mai putin Reanault Modus dar eu cu francezii am si-asa un mic razboi...). Intr-adevar, fiecare are ceva in minus fata de Jazz. Yaris-ul si Coltul sunt, dupa gustul meu, prea mici la portbagaj; eu tin sa am ESP, dar asta le creste pretul prea mult s.a.
                              C'eed-ul a fost una din masinile ce mi-au placut mult cand a aparut pe piata. Cu o garantie nebuna si un stil frumos, bine motorizata, putea fi o alegere. Dar, dupa ce am convins un bun prieten de calitatile C'eed, s-au intamplat 2 lucruri ce m-au descurajat:
                              - coreenii au devenit rigizi in oferta (despre asta, nici cu Jazz nu mi-e rusine...) si variantele mai bine echipate deja sunt scumpe;
                              - colegul meu (dealtfel multumit de masina) acuza un consum marisor in oras- normal pentru un motor turat, la peste 100CP.
                              Ignis nu-mi inspira incredere (am o imagine de masina de carton, tare goala pe dinauntru, si subtire ca structura) s.a.m.d. M-am uitat si la Nissan Note: am descoperit un pret exagerat pentru o masina draguta, ce-mi pare, totusi, sub Jazz.
                              Sigur, pana la urma o masina se alege si cu inima. In fapt comparam, de multe ori, mere cu pere, iar unora le plac merele si altora perele!
                              Revenind la Jazz: una din "acuzele" la adresa sa este legata de o suspensie prea ferma, (pentru unii-Clarke/TopGear).
                              Cat adevar e in asta? Cu ce alt model (eu am mers ceva cu un Cordoba, ce are, si el, suspensie ferma) ar putea fi comparata?
                              Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by RASPOPITUL
                                Revenind la Jazz: una din "acuzele" la adresa sa este legata de o suspensie prea ferma, (pentru unii-Clarke/TopGear).
                                Cat adevar e in asta?
                                Da, suspensia e categoric un pic cam tare, mai ales pentru ondulatiile de la noi. Din pacate nu stiu sa dau un exemplu de masina cu suspensie mai tare...

                                Comment

                                Working...
                                X