CRIDAN13: '07 Honda Jazz 1.3 i-DSi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CRIDAN13: '07 Honda Jazz 1.3 i-DSi

    daca nu gasesc pe nimeni care sa redea cat de cat ce se intimpla cu noua lui masina...am sa o fac eu, pentru altii ...asa cum mi ar fi placut mie.
    aveam nevoie de o masina de oras care sa consume putin, si sa nu ma trimeata des la mecanici.asa am ajuns la jazz.am cautat mult,poate si 6 luni petrecute pe forumuri..acum s a sfarsit.este in fata blocului.are 18 km din care eu am parcurs doar 6 cu ea.putin dezamagit de forma...sunt influentat de colegii de serviciu.as fi luat un focus de 100 cp cu doar 1000 eur mai scump dar din cauza motorului mai mare am trecut pe jazz.merge bine,se manevreaza fff usor.revin cu detalii pe masura ce acumulam experienta impreuna.
    masina este luata in leasing fara dobinda pe trei ani.
    pa

  • #2
    Fi bine venit aici cridan!
    Felicitari pentru decizia ta de a te poticni tocmai intr-un Jazz, iar daca forma sa nu-ti prea surade, speram ca partile utile sa te impresioneze.
    Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea multi km!
    Car despre influenta colegilor de serviciu............uneori e mai bine sa iti asculti propriul instinct!
    Pentru poze iti recomandam un cont aici:

    http://hondafan.etp.ro/gallery/main.php
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Felicitari si fi binevenit.

      Cred sincer ca e o masina foarte buna pentru Bucurestiul nostru. Este micuta si poti sa o parchezi usor, nu consuma mult, dar poate fi foarte incapatoare. Nu cred ca exteriorul e urat, nu-ti face probleme. De altfel am un vecin care conduce un Jazz, si tot uitandu-ma la ea pe geam mi se pare din ce in ce mai frumoasa.

      Si pe mine ma bate sincer gandul la un Jazz RS 2009, si cred ca asta o sa fie urmatoarea mea masinuta.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        ziua II

        astazi am mers prin oras vreo 50 km.toate bune si frumoase ,incantaoare as putea spune.citeam pe undeva ca se misca la fel ca un peste prin apa.confirm.
        doar ca la iesirea din parcarea subterana a unui supermarket , in viteza 1 fiind , nu a putut sa urce panta.am mai incercat o data si la fel.a 3 a oara de abia , cu elan de departe, am reusit sa ajungem sus.
        eram eu ,sotia,mamaie si bebe plus ceva bagaje dar nu f grele.
        Are cineva idee ce ar putea sa fie? aaa ....si nu reusesc sa ascult pe AUX nimic de la mp3.urmez instructiunile pas cu pas.oricum am sa mai incerc in noaptea asta sa rez probl cu mp3 ul si miine ma mai duc o data la supermarket.
        in afara de asta credeti ma pe cuvint ca este o masina super OK!!!

        Comment


        • #5
          te credem :lol:
          2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
          2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
          2000 Honda S2000 Berlina Black
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

          Comment


          • #6
            pt nolty

            multumesc frumos ! eu muncesc pt bani.

            Comment


            • #7
              Si noi! Si nu usor!

              Referitor la plecarea in panta cu masina incarcata cred ca iti mai trebuie ceva timp sa te obisnuiesti cu ea si in astfel de conditii fiindca nu vad de ce nu ar putea trage de 1.4L atata greutate.
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #8
                Pai are doar 83 CP, la o masina de 1.110 kg. Cu toate ca are cuplul maxim foarte jos (parca pe la 2.800 rpm).
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  intr adevar...mi a trebuit putin timp sa ma obisnuiesc cu ea.in ultima vreme am tot condus masini inchiriate sau de firma de prin familie.ma mustra putin constiinta si sper ca ceea ce am scris mai devreme , si anume episodul cu urcarea in panta,sa nu fi speriat pe cineva care ar fi avut de gind sa isi cumpere vreo honda jazz.
                  de aceea am dat fuguta acum si incerc sa dau o mica dezmintire in cel mai nevinovat si dezinteresat mod cu putinta.m as bucura mult ca in locul daciilor logan,concetatenii nostri sa aibe privilegiul de a conduce o masina ca aceasta.inca nu am reusit sa ies cu ea din oras.am ajuns la 150 km parcursi.drumul de acasa la serviciu si inapoi este de doar 4 km.bafta multa si multi km fara incidente !

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu cred ca nu poate urca.
                    Mai mult ca sigur era o problema pe panta de urcare, era alunecos, ai tu VSA activat sau ai cauciucuri de vara si cand ai incercat tu era inghetat pe jos. Pe bune, este *imposibil* sa nu urce !
                    Nu are nici o legatura ca ai 85 cai pe 1100 kg, loganul de 1.4 are 70 cai si pana acum nu am vazut nici unul sa isi ia avant prin parcare pentru a urca vreo panta.
                    Nu in ultimul rand motorul meu de pe suzuki e de 1.3, 86 cai, 1160 kg (foarte asemanator cu jazzul) si crede-ma ca asa ceva nu am patit.
                    Incearca totusi sa elucidezi misterul sa nu cumva sa ai vreo problema la masina. Sigur ai turat motorul peste 3000 rpm ?
                    Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                    Comment


                    • #11
                      hondatu says :"Referitor la plecarea in panta cu masina incarcata cred ca iti mai trebuie ceva timp sa te obisnuiesti cu ea si in astfel de conditii fiindca nu vad de ce nu ar putea trage de 1.4L atata greutate"


                      eu am incercat sa continui spunand :"intr adevar...mi a trebuit putin timp sa ma obisnuiesc cu ea.in ultima vreme am tot condus masini inchiriate sau de firma....." adaugand ca nu am nici un fel de probleme.m am intors in locul respectiv si turind motorul o idee mai mult a urcat fara ici un fel de probleme.


                      pt dics: am stat f mult in cumpana in ce priveste achizitionarea unui mitsubishi lancer GLX 1.3i . am renuntat deoarece este ca volum o masina mai mare si tinind cont de ce se vb pe forum mitsubishi cum ca ar avea consum mare de carburant m am speriat putin si am renuntat.era si mai ieftin un lancer decit jazz ul cu vreo770 eur.cum este motorul de 1.3 te rog.ce poti sa ne spui?

                      Comment


                      • #12
                        Motorul tau de 1.4 de pe Jazz are 1339 cmc, motorul meu de pe Suzuki de 1.3 are 1328 cmc Practic marketingul e de vina pentru ca cel de la Honda se cheama 1.4 si cel de la Suzuki 1.3, diferenta intre ele fiind de 11 cmc.
                        Am dat exemplul meu pentru ca motoarele sunt aproape la fel si mai ales pentru ca si mie mi-a luat cdeva timp sa ma obisnuiesc cu lipsa de cuplu masiv la turatii joase (cum e la diesel). Daca o turezi putin (nu excesiv, pe la 3000 rpm e deja mult) poti urca fara probleme orice panta de iesire din orice parcare
                        Bine ai facut ca nu ti-ai luat Lancer cu motor de 1.3, era prea mic motorul pentru caroserie si ar fi consumat foarte mult. Jazz e perfecta, si pe mine ma batea gandul la un CVT
                        Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                        Comment


                        • #13
                          in continuare va mai pot spune urmatoarele: am trecut de 1500 km si de revizia obligatorie.nu stiu ce au verificat ei acolo fiindca nu am stat.le am lasat masina 3 ore dupa care m am intors si am luat o.nu am avut probleme cu ea pana acum.pe bord am afisat un consum de 6.2l . ma deranjeaza putin zgomotul produs de motor...in carte scrie sa schimbi vitezele la 24,40,60 si 74 ...km/h.clar este o masina de oras si in ce ma priveste se pare ca as vrea mai mult.va tin la curent cu eventuale noutati.urmatoarea revizie este la 5000 km.la multi ani pe 2008!

                          Comment


                          • #14
                            Daca ii deranjeaza forma pe colegii tai explica-le ca ai luat-o sa iti placa tie nu lor :!:
                            honda civic 5D 2,2 diesel 2007

                            Comment


                            • #15
                              Buna seara, tuturor!
                              Nu stiu daca aici e cel mai bun loc de a pune niste intrebari fata de Jazz, dar mesajul sincer al lui Cridan poate fi un punct de start. Fiind doar un potential viitor posesor de Honda Jazz, am citit o buna parte din ceea ce s-a scris pe forum spre a ma documenta.
                              Am acum o imagine ce nu o inteleg foarte bine:
                              - impresia mea este ca majoritatea discutiilor se poarta in jurul masinilor "mari" de la Honda (Civic, Accord, etc). Totusi, eu am ajuns la Jazz, cautand o masina fiabila, sigura si la un pret ce mi-l pot permite.
                              Ori pe forum, Jazz-ul nu starneste multe valuri. Pare o masina (cu mult) mai putin vanduta/populara/atractiva, decat, repet, masinile de forta ale Honda, ce mi se par cu o pronuntata tenta sport (ce nu intra in vederile mele).
                              Atunci imi pun fireasca intrebare, daca nu sunt pe cale sa aleg o masina intr-adevar buna, dar cam "exotica" si la sfarsitul vietii.
                              - nu am vazut mai pe nicaieri, subiecte legate de probleme in exploatare, de service, de preturi/eventuale intarzieri ale pieselor de schimb. Ori masinile facute de Honda sunt prea noi sau prea bune sa se mai si strice cand si cand, ori lumea e putin "pudica" si prefera sa nu vorbeasca de aceste mici probleme.
                              Ori eu caut o solutie pragmatica pentru viitorii cativa ani buni, caz in care mi-as dori sa stiu opinia unor posesori de Jazz, exact fata de aceste lucruri. Sa fie Jazz o alegere gresita, din acest punct de vedere?
                              Nu vreau sa mai intelegeti gresit: imi place ideea de Jazz, mi se pare cea mai potrivita pentru mine din ce se ofera azi pe piata. As vrea insa, sa pot gasi, pe forum sau de la orice posesor de Jazz, mai multe lucruri spuse despre cheltuielile de exploatare curenta, de service, s.a.m.d.
                              V-as fi indatorat daca mi-ati putea furniza informatii suplimentare , in ideea celor de mai sus.
                              Va multumesc anticipat!
                              Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

                              Comment

                              Working...
                              X