Piese inlocuite/interventii - masini cu istoric lung

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    am vazut si eu chestia asta.suspensie multi-link spate fara posibilitati de reglare/ajustare!!!doar fatza o poti regla si sa te rogi sa nu indoi ceva pe spate ca nu iti mai ies unghiurile de cadere si convergenta in vecii vecilor,amin!!
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #32
      OK!

      Originally posted by sorinrs View Post
      Stai linistit, ambreiajul la honde tine peste 400 mii si cele hidraulice chiar mai mult cu conditia sa nu ai boala pe pedala aia la semafor.Eu am 158 mii deja si ambreiajul e ca nou.Singura recomandare ar fi sa schimbi uleiul din cutie la 40 mii.
      Nu stiu si nu cred ca este o legatura f.strinsa intre uleiul din cutie si ambreiaj!Oricum am schimbat uleiul din cutie la 100mii! Cred ca mai importanta e faza cu semaforul si asta ar trebui sa tina cont f.multi pe care instructorul ii face sa conduca asemeni lui (adica prost)! Multumesc si la cit mai multi si fara investitii km.!
      ACCORD 2.2 SPORT , Kadett GSI , Mercedes 190D , Mercedes 220 CDI! Mare atentie la neatentie!!!

      Comment


      • #33
        Originally posted by razvan p. View Post
        am vazut si eu chestia asta.suspensie multi-link spate fara posibilitati de reglare/ajustare!!!doar fatza o poti regla si sa te rogi sa nu indoi ceva pe spate ca nu iti mai ies unghiurile de cadere si convergenta in vecii vecilor,amin!!
        CORECT! (ce ai scris tu). Mai putin corect ca asa sta treaba! DAR NU MA PLING! (chiar daca nu e o nimica toata!)
        ACCORD 2.2 SPORT , Kadett GSI , Mercedes 190D , Mercedes 220 CDI! Mare atentie la neatentie!!!

        Comment


        • #34
          Originally posted by bigfoot23ro View Post
          acum am schimbat termostatul la 375000 km
          si eu am schimbat un termostat, la o honda civic benzina 1,4 is la 190.000 cost 13 euro, prima pana majora dupa 8 ani de folosinta

          Comment


          • #35
            gasit alta bucat honda cu 1 milion de mile http://www.youtube.com/watch?v=CF0L1YmcZIQ
            Originally posted by tokyodream View Post
            Gasit una bucata Accord, cu 500.000 mile la bord :

            http://www.youtube.com/watch?v=CnZ28UoUM_c
            nu stiu in RO, dar in FR, probema aburiri farurilor se rezolva montand niste clipsuri,suplimentare,asta ptr eventualii clienti care vor intampina problema asta
            Originally posted by johnwst View Post
            incep eu: accord 2005 2.4/AT 59.000km
            1)schimbat un bec xenon si/sau ridicatorul de tensiune
            2)schimbat farurile (se abureau)
            3)simering palier (curgea ulei la priza cu cutia viteze)
            4)rulmenti alternator (scartait ingrozitor)
            Vali_lj
            Tech Geek
            Last edited by Vali_lj; 25-02-12, 17:52.

            Comment


            • #36
              @500 - e vechi de muulta vreme, credeam ca ai ceva "noutati".

              On- 4.5 ani, 120k km - Accord CL7 2007
              - schimbat simering palier - "mustacea" un pic de ulei pe-acolo, la 70.000 km
              - acum, la 120k km:
              - schimbat curea accesorii - ajunsa la uzura maxima
              - 1 bec xenon ars, inlocuit amandoua
              - schimbat bucsi bara stabilizatoare spate

              In rest, doar reviziile clasice, ulei motor, cutie, bujii cu iridiu, filtre. Si cam atat.

              Ah, in rest doar benzina
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #37
                stie cineva in ce consta si la ce se refera inspectie de ”valve clearance” care se face la fiecare 40k km? banuiesc ca este legata de problema cu valve seat recession sau este vb despre alta treaba? se poate face aceasta verificare la un service normal, sau numai la service honda?

                thx
                www.soundlightvideo.ro
                www.slvservices.ro
                EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                Comment


                • #38
                  Eu nu am atât de mulţi km - abia fac 80000, dar o să scriu totuşi aici:
                  1. Becuri de la plafonieră, număr, poziţii faţă şi spate.
                  2. Două bucşi.

                  Pe cele de mai sus le-am înlocuit deja, iar acum mai am următoarele probleme:
                  3. Cadrul de la scaunul şoferului se mişcă la anumite manevre.
                  4. Chiar astăzi am descoperit că nu mai merge motoraşul care deblochează uşa şoferului, exact aşa cum mi-a prezis Răzvan de la Asko.
                  5. Motoraşele care retrag centurile de siguranţă nu îşi mai fac treaba ca pe vremuri.
                  6. Intenţionez de asemenea să rezolv problema cu navigaţia nefuncţională.

                  O seară faină!
                  Alex

                  Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
                  tiranha
                  Junior Member
                  Last edited by tiranha; 03-03-12, 22:32.
                  Honda Accord. Pur şi simplu minunată.

                  Comment


                  • #39
                    ai cumva scaune cu reglare electronica?
                    la punctul 5, nu exista motoroase, curata punctele pe unde culiseaza cureaua (de la murdaria acumuluata cureaua nu mai aluneca ca la inceputuri )
                    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                    Del Sol '94 ESI
                    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                    BMW Z4 '03 Titan Silver

                    Comment


                    • #40
                      Salutare!

                      Da, scaunele sunt cele electrice de la executive.

                      Mersi de sugestie pentru centuri, o să încerc!

                      Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
                      Honda Accord. Pur şi simplu minunată.

                      Comment


                      • #41
                        Cu placere

                        Pentru miscarea scaunului citeste aici: http://www.tsxclub.com/forums/1st-ge...s-forward.html
                        Si eu exact aceeasi problema si se pare ca problema vine de la un surub aflat in capatul sinei culisante
                        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                        Del Sol '94 ESI
                        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                        BMW Z4 '03 Titan Silver

                        Comment


                        • #42
                          Salutare tuturor! Daca pana acum m-am multumit doar cu a citi diferite thread-uri pentru a afla unele raspunsuri la problemele mele, de data asta sar si eu in discutie pentru ca am nevoie de ceva mai mult ajutor din partea voastra. Detin de aproape un an jumate o Honda Accord 2004 2.0 i-VTEC M/T careia i-am schimbat de cand am luat-o toate filtrele si fluidele plus kit ambreiaj, bujii si baterie deci nimic deosebit pentru un Accord CL7, in rest masina se prezinta si merge foarte bine pentru un automobil vechi de 10 ani. Pe viitor am in vedere schimbarea discurilor si placutelor pe toate cele patru roti (as opta pentru ATE) si ma bate gandul la un CAI K&N pe care as putea sa-l iau la un pret bun din state cu ajutorul unui prieten dar nu sunt inca convins daca merita investitia.
                          Si acum ca sa trecem la motivul pentru care am postat, ce piese stiti si credeti voi ca sunt recomandate a fi schimbate la un Accord cu 105.000 km la bord in conditiile in care masina functioneaza normal? Distributia am inteles ca ar avea nevoie de atentie pe la 200k, dar cum ramane cu pompa de apa spre ex, e bine sa fie schimbata la un anume nr. de km sau da ea singura semne de oboseala? Daca ar fi sa schimb pompa de apa as schimba si termostatul si daca tot umblu pe la cureaua de accesorii sa inlocuiesc si intinzatorul cu tot cu rola. E cazul sa fie schimbate sau sunt eu prea paranoia si imi creez cheltuieli inutile?

                          Comment


                          • #43
                            Ca să te citez, ești cam "paranoia" , no offense. Toate cele enumerate se schimbă doar la nevoie. Rola și întinzătorul doar dacă fac zgomot, cureaua când trece de semnul de uzură, pompa de apă doar dacă curge, termostatul doar dacă nu lucrează corect, s.a.m.d. Cu alte cuvinte, "If ain't broke, don't fix it".

                            My 2 cents.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #44
                              Bine zis, BM!
                              Sau altfel spus, fa diferenta intre piese si consumabile.


                              Sent from my iPad using Tapatalk
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • #45
                                Eu la 200k i-am verificat jocul la supape (era OK), lantul de distributie (tot OK, nici un pic de joc), schimbat toate fluidele si cureaua de accesorii (avea microfisuri).
                                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X